Kırmızı Etin Tavan Fiyatı Açıklandı

Kırmızı etin tavan fiyatı açıklandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, et sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantı sonrasında da alınan ortak kararı açıkladı.

et Kırmızı et sektör temsilcileriyle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bakanlıkta bir araya geldi. Toplantı yaklaşık 1 saat sürdü. Ve sonrasında Bakan Çelik ve sektör temsilcileir kameralar karşısına geçti.

kirmizi-et

Sektör temsilcileriyle yaptığı görüşme sonrasında et üreticilerini spekülatörlere karşı korumak için bir dizi karar aldıklarını söyleyen bakan Çelik, “Kırmızı ette girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi için değerlendirme yaptık. 50 bin ton et ithal etme imkânımız var.” dedi.

kusbasi-et

Toplantıda alınan kararlar ve oluşan tavan fiyatları ise şöyle; karkas yağsız et tavan fiyatının 23,3 lira, yağlı et tavan fiyatı 21,8 lira, kıymanın tavan fiyatı 32 lira, kuşbaşı etin tavan fiyatı ise 34 lira.

kıyma

Çelik, yaptığı açıklamada, “bu kararın sonuçlarının değerlendirilmesi için beş-altı ay sonra yeniden gözden geçirilecek” dedi. Ve ekledi, “İthalata dayalı üreticinin üretimden çıkmasını uygulayan yaklaşımı doğru bulmadığımızı paylaştığımız için serbest piyasaya müdahale değil serbest piyasa aktörleri olarak hayvan varlığımızın artararak devam etmesi noktasında bu buluşmayı gerçekleştirdik”.

Et, İnsanlarda , hayvanlarda deri ile kemik arasındaki kas ve yağdan oluşan tabakaya , kasaplıkta ise hayvanlardan sağlanan kaslardan oluşmuş besin maddesine denir.

Et, protein bakımından oldukça zengin olduğundan ve damak zevkine uyduğundan Türkiye ‘de sıkça tüketilen bir besin kaynağıdır. Sığır eti ve Koyun eti en çok tüketilen et türü olsa da yavruları olan dana ve kuzu da oldukça rağbet görmektedir. Yine bu gruba giren Keçi, Deve ve Geyik gibi etler ise gerek ekonomik koşullar, gerekse geleneksel alışkanlıklar nedeniyle fazla tercih edilmez. Kırmızı Et grubuna giren bu etler dışında tavuk ve balık eti tüketimi de oldukça yaygındır. Son yıllarda ülke çapında hindi , devekuşu ve off-shore yetiştirilen kültür balıkları gibi alternatif beyaz et türevleri de ciddi anlamda pazar bulmaya başlamıştır.

  • Kırmızı et fiyatları açıklandı . Kıymada tavan fiyatı 32, kuşbaşı ette tavan fiyatı 34 TL olarak belirlendi.  Bakan Faruk Çelik, kırmızı et üreticileriyle biraraya geldi.
  • Ana Sayfa Yasam Kırmızı Etin Tavan Fiyatı Açıklandı .  Kırmızı et sektör temsilcileriyle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bakanlıkta bir araya geldi.
  • ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırmızı et fiyatlarına dair açıklama yaptı.
  • Kırmızı et sektörü temsilcileriyle toplantı yapan Bakan Faruk Çelik, tavan fiyat uygulaması başlattıklarını açıkladı .
  • kırmızı ette belirlenen tavan fiyatıyla ilgili ortak bir basın açıklaması yapıldı.  azından bu kırılgan dönemde sektörün selameti için belirlenen tavan fiyatına uymasını istiyoruz.
  • Kırmızı ette tavan fiyat uygulaması. Geçtiğimiz günlerde,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK tarafından kırmızı ette tavan fiyatları açıklandı .
  • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in kırmızı et üretimindeki tavan fiyatlarının açıklamasının ardından bazı üreticiler ve kasaplar da duruma tepki gösterdi.
  • Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırmızı etteki fiyat artışını görüşmek için sektör temsilcileriyle bir araya geldi.
  • Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik kırmızı et fiyatlarında tavan fiyat   bazı spekülatörlerin, piyasadaki üreticimizi üretimden vazgeçirecek açıklamaları olmuştur.
  • Hükümet tarafından tavan fiyatı belirlenen kırmızı et konusunda açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir