Kedilerde Yara Bakımı

Kedilerde yara bakımı nasıl yapılmalı? Kediler, hemcinsleri ile kavga ederken, oynarken ya da ev içinde/dışında gezinirken çeşitli şekillerde yaralanabilir. Bedenlerinde kesikler, çizikler meydana gelebilir. Peki bu durumlarda ne yapmak gerekir. Her çizik ve yara aslında ciddiye alınmalıdır. Zira bu sevgili dostlarımız yaralarından dolayı çok kolaylıkla enfeksiyon kapabilir.


Öncelikle yara yeri iyice araştırılmalı ve tam tespit edilmeli. Bunun için bir büyüteçten yararlanılabilir.
Yara yerinde batmış bir cisim olup olmadığı kontrol edilmelidir. Batmış cisim çıkarılmadan yara bakımı yapılmamalıdır. Yara eğer derinse ve kanama söz konusu ise soğuk bir bezle yaranın üzerine kompres yapılmalıdır. Kanama iki-üç dakika içinde durmazsa veteriner hekime başvurulmalıdır.

Yara öncelikle temiz suyla ıslatılmış bir bezle ya da pamukla silinmelidir.
Yaranın etrafı Betadin, Baticon gibi yakmaz tendürdiyotla sterilize edilmelidir. Aynı zamanda kaşıma ihtimali de dikkate alınarak patiler de tendürdiyot ile silinmelidir.
Yaranın üzerine bir parça antibiyotikli yara kremi (Bepanthene) uygulanabilir.
Yara yeri bantla kapatılmamalı, açık kalması sağlanmalıdır.

Yara kabuk bağlayıp kabuk dökülene dek küçük dostumuzu evde dinlenmeye almalıyız. Eğer evde başka kedilerimiz de varsa ve yara yerini kurcalama ihtimalleri mevcutsa kedileri ayırmak daha doğru bir tercih olacaktır.
Yara kabuk bağladığında kuruyan kabuk kaşınmaya sebep olacağı ve sert kaşıma halinde yaranın tekrar açılma ihtimali olduğu için fazla olmamakla birlikte kabuk zaman zaman çok az bir kremle yumuşatılabilir.
Diğer önemli husus yara bakımı sırasında sakin ve telaşsız davranmanız gerektiğidir. Sizin gergin hareketleriniz kedinizi ürkütecek ve bakımı zorlaştıracaktır.

Evcil kedi , küçük, genelde tüylü , evcilleştirilmiş , etobur memeli . Genelde ev hayvanı olarak beslenenlere ev kedisi, ya da diğer kedigillerden ve küçük kedilerden ayırmak gerekmiyorsa kısaca kedi denir. İnsanlar kedilerin arkadaşlığına ve haşarat ve ev zararlılarını avlayabilme yeteneğine önem vermektedir.

Kediler anatomik olarak güçlü, esnek bedenleriyle, hızlı refleksleriyle, keskin, geri çekilebilen pençeleriyle ve küçük avları öldürmeye uyarlanmış dişleriyle diğer kedigillere benzerler. Kediler insan kulakları için çok zayıf ya da çok yüksek frekanstaki sesleri duyabilirler. Karanlığa yakın ortamlarda görebilirler. Çoğu memeli gibi, kediler insanlara göre daha zayıf renkli görüşe ve daha güçlü koku alma duyusuna sahiptir.

70’den fazla kedi ırkı olduğu tahmin edilmekle birlikte çeşitli uluslararası organizasyonlar tarafıdan tanınan ırkların sayısı tescil eden kurumun standartlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sayı, International Progressive Cat Breeders Alliance tarafından 73,  ABD merkezli en büyük ikinci organizasyon olan TICA tarafından 58,  CFA tarafından 44, Lüksemburg merkezli Federation International Feline tarafından 43 olarak açıklanmıştır.

Kediler, tek başlarına avlanmalarına rağmen sosyal bir türdür. Kedilerde iletişim , kedi feromonu ve kedilere özgü vücut dilinin yanı sıra seslenme çeşitliliğini de içinde barındırır.

Kediler yüksek bir üreme oranına sahiptir. Kontrollü üreme halinde, çoğalabilirler ve tescilli cins hayvanlar olarak gösterilebilirler. Ev kedilerinin üreme kontrolündeki kısırlaştırma ile oluşan başarısızlık ve eski evcil hayvanları terk etme dünya çapında, hayvan nüfus kontrolünü gerektirecek kadar fazla sayıda sokak kedisiyle sonuçlandı. Bu nüfus sadece Birleşik Devletler ‘de 60 milyona kadar çıkmıştır.

Kediler Antik Mısır ‘da tapılan hayvanlar olduğundan beri, genellikle orada evcilleştirildiklerine inanılır, ama Neolitik dönem kadar eskiye dayanan evcilleştirme örneklerinin de olma olasılığı vardır.

2007’deki genetik bir çalışma, evcil kedilerin milattan önce 8000’de, Orta Doğu’da Afrika yaban kedisi soyundan türediğini ortaya çıkardı. Scientific American ‘a göre, kediler Dünya’daki en popüler evcil hayvandır ve günümüzde insanların yaşadığı hemen hemen her yerde bulunmaktadırlar.

 • Kedilerde yara bakımı nasıl yapılmalı? Kediler , hemcinsleri ile kavga ederken, oynarken ya da ev içinde/dışında gezinirken çeşitli şekillerde yaralanabilir.
 • daha hızlı iyileşmesi için yapabilecekleriniz, kanama nasıl durdurulur, yaralanmalarda pansuman, yanıklarda yara bakımı , kedi ve köpek ısırık yaralarında yara bakımı .
 • Emici tamponu yara bandıyla yaranın üzerine sarın. Yara bandı ayağı çevresinden ve aşağıdan yukarı doğru sarmalıdır.  26 Mayıs 2016. Yavru Kedi Bakımı .
 • Yaranın Bakımı Nasıl Olmalı? Kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrası eve geldiğinizde yapmanız gereken ilk şeylerden biri yarasını gözünüzle kontrol etmek.
 • Kedi bakımı , dünyadaki tüm kedi ırkları ve kedi bakımı hakkında çok geniş bilgi veren web sayfası.  Eğer yara oluşursa, sonucunda telafisi olmayan hasarlar meydana gelir.
 • Bu durumda kediniz bir veteriner tarafından muayene edilmelidir. 2. Dudak Bakımı .  Rodent Ulcer (Kemirgen Ülseri): Üst dudakta, yavaş gelişen, yara veya şişlik.

Kedilerde Yara Bakımı” için bir yorum

 • 06/03/2017 tarihinde, saat 22:10
  Permalink

  Selamlar,
  Burdaki bilgilerin (bepanthene kullanımı vs) kaynağı nedir?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir