Kirli Hava Yüzünden Her Yıl 5 Milyondan Fazla İnsan Ölüyor!

Hava kirliliği yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Son verilere göre yılda ortalama 5 milyon 500 bin insan hava kirliliği sebebi ile yaşamını yitiriyor. Uzmanlar ölümcül tehlikenin giderek yaygınlaştığı uyarısında bulundu.Özellikle de Çin veHindistan’da.

Hava kirliliği en fazla Hindistan ve Çin’de can alıyor. Bu ülkelerde her yıl üç milyon civarında insan hava kirliliği ve kirliliğin yol açtığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Amerikan Bilimsel İlerleme Derneği’nin verilerine göre 2013 yılında sadece Çin’de bir milyon 600 bin insan hava kirlliği nedeniyle hayatını kaybetti. Aynı yıl Hindistan’da ise bu rakam bir milyon 400 bin olarak saptandı. Hindistan’da hava kirliliğinin başlıca nedeni olarak kömür gösteriliyor.

Uzmanlar Uyarıyor!

 

Derneğin ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen konferansına katılan uzmanlar, etkili ve kalıcı önlemler alınmaması halinde ölümlerin giderek artacağı uyarısında bulundu.Konferansa Kanada’dan katılan Vancouver British Columbia Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Michael Brauer, hava kirliliğinin erken ölümlere yol açan risk faktörleri arasında dördüncü sırada bulunduğunu söyledi. Hava kirliliğinin önünde yüksek tansiyon, kötü beslenme ve sigara yer alıyor.

Hava kirliliği, canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerinde miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır.

Bir başka deyişle hava kirliliği; havada katı, sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek miktar, yoğunluk ve uzun sürede atmosferde bulunmasıdır. İnsanların çeşitli faaliyetleri sonucu meydana gelen üretim ve tüketim aktiviteleri sırasında ortaya çıkan atıklarla hava tabakası kirlenerek, yeryüzündeki canlı hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Hava kirliliği yüzünden her sene 7 milyon kişi ölmekte.

  • Uluslararası Enerji Ajansı’nın yayımladığı rapora göre; hava kirliliği ; tansiyon, kötü beslenme ve sigaranın ardından insan sağlığı için dördüncü büyük tehdit olarak gösterildi.
  • Her yıl 5 milyon 500 bin insan hava kirlliği nedeniyle yaşamını yitiriyor. Uzmanlar ölümcül tehlikenin giderek yaygınlaştığı uyarısında bulundu.
  • Uluslararası Enerji Ajansı’nın yayımladığı rapora göre; hava kirliliği ; tansiyon, kötü beslenme ve sigaranın ardından insan sağlığı için dördüncü büyük tehdit olarak gösterildi.
  • Geçtiğimiz yıl 3 milyondan fazla insanın hava kirliliği nedeniyle öldüğü açıklanmıştı. Yeni araştırma ise rakamın arttığını gösterdi, her yıl yaklaşık 5 .
  • Her yıl 5 milyon 500 bin insan hava kirlliği nedeniyle yaşamını yitiriyor. Uzmanlar ölümcül tehlikenin giderek yaygınlaştığı uyarısında bulundu. Özellikle de Çin ve Hindistan’da.
  • “Dünyada her yıl hava kirliliğinden 3 milyon insan ölüyor ” diyen Öztürk, bu oranın dünyadaki toplam ölüm oranının yüzde 5 ‘ini oluşturduğunu anlattı.
  • Haberler > Dünya Haberleri > Kirli hava 5 milyondan fazla can alıyor.  Hava kirliliği en fazla Hindistan ve Çin’de can alıyor.
  • Her yıl 5 milyon 500 bin insan hava kirlliği nedeniyle yaşamını yitiriyor.  Hava kirliliği en fazla Hindistan ve Çin’de can alıyor.
  • Her yıl 5 milyon 500 bin insan hava kirlliği nedeniyle yaşamını yitiriyor.  Aynı yıl Hindistan’da ise bu rakam bir milyon 400 bin olarak saptandı.
  • Her yıl 5 milyon 500 bin insan hava kirlliği nedeniyle yaşamını yitiriyor.  Özellikle de Çin ve Hindistan’da Hava kirliliği en fazla Hindistan ve Çin’de can alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir