Kayseri’deki Doğal Güzellikler ve Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Mekanlar

Kayseri; İç Anadolu Bölgesinde bulunan ve Erciyes Dağı gibi pek çok doğal güzelliklere ve gezilebilecek mekanlara ev sahipliği yapan bir şehirdir.Ayrıca Kayseri; turistlerin ziyaretine açık pek çok müzeler, milli parklar, şelaleler, tarihi ve turistik yerleri ve yürüyüş alanlarını da barındırır.Kayseri de mutlaka görülmesi gereken doğa  ve tabiat harikası yerler , Erciyes Dağı nerede , Erciyes Dağı kış turizmi gibi sorularınızın cevabını haberimizde bulacaksınız.

Kayseri’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Kayseri’deki Kaleler:

Köklü geçmişiyle görenlerin beğenisini kazanan bu güzel şehirde gezebileceğiniz tarihi yapı oldukça fazla… Özellikle kale yapıları bir şehrin en eski dönemlerinin izlerini taşıyan yapılar arasındadır. Kayseri Kalesi,Develi Kalesi, Melikgazi Kalesi ve Akkışla Kalesi ise Kayseri’deki günlerinize dahil edebileceğiniz tarihi dokulardan sadece birkaçıdır.

Kayseri’deki Müzeler: Kayseri’nin tarihi parçalarının ve kültürel değerlerinin bir arada bulunduğu müzeler de gezi listenizde mutlaka yerini almalı. Kayseri’yi yakından tanıyacağınız müzeler arasında Melikgazi’deki Kayseri Atatürk Evi, Merkez ilçesindeki Kent ve Mimarsinan Müzesi, Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, Ahi Evran Müzesi, Melikgazi’deki Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi ve Kayseri Arkeoloji Müzesi’dir.

Vadiler ve Yaylalar: Hiç şüphesiz ki Kayseri’nin doğasının büyük bir bölümünü vadileri ve yaylaları oluşturuyor. Tatilinizde yapacağınız gezilere; Talas’taki Derevenk Vadisi’ni, Tomarza’daki Berçin Yaylası’nı, Çavuşağa Köyü’ndeki Barsama Vadisi’ni, Aladağlar Milli Parkı içerisindeki Hacer Vadisi’ni, Yeşilhisar’daki Soğanlı Vadisi’ni de dahil edebilirsiniz.

Kayseri gezinizin en huzurlu saatlerini Kocasinan’daki Şeker Gölü’nde, Yahyalı’daki Kapuzbaşı Şelalesi’nde ve Palas Tuzla Gölü’nde geçirebilirsiniz. Gizemli bir yolculuk isteyenlere ise Melikgazi’de yer alan Ağırnas Yeraltı Şehri’ni önerebiliriz.

Erciyes Kayak Merkezi ise şehrin kış turizmi için oldukça önemli olup, kış aylarında Kayseri’de olacaklara güzel bir alternatif olacaktır.

Kayseri Atatürk Evi

Kayseri-Melikgazi’de Cumhuriyet Mahallesi içerisinde bulunan İmamzade Raşit Ağa Konağı, günümüzde Atatürk Evi ve Müzesi olarak düzenlenip hizmete açılmıştır.

İmamzade Raşit Ağa Konağı, 19. yüzyılda inşa edilmiş olup, döneminin günümüzdeki sayılı mimari eserlerinden biridir. 1978 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılan konak, restorasyon çalışmalarının ardından Atatürk Evi olarak düzenlenmiştir.

Atatürk Evi yapılmasının en büyük sebebi, SivasKongresi’nin ardından 19 Aralık 1919 tarihinde Kayseri’ye gelen Atatürk’ün İmamzade Raşit Ağa Konağı’nda misafir olmasıdır.

Atatürk Evi, sahip olduğu el işçiliğiyle şehre gelenlerin ziyaret durakları arasında mutlaka olmalı.

Şeker Gölü

Kayseri-Kocasinan’da bulunan Şeker Gölü, hem doğasıyla hem de tarihi değeriyle muazzam bir manzaraya sahiptir.

Keykubat Dağı eteklerinde bulunan Şeker Gölü, eski dönemlerde Keykubat Gölü olarak adlandırılıyordu. Fakat günümüzde şeker fabrikasının arazisi içerisinde kalması, isminin de Şeker Gölü olarak anılmasını sağlamıştır. Gölün güneybatısında I. Alaaddin Keykubat’ın kendisi için yaptırdığı bir köşk bulunmakta. Son zamanlarda belediye tarafından köşkün turizme kazandırılması için çalışmalar devam ediyor.

Ağırnas Yeraltı Şehri

Kayseri-Melikgazi’de bulunan Ağırnas Kasabası, geçmişinden günümüze taşıdığı birçok kalıntıya sahiptir.

Hristiyanlığın ilk kabul edildiği dönemlere ait olan kiliseler ve çeşmeler görülmeye değer bir niteliktedir. Ağırnas Kasabası aynı zamanda Mimar Sinan’ın doğduğu yer olarak bilinmekte.

Kasabanın en keyifli ve bir o kadar merak dolu gezi yerlerinden biri Ağırnas Yeraltı Şehri’dir. Aşağı Pınar mevkiinde olan yeraltı şehri, milattan önceki yıllarla tarihlendirilmektedir. Aynı zamanda kasabadaki diğer kalıntılar gibi ilk Hristiyanlık dönemi eserlerinden biridir.

Mağara turizmi açısından önemli bir nokta olan yeraltı şehri, yıl boyunca sürekli olarak ziyaret edilmekte.

Erciyes Dağı

Kayseri’nin sembolü olan Erciyes Dağı, hafızalara kazınan heybetiyle ve zirvesinden hiç eksik olmayan karıyla dağ turizminin önemli noktalarından biridir.

Kayseri il merkezine 25 kilometre uzaklıkta olup, zirvesi 3.916 metreye kadar ulaşır. İç Anadolu bölgesinin en yüksek dağı olan Erciyes hakkında coğrafyacı Strabon; zirvesinde karın hiç erimediği ve açık bir günde zirvesine çıkıldığında Akdeniz ve Karadeniz’in görülebildiğini söylemiştir. Fakat dünyanın yuvarlaklığı sebebiyle bu mümkün değildir. Uzaklaştıkça yakınlaşan, yakınlaştıkça uzaklaşan dağ olarak bilinen Erciyes, kış turizminde önemli bir yere sahiptir. Erciyes Kayak Merkezi’nde kış tatilinizi geçirirken, bir yandan da dağ tırmanışları yapabilir ve doğa yürüyüşleri sırasında yeni yerler keşfedebilirsiniz. Türkiye’nin önemli turizm parçalarından biri olan Erciyes Dağı’nda günlerin tadını çıkarırken Kayseri’nin tarihine de yakından şahit olmayı unutmayın. Şahruh Köprüsü, Döner Kümbet ve Kültepe Örenyeri’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye’nin kış turizm açısından en önemli 3. bölgesidir Erciyes Kayak Merkezi. Kış tatillerinde ilk tercih edilen yerler arasındaki Erciyes Kayak Merkezi, kış mevsimine girdiğimiz şu aylarda yeni misafirlerini bekliyor.

Erciyes, aynı zamanda Türkiye’nin en büyüleyici manzarasını sunarken, diğer taraftan doyasıya kayak yaparak eğleneceğiniz noktalar arasındadır. Kayseri-Erciyes’te bulunan kayak merkezinde kayak sporu için malzemeler satın alabileceğiniz yerler bulabilir ve kayak hocalarından özel dersler alabilirsiniz. Şehrin 25 kilometre güneyinde yükselen kayak merkezi, İç Anadolu’nun da önemli turizm alanlarındandır. Kış sporlarına yoğun ilgisi olanların tercih ettiği Erciyes Kayak Merkezi’ne yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Aralık-Nisan ayları arasında istediğiniz kadar konaklayıp tatilin tadını çıkaracağınız kayak merkezinde kar kalınlığı 50-100 cm civarındadır. Türkiye’nin kış turizmi açısından önemli olan noktaları arasında; Palandöken Kayak Merkezi, Saklıkent Kayak Merkezi, Yıldıztepe Kayak Merkezi, Kartepe Kayak Merkezi, Kartalkaya Kayak Merkezi, Ilgaz Kayak Merkezi ve Bozdağ Kayak Merkezi de bulunmaktadır.

Kayseri’deki Doğal Güzellikler ve Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Mekanlar

Koordinatlar : 38°56′N, 34°24′E

Kayseri, Türkiye ‘nin bir ili ve en kalabalık 14. şehridir. 2016 yılı itibarı ile 1.358.950 nüfusa sahiptir. Akkışla , Bünyan , Develi , Hacılar , İncesu , Kocasinan , Melikgazi , Pınarbaşı , Sarıoğlan , Sarız , Tomarza , Yahyalı , Talas , Özvatan , Felahiye ve Yeşilhisar olmak üzere 16 ilçeden oluşmaktadır. Ankara ve Konya ‘dan sonra İç Anadolu ‘nun üçüncü büyük kenti ve sanayi merkezidir.

Orta Kızılırmak Bölümünde, Erciyes Dağı ‘nın eteklerinde bir ildir. Kuzey ve kuzeybatıda Yozgat, kuzey ve kuzeydoğuda Sivas, doğuda Kahramanmaraş, güneyde Adana, güneybatıda Niğde, batıda ise Nevşehir illeriyle çevrilidir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri , klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kızılırmak ‘ın güneyinde bulunan bu bölge, Tuz Gölü’nden Fırat nehrine kadar uzanır. İpek Yolu buradan geçer. Bölge, pek çok uygarlığın beşiği olmuştur.

Kayseri’deki Doğal Güzellikler Ve Gezilebilecek Tarihi Ve Turistik Mekanlar Özet Bilgiler

 • Ana Sayfa Yasam Kayseri ’ deki Doğal Güzellikler ve Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Mekanlar .  Kayseri ’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler .
 • Kayseri 'de Gezilecek Yerler Türkiye'de Gezilebilecek Yerler . Kayseri 'ye yolunuz düşerse gezilecek yerleri ve tarihi yerleri sizler için derledik.
 • Kayseri İli Tarihi ve Turistik Yerleri.
 • yerler , tarihi ve turistik mekanlar , doğal güzellikleri varlıkları ve tarihi eserleri.  Kayseri merkezinden 165 km olup, yaklaşık 1.45 2 Saatlik bir zamanda gidilmektedir.
 • Kaynak: hayatnotu / kayseri gezilecek gorulecek yerler tarihi ve turistik mekanlar dogal guzellikleri varliklari ve tarihi eserleri.html.
 • Kayseri Kalesi. Kayseri Kalesi: Beşinci asırda Bizans İmparatoru Justinianus yaptırmıştır. Birçok harpte zarar gören kale Birinci Alâeddîn Keykubâd zamânında tâmir edilmiştir.
 • Çifte Medrese, Kayseri Çifte Medrese, Kayseri (Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi) Kayseri 'de Çifte Medrese adıyla tanınan bina birbirine  Tarihi ve Saati 19.02.2009 17:41.
 • Şuanda sizler için bulduğumuz Kayseri gezilecek görülecek yerler , tarihi ve turistik mekanlar , doğal güzellikleri varlıkları ve tarihi eserleri sonuçlarını görüntülemektesiniz.
 • Kayseri Gezilecek Yerler : Kayseri Mutlaka yapılması gereken 53 şey için TripAdvisor gezginlerinin 1.004 yorumuna ve fotoğrafına bak.
 • görülecek yerler , tarihi ve turistik mekanlar , doğal güzellikleri varlıkları ve tarihi eserleri.
 • LR'a Ücretsiz Kayıt Olarak %40 indirimli ürün alabilir ya da satabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir