Kimler Uyku Apnesi Riski Taşır?

Uzmanlar uyku sorunu yaşayan insanların yaşadığı sorunları inceleyerek ciddi buluşlara imza attı. Çağın hastalıklarından ‘Uyku apnesi’ nin sebepleri ve yaşam kalitesine etkisini inceleyen uzmanlar hastaları ve risk taşıyanları uyardı. İşte detaylar..

Dünyanın yaşadığı sıkıntılardan hatta günümüzde ülkemizde de hızla artmaya devam eden uyku apnesinin birçok hastalığa davet çıkarmakla beraber yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilediğini belirten Op. Dr. Bahadır Baykal, “Özellikle orta ve şiddetli apne varlığında depresyon sık görülen bir belirtidir. Kalp hastalığından reflüye, cinsel fonksiyon bozukluğundan beyin kanamasına pek çok hastalığa neden olan uyku apnesine bağlı gelişen ölüm oranı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artmaktadır. Tedavisi yapılmış uyku apneli hastaların sosyal hayatlarında ve yaşam kalitelerindeki düzelme bizleri bu hastalığı, nedenlerini, sonuçlarını ve tedavisini daha fazla araştırmaya itiyor’ ifadelerini kullandı.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal, uyku problemi yaşayanlarda asabilik ve yorgunluk belirtilerinin çok fazla olduğunu belirtti. Baykal, çağımızda bunun gibi bazı hastalıkların hayatımıza biz fark etmeden birden girdiğini belirtirken vatandaşları dikkatli olmaları hususunda uyardı.

Bahadır Baykal çağın bu tip hastalıklarından birine örnek olarak da uyku apnesini gösterdiği sözlerine şöyle devam etti: ‘ Uykuda nefes kesilmesi olarak tarif edilebilir. Solunum ani olarak durur ve bir süre öyle kalır. Sonra büyük bir eforla tekrar nefes alma çabasına girer kişi. Bu durum uykuda o kadar sık tekrarlanır ki kişinin uykusu sürekli bölündüğünden ertesi gün yorgun kalkar. Öncelikle şunun altını çizelim; iyi bir gece uykusu bir lüks değil, zorunluluktur. Keşke uyku apnesi sadece sıkıntılı bir uyku durumu olsa ama yapılan araştırmalar bu hastalığın hayatı tehdit eden bir duruma geldiğini göstermektedir. Gece nefes alamayan hastada oksijen düzeyi düşerken karbondioksit düzeyi yükselir, beyin adrenalin salgılar ve zamanla tansiyon yükselir. Kalp de bu durumdan etkilenir ve ritm bozukluğu gelişebilir. Bir müddet sonra kalp yetersizliği gelişir.’ sözlerine yer verdi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir