Kanuni Sultan Süleyman Hakkında Hiç Bilmedikleriniz

Kanuni’yi duymayan yoktur. Tarihten çok bilmezseniz bile, hiç yoktan dizisini görmüşsünüzdür. Kendisi Osmanlı tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biridir. İşte onun hakkında bugüne kadar hiç duymadığınız bilgiler.

Süleyman, askerlerinin direnci ve vücudu güçlü olsun diye, sefere çıkmadan önce onlara küflü peynir yediriyormuş.

Kendisine Kanuni denmesinin nedeni, yeni kanunlar çıkarması değil, zaten var olan kanunları gündeme getirip onları çok sıkı bir şekilde hayata geçirmesidir.

Kanuni, Divan edebiyatının açık ara en çok gazel yazan şairidir. Kendisinin mahlası Muhibbi’dir.

22 en önemli kanun koyan liderlerin portrelerinin bulunduğu Washington’daki Kapitol binasında Kanuni’nin de portresi bulunmaktadır.

Yeniçerilerin morali bozulmasın diye ölümü tam 48 gün gizlenmiştir.

Devletin başına geldiğinde, Osmanlı 6.5 bin km2 iken, Süleyman döneminde bu yüzölçüm 14.8 km2’ye çıkmıştır.

Hürrem Sultan’ın ölümü üzerine, İran’da bulunan bir şehrin ismini değiştirerek Hürremabad yapar. İsim hala aynıdır.

Sultan Süleyman’ın tam 12 çocuğu olmuştur. Bunların üçü kız dokuzu erkektir. Birçoğu küçük yaşlarda ölmüştür. Bir kız çocuğunun ismi dahi bilinmemektedir.

 

Kanuni Sultan Süleyman Hakkında Hiç Bilmedikleriniz

I. Süleyman , Osmanlı İmparatorluğu ‘nun onuncu padişahı ve 89. İslam halifesi . Batıda Muhteşem Süleyman, Doğuda ise adaletli yönetimine atfen Kanunî Sultan Süleyman olarak da bilinmektedir. 1520’den 1566’daki ölümüne kadar, yaklaşık 46 yıl boyunca padişahlık yapan ve 13 kez sefere çıkan I. Süleyman, saltanatının toplam 10 yıl 1 ayını seferlerde geçirmiştir. Süleyman böylece imparatorluğun hem en uzun süre görev yapan hem en çok sefere çıkan ve de en uzun süre sefer yapan Osmanlı Sultanı olmuştur.

I. Süleyman 1520 yılında, babası I. Selim ‘in ölümünün ardından tahta çıktı. Batıda Belgrad , Rodos , Boğdan ve Macaristan ‘ın büyük kısmını imparatorluk topraklarına kattı. 1529 yılında Viyana ‘yı kuşatsa da çeşitli sebeplerden ötürü bu kuşatma başarısızlıkla sonuçlandı. Doğuda, Safevîlerle yapılan savaşlar sonrasında Orta Doğu ‘nun büyük kısmını ele geçirdi. Afrika ‘da imparatorluğun sınırları Cezayir ‘e kadar uzanırken; Osmanlı Donanması ise Akdeniz ‘den Kızıldeniz ‘e kadar olan sularda hakimiyet kurmuştu. I. Selim’den 6.557.000 km 2 olarak devraldığı Osmanlı İmparatorluğu’nu, padişahlığı döneminde 14.893.000 km 2 ‘ye ulaştırdı. Zigetvar Kuşatması ‘nın sonlanmasından bir gün önce, 7 Eylül 1566 tarihinde hayatını kaybetti ve yerine oğlu II. Selim geçti.

kanuni sultan süleyman hakkında ilginç bilgiler, kanuni sultan süleyman hayatı, kanuni sultan süleyman dönemi, ayşe hafsa sultan, ii. selim, şehzade mustafa, hürrem sultan, yavuz sultan selim

Kanuni Sultan Süleyman Hakkında Hiç Bilmedikleriniz Özet Bilgiler

  • 21 Şubat 2011 Pazartesi. Kanuni Sultan Süleyman 'Nın bilinmeyen yönleri.  Kanuni Sultan Süleyman ve Muhteşem Süleyman olarak da anılır.
  • Kanuni Sultan Süleyman Dönemi kazanılan askeri, diplomasi ve mimari alandaki başarılarla doludur.  Kanuni askerleri arasında çok vefalı olarak bilinen padişahtı.
  • Osmanlı sultanları arasında belki de en çok tanınanıdır Kanuni .  27 Ekim 2009 17:08. dilŞAD2 Kapalı. Kanuni Sultan Süleyman Dönemi sınırlarımız
  • Kanuni Sultan Süleyman ’ın tipi Tatar’dı.  muhteşem yüz yıl ekrem buğra ekinci valide sultan kanuni sultan süleyman hakkında bilinmeyenler marmara üniversitesi.
  • İşte Kanuni Sultan Süleyman ’ın ailesi ile ilgili bilgiler…  1554’de doğup, sekiz yaşında 1562’de vefat ettiği bilinen ve hakkında başka bilgide bulunmayan Orhan’ı böylece
  • Kanuni Sultan Süleyman ne iş yapıyor ve mesleği ne? Mesleği ve kariyeri
  • Kanunî Sultan Süleymân Hân’a “ Süleymân ” ismi, Kur’ân ı kerîm açılarak verildi.  Macarlar, pek güvendikleri Şarlken’den bile yardım alamadılar.
  • Kanuni Sultan Süleyman Hakkında Az bilinenler, Kanuni Sultan Süleyman kimdir?, Kanuni   ki o seferlerinin çokluğu bir yana sefer bittiğinde hemen saraya bile dönmüyordu.
  • Süleyman Eşleri ve Çocukları ile ilgili detaylı bilgi için doğru yerdesiniz. işte Kanuni 'nin eşleri ve çocukları.  kanuni sultan süleyman çocukları. sultan suleymanin kizinin ismi.
  • Tarzınıza Uygun Kanuni Motorlar 9 Taksit Seçeneğiyle n11 'da!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir