Karadeniz’e deniz üzerine yapılan ikinci havalimanı geliyor

Denizin üzeri doldurularak inşa edilecek ikinci havalimanı karadenize yapılacak. Ulaştırma Bakanı Arslan, Rize-Artrin havalimanı için mali tekliflerin alındığını ifade etti.

Rize il merkezine 34 kilometre, Trabzon’a 105 kilometre, Artvin’e ise 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek Rize-Artvin Havalimanı’nın dünyanın dördüncü, Türkiye’nin ise Ordu-Giresun Havalimanı’nın arkasından ikinci deniz üstüne dolgu hava limanı olacağına işaret eden Arslan, “İhalede yeterli görülen 5 firmadan 4’ü teklif verdi.

Arslan, Türkiye’nin dev yatırımlarından biri olacak bu hava limanın alt yapı ihalesini kimin kazandığını 10 ila 15 gün içerisinde açıklayacaklarını belirterek, “Daha sonra da kazanan firma ile sözleşmeyi imzalamayı ve nisan ayına kadar hava limanını temelini atmayı planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“BÖLGE HALKININ ÖZLEMİNİ GİDERECEĞİZ”

Bakan Arslan, Rize-Artvin Havalimanı Projesi’nin, senelerden beri bölgenin hep gündeminde olduğunu ve dört gözle beklendiğini ifade ederek, hava limanının 2022 yılına kadar tamamlayarak bölge halkının özlemini gidereceklerini kaydetti.

Karadeniz’in hırçın dalgalarına karşı korunabilmesi için önemli bir çalışma yapılacağını anlatan Arslan, denize 85 milyon tonun üstünde taş dolgu yapılacağını ve bu bakımdan projenin meşakkatli olduğunu ifade etti.

Arslan, alt yapı inşaatı devam ederken üst yapı projesine de başlanmasını planladıklarını dile getirerek, “Bu kapsamda şimdiden terminal binası ve diğer üst yapı tesislerinin uygulama projeleri için ihale hazırlık çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 20 bin metrekare kapalı alanı olması düşünülen terminal binası, 3 milyona yakın yolcuya hizmet verebilecek şekilde yapılacak. Konu insan olunca, insana hizmet olunca bizim önümüzde hiç bir şey duramaz.” şeklinde konuştu.


Karadeniz’e Deniz Üzerine Yapılan Ikinci Havalimanı Geliyor (Ek Bilgiler)

Karadeniz’e Deniz Üzerine Yapılan Ikinci Havalimanı Geliyor

  • 2016 yılı yatırım programına alındıktan sonra ise altyapı ihalesinin yapılması için çalışmalar devam ediyor. Deniz dolgulu ikinci havalimanı geliyor .
  • Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek ikinci havalimanı Rize Artvin Havalimanı için Yüksek Planlama Kurulu kararı çıktı.  Karadeniz ‘i güneye bağlayacağız.
  • Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak Rize Artvin Havalimanı   ‘Zigana’ Karadeniz ‘ e doping etkisi yapacak .
  • Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek ikinci havalimanı Rize Artvin Havalimanı için Yüksek Planlama Kurulu kararı çıktı. Kapasite 2 milyon olacak.
  • Karadeniz ‘ e ikinci havalimanı geliyor . Tıpkı Ordu Havalimanı gibi denizin içi doldurularak bir havalimanı daha yapılacak .
  • Rize Artvin Havalimanı ‘nın pist sondaj çalışmaları bitti.  Karadeniz ‘de hava şartlarının çalışmayı zorlaştırdığını  Bütün yapıları tamamen deniz üzerine dolgu ile yapılacak .
  • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek Türkiye’nin ikinci havalimanı Rize Artvin Havalimanı için mali tekliflerin
  • Rize Artvin Havalimanı için denize 85 milyon ton taş dolgu yapılacak .  Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilen Türkiye’nin ikinci havalimanı Rize Artvin Havalimanı olacak.
  • Dijital Sanayi. Hürriyet>Ekonomi> Deniz üstüne ikinci havalimanı geliyor .  Bütün yapıları tamamen deniz üzerine dolgu ile yapılacak .
  • Deniz Üzerine 2 . Havalimanı . 15 01 2017.  inşa edilen Türkiye’nin ikinci havalimanı Rize Artvin Havalimanı olacak.  yakın yolcuya hizmet verebilecek şekilde yapılacak .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir