Katır Nasıl Oluşur?

Katır nasıl meydana gelir? Katırın oluşması için annenin eşek babanın at olması gerekir. Fakat anne at, baba eşek olur ise ne olur?


Katırın oluşması için atın dişi, eşeğin de erkek olması gerekir. Tersi durumda, yani atın erkek, eşeğin dişi olması durumundaysa bardo denen, katırdan daha küçük ve daha az dayanıklı bir hayvan ortaya çıkar.

Equus mulus

Katır, erkek eşek ile dişi atın çiftleşmesiyle meydana gelen ve çoğu kez kısır olan melez hayvandır . Erkek at ile dişi eşek çiftleşirse bardo veya ester denen, at görünümünde ama eşek iriliğinde bir melez ortaya çıkar. Bardo, attan çok katıra benzer ancak eşeğin bütün zayıflıklarını taşır. Bardo, katırdan daha az dayanıklı olduğu için seyrek olarak yetiştirilir.

Katırlar, kısır hayvanlar olmalarına rağmen dünyada yaklaşık 60 katırın doğum yaptığı tespit edilmiştir.

Katırlar attan küçük, eşekten büyük ve kuvvetli, bazı atlardan daha kuvvetlidir. Ancak Amerikan Standardbred’i gibi büyük Marshall atları kadar kuvvetli değildir. Bu hayvanlar bilindiğinin aksine bozuk yollarda eşekten daha az kullanışlıdır.

Katırın inatçı ve biniciye zorluk çıkarması efsanesi ise pek doğru değildir, katırların binicinin güvenliğini sağlayan reflekslerde bulunduğu görülmüştür.

  • Katır nasıl oluşur ? Katır ve katırın özellikleri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Atla eşeğin birleşmesinden meydana gelen evcil bir hayvandır.
  • Katır , (Equus mulus) erkek eşek ile dişi atın (kısrak) çiftleşmesiyle meydana gelen ve çoğu kez kısır olan melez hayvandır.
  • Katır , erkek eşek ile dişi atın çiftleşmesinden doğan eşek ile at karışımı bir hayvandır.  Peki, Ebabil kuşları nasıl kuşlardır ve özellikleri nelerdir .
  • Dağ, patika ve uçurumlarda rotalarını belirleyebildikleri için katırın gittiği yoldan ilerlenir.  [Kaynak: ]. Katır nasıl ürer? Katır üretmeye niyetli olan kişi, bir eşek ve at bulur.
  • Hepsi birlikte uşağa. Sende hangisi olabilir Eşşeğin böyle bişey yapması mümkünmü :).
  • Katır nasıl meydana gelir? Katırın oluşması için annenin eşek babanın at olması gerekir.  Katırın oluşması için atın dişi, eşeğin de erkek olması gerekir.
  • 1. at ile eşeğin cinsel birleşmesinden meydana gelmiş. 2. çok güçlü bir hayvandır.
  • title="Bilgi Ufku | Genel Kültür ve Bilgi Sitesi » Katır nedir?  Katır hem dişi hemde erkek olabilir. Ama ikiside genel itibari ile kısır olurlar.
  • iki ayrı cinsin birleşmesinden yavru olmuyor, o halde at ile eşek birleşince nasıl katır doğabiliyor?  Bu nedenle katır elde etmek için her seferinde ata ve eşeğe ihtiyaç vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir