Karizmatik Lider Olmanın 10 Altın Kuralı!

Karizmatik olmak elinizde. Unutmayın karizma doğuştan gelen bir özellik değil. Bir kaç tüyo ile siz de hayranlık duyulan karizmaya sahip olabilirsiniz. Lider olma kısmı size kalmış, fakat işte karizmatik bir lider olmanın 10 altın kuralı.

Rahatlayın, ortamdaki en çekici insan olmak zorunda değilsiniz

1

Evet, çekiçi insanların karizmatik olmaya daha yatkın olduklarını kabul ediyoruz; fakat bu bir gereklilik değil. Örneğin, Winston Churchill çok yakışıklı bir adam değildi ama tarihin en etkili liderleri arasında yerini aldı.

İnsanlara sanki tanıştığınız en zeki, en etkileyici kişiymiş gibi davranın.

2

Bir kişiyle konuşurken o an sadece o kişinin önemli olduğunu hissettirmek için şu 3 noktayı kullanın;

1-Konuşurken cümlelerinizin sonundaki vurguyu yumuşak bir ses tonu kullanarak yapın.
2-Kafanızı ağır ve sık sık sallayın.
3-Konuşmadan önce 2 dakika bekleyin.

Dikkatiniz ‘o anda’ olsun


Biriyle konuşurken aklınıza başka düşünceler gelir ve gözleriniz dalar ise karşınızdaki kişi bunu farkedecek ve önemsenmediğini düşünecektir. Sizin dikkatinizi çekmediğini hisseden birinin dikkatini yeri geldiğinde siz hiç çekemezsiniz.

İçten görünebilmek için hep iyi şeyler düşünün


Beyniniz gerçek veya hayal bilmez. Eğer sizi mutlu eden bişeyi hayal edeseniz vücudunuz otomatik olarak buna tepki verecektir. Gülen bir yüzle her zaman daha içten ve samimi görünürsünüz. Yapmacık gülümsemeleri çevredekiler fark edeceğinden bu yolla işi çözebilirsiniz.

Sağlam el sıkıştığınızdan emin olun


İyi ve doğru bir le sıkışma size pahalı bir kıyafetin getireceğinden daha çok olanak sunar. El sıkarken karşınızdakine göre ayağa kalkın ya da hafif eğilin ve asla diğer eliniz cebinizde olmasın. Karşınızdakinin elini orantılı bir güçle ve tam kavrayarak sıktığınızdan emin olun.

Çok iyi bir dinleyici olun


John F. Kennedy efsane bir dinleyici olarak bilinirdi. Çünkü karşısındakine tam olarak odaklandığını hissettirirdi. Çoğu insan ise dinlemeyi karşısındakinin konuşması bitsin de kendisininki başlasın diye yapılan bir iş zannediyor. Bunun yerine konuşan kişiye sorular sorun konunun biraz da olsa sizin ilginizi çekeceği noktaları ortaya getirin. Eğer yalnızca kendi sıranızı beklerseniz karşınızdaki konuyla ilgilenmediğinizi anlayacaktır.

Masadaki yerinizi güzel seçin


Eğer ortamda gerginlik çıkabilecek bir konu veya kişiler varsa oturma düzeninizi iyi seçmelisiniz. Gerginlik yaşayabileceğiniz insanların yanına veya 90 derece açısındaki sandalyede yer tutun. Göz Göze gelmedikçe tartışma çıkmama ihtimali çok yüksek.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın


İnsan doğasında kendisini başkalarıyla mukayese etmek var. Bunun yerine kendinizi eleştirmek istiyorsanız; analitik düşünce, problem çözme, yaratıcı düşünme taraflarında eleştirin.

Gücünüzü kullanın


İlla ki fiziksel olarak güçlü olmanız gerekmiyor, siz hangi özelliğinize güveniyorsanız onu göstermekten kaçınmamanız gerekiyor. Örneğin zekasını sergileyen Bill Gates ya da iyiliğini sergileyen Dalai Lama gibi. Her ne kadar sahip olduğunuz güçlü özelliğinizde kendinizi geliştirirseniz, karizmanız da gelişecektir.

Kendinizden şüphe etmeyin


Bir konuyu yapamayacağınızı, başaramayacağınızı düşünmeyin, kendinize güvenin. Tina Fey veya Sheryl Sandberg gibi başarılı insanlar bile bu duruama zaman aman düştüklerini itiraf ediyor, fakat bu hissin artması beraberinde güvensizlik getirir. O yüzde kendinize inanın.

  • Karizmatik olmak elinizde. Unutmayın karizma doğuştan gelen bir özellik değil.  Lider olma kısmı size kalmış, fakat işte karizmatik bir lider olmanın 10 altın kuralı .
  • Karizmatik olmak elinizde. Unutmayın karizma doğuştan gelen bir özellik değil.  Lider olma kısmı size kalmış, fakat işte karizmatik bir lider olmanın 10 altın kuralı .
  • Sporcu 10 Altın Kuralı .  Karizmatik lider nasıl olur ? Günlerden birgün İtalyan Büyükelçisi Mustafa Kemal Atatürk ile görüşmek ister ve huzura kabul edilir.
  • Sesini etkileyici, hatta "abartılı" olarak kullanan, vurgulara dikkat eden kişiler karizmatik kişi imajını çiziyor.  Liderlerin 13 altın kuralı . Etkileyici ve abartılı bir ses tonu kullanırlar.
  • Yrd.doç.dr.cemal Zehir. 03. 10 .2003.  ve yönlendirme yönünde çaba sarf eder (Akbaba Altın , s 3).
  • ifade edilirken, liderlerin uyguladığı 13 altın kural şöyle sıralanıyor  tuttuğunu koparan ve karizmatik bir eleman olarak görülüyor.  en çok aranan 10 özellikten biri çıkabiliyor.
  • Weber otorite tiplerini 3 başlık altında incelemiştir.  ettiği karizmatik lidere olan bağlılığı tamdır.  Bu otorite tipinde insanlar,aslında liderlere değil kurallara itaat etmiş olurlar .
  • Karizmatik olmayan lider .  Kişisel güç yönelimlerinin bir sonucu olarak , izleyicilerini kendilerine bağımlı ve zayıf kılıp, baskı altına almaya çalışırlar.
  • Peşin Fiyatına 4 Taksitle Satın Al.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir