Karanlıkta Cep Telefonuna Bakmayın!

Gece karanlıkta cep telefonları ile uğraşmayın! İngiltere’de uzmanlar geçici körlük geçiren iki kişiyi inceledi. Ortaya çıkan sonuç herkesi şaşırttı. Uzmanlar geçici körlüğün sebebi olarak karanlıkta tek gözle akıllı telefon ekranına bakmayı gösterdiler.

Gece yatmadan önce karanlıkta son bir kez akıllı telefonunuz ile sosyal medya sitelerine veya diğer uygulamalara bakanlardansanız birazdan okuyacaklarınız bu alışkanlığınızı kökünden değiştirebilir.

 

İngiltere’de iki kadın akıllı telefonlarını karanlıkta kullandıkları için geçici körlük teşhisi ile tedavi altına alındı. Geçici görme kaybı şikayeti ile doktora başvuran 22 ve 40 yaşındaki kadınların karanlık bir ortamda cep telefonu ekranlarına tek gözleri ile baktığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili New England Journal of Medicine’da yer alan bilgiye göre, iki hasta da yatarken tek gözleri kapalı haldeyken uzun süre akıllı telefonlarını kullandı ve bu durum diğer gözde hasar oluşmasına neden oldu. Hastaları muayene eden Londra’daki Moorfield Göz Hastanesi çalışanı Dr. Gordon Plant, bu durumun bir gözün yoğun ışığa maruz kaldığı esnada diğer gözün tamamen karanlıkta kalmasının bir sonucu olduğunu belirtti.

Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi . MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

Kurucularından, Jimmy Wales Vikipedi’yi, “Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı” olarak tanımlamaktadır.

Vikipedi sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin birleşiminden oluşur. “Viki”, Hawaii dili ‘ndeki “wiki wiki” sözcüğünden türetilmiştir. “Pedi” ise, Antik Yunan Medeniyeti’nde “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen paideia kelimesinden gelmektedir.

  • Gece karanlıkta cep telefonları ile uğraşmayın!  Uzmanlar geçici körlüğün sebebi olarak karanlıkta tek gözle akıllı telefon ekranına bakmayı gösterdiler.
  • Cep telefonuna , laptop, bilgisayar ve tablete en az 40 cm mesafeden bakmak çok önemli.  Ruhsal sağlığımız kadar göz sağlığımız açısından da karanlıkta uyumak şart.
  • Cep telefonuna , laptop, bilgisayar ve tablete en az 40 cm mesafeden bakmak çok önemli.
  • AMERİKAN tıp dergisi New England Journal of Medicine, karanlıkta cep telefonu kullandığı için geçici körlük yaşayan iki vakayı sayfalarına taşıdı.
  • Gerçi bu durumda yani karanlıkta tek gözle telefona bakmanın çok yaygın bir şey  karanlik bir ortamda cep telefonlarının ekranlarına tek gözleri ile baktıkları ortaya çıktı.
  • Cep telefonu elimizden düşmez oldu.  Karanlık ortamda cep telefonuna bakmak da uyum gücünün çok zorlanmasına ve kasların yorulmasına neden oluyor.
  • Cep telefonuna yan bakmayın . AMERİKAN tıp dergisi New England Journal of Medicine, karanlıkta cep telefonu kullandığı için geçici körlük yaşayan iki vakayı sayfalarına taşıdı.
  • Bu durumda da telefona bakan göz ışığa alışmak için küçülürken, yastıktaki göz karanlığa alışmak için büyüyordu.  Sıra dışı 10 cep telefonu ! Tüm Galeri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir