Kış Lastiği Nedir, Neden Kullanılmalıdır?

Kış ayları yaklaşırken her araç kullanıcısının aklında tek bir soru mevcut. Kış lastiklerini ne zaman ve hangi şartlarda takmalıyım? Genelde hükümet yahut Karayolları Dairesi tarafından duyurulan bu tür haberler, zincir takmaktan ibaret olarak belirtiliyor ancak karlı havalarda zincirler bazen yetersiz kalabilmekle beraber, riski en aza indirgemek adına kış lastikleri kullanmak da oldukça önemli. Aracınızın güvenliği ve daha önemlisi sizin güvenliğiniz için sürüş yollarında kış lastiğinin yol tutuşunu, maalesef diğer klasik lastiklerde pek de bulamıyor ve dönem dönem, hafif yahut ağır kazaları bu lastiklerle zincirli de olsa yaşayabilmektesiniz. Kış lastiği, devlet tarafından zorunlu tutulmayan bir uygulama olsa da; pek çok üllkede, zorlu kış aylarında pek çok araç kullanıcısı bunları takmadan yollara kesinlikle çıkmıyorlar.

  • Kış Lastiği Neden Kullanılır?

7 derecenin altındaki soğuk havalarda ve bunun getirdiği yağmur, kar gibi doğal olaylarda kış lastiğinin önemi artmakta, bu lastikler kesinlikle sertleşmemektedir. Oysa, yaz lastikleri yahut klasik olarak tabir edebileceğimiz lastikler 7 derece altında yavaş yavaş sertleşmeye uğrar ve yol tutuşlarında azalma meydana gelebildiği gibi sizi herhangi bir kazadan da kolay kolay koruyamaz. Oysa, kış lastikleri 7/24 kendisini en sert hava koşullarında dahi yumuşak tutmayı bilir. Yol tutuşu oldukça iyidir ve herhangi bir biçimde kayma gibi sorunlar yaşatmamaktadır. Çoğunlukla kar zinciri ile birlikte kullanılabilen Kış Lastikleri, özellikle ülkemizin en sert kışını yaşayan bölgelerde neredeyse elzemdir.

Kış lastikleri, özellikle riskleri azaltması bakımından pek çok araç için elverişlidir. Özellikle toplu taşıma araçlarında kış lastiklerinin kullanımı belki de devletlerce teşvik edilmesi gereken durumlardandır zira; bir anda karlı yoldan, karı erimiş yola geçebilen bir otobüsün aniden kaymasını günümüzde fazlaca izleyebiliyor, yolda kalması imkansız olan bu araçta maalesef kaza sonucu pek çok ölüm haberi de alabiliyoruz. Ancak, kış lastiğinin kullanılması durumunda ani yol değişimleri ve geçişlerde, ağır araçlar -otobüs, dolmuş vb.- bile yol tutuşu olabildiğince düzgün bir biçimde sağlayabiliyorlar. Bu sebepten, karda yahut yağmurlu havada kış lastiğinin kullanım değeri; risk oranını olabildiğince azaltmış oluyor.

Karayolları yönetmeliklerinde henüz kış lastiğinde dair herhangi bir ibare yer almazken, bunun aslında her araç tarafından “mecburi” olarak  uygulanması elzem bir durum olabileceği konuşuluyor ve tartışılıyor. Ancak çoğu ülkede var olsa da, Türkiye’de henüz bununla ilgili bir çalışma maalesef mevcut değil. Siz de, riski en aza indirgemek istiyorsanız zorlu kış şartlarında kış lastiklerinizi kullanmayı unutmayın.

Kış Lastiği Nedir, Neden Kullanılmalıdır?

Otomobil lastiği ya da kısaca lastik; otomobil tekerini çepeçevre saran, kendisi şişebilen ya da şişebilen bir iç silindirin etrafına geçen kauçuk kaplama.

Lastikler, hareketsiz arabayı taşımak, kalkış ve fren anında ortaya çıkan büyük yük transferlerine mukavemet göstermek, fren yapıldığında ve viraj alırken motorun gücünü yola aktarmak, zevkli bir sürüş için güven içinde ve uzun müddet dayanmak, yolun durumu ve iklim şartları ne olursa olsun aracı emniyetle yönlendirmek, şoförün ve yolcuların konforunu sağlamak, aracın uzun ömürlü olması için yoldaki pürüzlerin etkisini azaltmak, performansını milyonlarca tekerlek devri boyunca en üst düzeyde tutmak için uzun ömürlü olmak gibi görevleri ve kıstasları yerine getirmek zorundadır.

m+s lastik ne demek, m s lastik yazın kullanılır mı, yazın kış lastiği kullanılır mı, yaz lastiği nasıl anlaşılır, yaz kış lastiği nasıl anlaşılır, dört mevsim lastik kış lastiği yerine geçer mi, 4 mevsim lastik ceza yer mi, 4 mevsim lastik amblemi

Kış Lastiği Nedir, Neden Kullanılmalıdır? Özet Bilgiler

 • Peki, kış lastiği neden bu kadar önemli?  Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlıyor.
 • bir lastik ne kadar yumuşak olursa o kadar iyi yol tutar ama ömrü de o derece az olur  havalarda taş gibi sertleşerek tutunmasını kaybetmesi nedeniyle kış lastiği kullanılmalıdır .
 • Kış Lastiği Nedir nasıl olur hakkında bilgiler.  İşte detaylar: Kış lastiğini neden kullanıyoruz ? Diş yapısı farklı ve bünyesinde daha çok doğal olan kauçuk yer alıyor.
 • Kış lastiği takmak zorunlu hale geliyor, peki kış lastiği nedir .  ticari araçlar bu seneden itibaren her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorunda.
 • Zorlu kış şartlarında neden kış lastiği kullanılmalı ? Kış lastiğinin güvenlik ve yakıt tüketimi gibi konularda ne gibi faydaları var?
 • M+S Kış Lastiği nedir ?  kaymalar sonucu trafik tıkanıklıklarının önüne geçmek amacıyla (M) ve (N) grubundaki motorlu araçların gerekenlerinin Kış Lastiği kullanması lazımdır.
 • 1 Kış lastiği 4 adet mi 2 adet mi kullanılır ?  Hayır, kış lastiği kar olsun olmasın, kış boyunca yağmurda çamurda, soğuk havalarda kullanılmalıdır .
 • Kış lastiği sadece karlı ve buzlu zeminlerde mi kullanılır ?  Kış lastikleri yakıt tüketimini artırır mı? Kış lastikleri hakkında da yanlış bilinen bazı özellikler var.
 • Kış Lastiği Neden Kullanılmalıdır ? Rakamlara göre kış aylarında, yaz aylarına göre 6 kat daha fazla kaza yapılmaktadır.  Kış Lastiği Nasıl Kullanılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir