Kanda Yüksek Oranda CRP Olması Ne Anlama Gelir ve Nasıl Tedavi Edilir?

CRP nedir? CRP yüksekliği ne anlama geliyor.Normal değerler 0-5 arası iken 18,3 ne gibi bir anlam ifade edebilir?


Soru: CRP yüksekliği ne anlama geliyor.

Normal değerler 0-5 arası iken 18,3 ne gibi bir anlam ifade edebilir. Ayrıca diğer tahlillerim: glukoz 89,triglisert 113,total kolestrol 212,hdl-kol 39,4,ldl-kol 150,vldl-kol 22. Kan sayımı sonuçlarım ise:wbc 10,4,ne 56,1,ly 33,mo 7,8,eo 2,5,ba 0,6,ne 5,8,ly 3,4,hct 47,6,mcv 89,3 mch 29,2

Tahlil Yorumu: Sadece CRP yüksek görülüyor. Diğer tüm tahliller normal kabul edilebilir. CRP bir akut faz reaktanıdır. Özellikle bakteriyel enfeksiyonlarda yükselir. Son günlerde geçirdiğiniz bir enfeksiyona bağlı olarak da yüksek çıkmış olabilir. Ancak tek başına yüksekliği çok büyük bir anlam ifade etmez.

C-reaktif protein, sıkça kullanılan kısaltması ile CRP, iltihabi reaksiyonlar sırasında kanda miktarı artan ve karaciğer ile yağ hücreleri tarafından üretilen akut faz reaktanları adı verilen proteinlerden biridir.

Kanda CRP seviyesi pek çok durumda yükselebildiğinden, tek hastalığa özgül bir laboratuvar bulgusu değildir ve tanı koyma amaçlı kullanılmaz. Bu tahlilin sonuçları klinik şüpheleri destekleyici olarak veya tanısı konulmuş çeşitli hastalıkların seyrini takipte kullanılır.

Çok basitleştirirsek, yüksek CRP seviyelerinin vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğuna, CRP seviyelerinin azalmasının da iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığına işaret ettiğini söylemek mümkündür.

  • CRP Yüksekliği Ne Anlama Gelir ?  1) CRP Yüksekliği Neden Olur ? Kanda CRP yüksekliği birçok nedenle ortaya çıkabilir.  2) CRP Yüksekliği Tedavisi .
  • nasıl tedavi edilir ?' konusu.  Soru: CRP yüksekliği ne anlama geliyor.  Yapılan testler sonucunda CRP ’nin yüksek çıkması, kanda mikrop oranının fazla olduğu anlamına gelir .
  • Ana Sayfa Sağlık & Güzellik Kanda Yüksek Oranda CRP Olması Ne Anlama Gelir ve Nasıl Tedavi Edilir ?  bir enfeksiyona bağlı olarak da yüksek çıkmış olabilir .  Tedavi .
  • Kanda CRP yüksekliği olan akciğer kanseri, mide  Bu nedenle eğer hastalık tanısı konduysa mutlaka tıbbi tedavi alınmalıdır.
  • Kandaki iltihaplanma ve enfeksiyon oranları CRP testi sayesinde ölçülür. Yapılan testler sonucunda CRP 'nin yüksek çıkması, kanda mikrop oranının fazla olduğu.
  • CRP (C reaktif protein), vücuttaki iltihap hakkında bilgi veren bir değerdir ve CRP oranı kan testi ile tespit edilir .
  • hastalıklarında önemli tanı doğrulayıcı veri olarak değerli bir tetkik olmuştur.  Test sonucu ne anlama gelir ?  CRP testi, kandaki CRP (c reaktif protein) seviyesini ölçer.
  • Crp seviyesi yüksek çıktığında, kanda iltihap oranı yüksek anlamı taşımaktadır. Yapılan testlerde vücutta iltihap olduğunda kandaki CRP değeri yükselir.
  • Kanda CRP testi iltihabi durumun varlığını belirler ama iltihaplanmanın nerede olduğuna dair bir fikir vermez.  Test sonucu ne anlama gelir ?  Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir