Kan Grupları Çocuğa Nasıl Geçer?

Anne ve babanın kan grubuna göre çocukları hangi kan grubundan olur? Çocuğun kan grubu nasıl belli olur?

Kan Grupları Çocuğa Nasıl Geçer?

Kanın canlı yaşamı için önemi anlaşıldıktan sonra, kanama hallerinde kan nakli yapılmaya başlandı. Nakledilen bazı kanlardan sonra hastanın sağlık durumunda bozulmalar başlayınca, her kanın birbirine uymadığı anlaşılarak aralarındaki farklar araştırıldı ve kan grupları tesbit edildi. Çok sayıda kan grubu olmasına rağmen, kan nakli açısından önemli olan başlıca iki sistem vardır. Bunlardan birincisi A, B, 0 grupları diye bilineni, diğeri ise Rh faktörüdür. Birinci sistemi göre insanlar, A, B, AB ve 0 olmak üzere dört gruba ayrılır. Bunlar da, Rh faktörünün bulunup bulunmamasına göre kendi içlerinde Rh(+) ve Rh(-) olarak ikiye ayrılır. Sonuç olarak kan grupları açısından sekiz grup insan bulunmaktadır.

Bütün yapısal özellikler gibi kan grupları da kalıtımla belirlenir. Kalıtımla iletilen özellikler, baskın (dominant) ya da silik (resesif) özellik gösterir. Anne ya da babanın birinden baskın, diğerinden silik özellikte gen gelirse, çocuk baskın genin özelliklerini gösterirken silik özelikteki geni taşıyıcı olur ve üreme hücrelerinin yarısında bu genleri taşır. Eğer iki taraftan da baskın gen gelirse, çocuk bu iki genin karışımı tütründe özellik gösterir. Kan grupları açısından ayrıntısına girmeden, kısaca bahsetmek gerekirse, A ve B grupları eşit güçte baskın karakter taşırken, 0 grubu silik bir özellik göstermekte, aynı şekilde Rh(+) özelliği de baskın bir karakter taşımaktadır. Kan grupları belirleyen genler olduğu için, grubun zaman içinde değişmesi söz konusu değildir.

Kalıtım ve kan grubu konusunu bir örnekle ele alırsak, A Rh(-) grubundan biri ile 0 Rh(+) grubu taşıyan birinin birleşmesinden olacak çocukların kan grupları A Rh(+), A Rh(-), 0 Rh(+) ve 0 Rh(-) olabilir. Eğer tahlillerde bir hata yoksa bu çiftin çocukları B veya AB grubu olamaz. Eğer ortada B veya AB grubundan bir çocuk varsa, bu çocuğun o çiftin çocuğu olması mümkün değildir.

Silik karakter taşıyan kan gruplarında ihtimaller daha da azalmaktadır. Örneğin her ikisi de 0 Rh(-) olan çiftin çocukları da mutlaka aynı gruptan olacaktır.

Kan grupları, evlilikler aşamasında kan uyumsuzlukları açısından da önemli olmaktadır.

Kan uyumsuzluğu, AB0 gruplarında olsa da çok önem taşımamakla birlikte, Rh(+) erkekle, Rh(-) kadının çocuklarında ortaya çıkmaktadır. Eğer çocuk baba gibi Rh(+) kan taşırsa annenin kanında oluşan bağşıklık maddeleri çocuğun kanına zarar verir. Bu, çoğu zaman ilk gebelikte sorun yaratmaz, gebelik sayısı arttıkça, eğer her doğumdan sonra gerekli ilaç uygulanmazsa sorun olmaya başlar. Bu nedenle her çiftin çocuk yapmaya karar vermeden önce, ya da gebelik oluşur oluşmaz kan gruplarını belirletmeleri ve sonucu doktorlarıyla görüşmeleri yararlı olacaktır.

Kan grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir . A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya – değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8’li kan grubu tablosu oluşmuştur. Türkiye ‘de iki sistem yan yana yazılarak belirtilir. Örneğin; A türü kanda Rh değeri negatif ise, o kan için A Rh grubu denir. Türkiye ‘de Kızılay ‘ın verilerine göre en fazla bulunan ve en çok ihtiyaç duyulan grup A Rh ‘dir. RH faktörü, Rhesus maymunun kanındaki antikorların var olup olmaması anlamına gelir.

  • Eğitim Kültür Yaşam kategorisinde ve Sağlık forumunda bulunan Kan Grupları Çocuğa Nasıl Geçer ? konusunu görüntülemektesiniz.
  • kan grupları çocuğa nasıl geçer . Kanın canlı yaşamı için önemi anlaşıldıktan sonra, kanama hallerinde kan nakli yapılmaya başlandı.
  • Kan grubunu belirleyen iki temel sistem A, B, 0 grupları ve Rh faktörü çocuğa geçen kan grubu üzerinde farklı etkilere sahiptir.
  • Kan gruplarının anne babadan çocuğa aktarımı nasıl olur?  Buna göre bir anneden alınacak gen, birde babadan alınacak gen çocuğun kan grubunu belirleyecektir.
  • Çok sayıda kan grubu olmasına rağmen kan için önemli olan iki temel sistemi.  Benzer Konular.
  • Örneğin her ikisi de 0 Rh( ) olan çiftin çocukları da mutlaka aynı gruptan olacaktır. Kan grupları , evlilikler aşamasında kan uyumsuzlukları açısından da önemli olmaktadır.
  • Medyaya Nasıl Direnilir? Ulus Baker.  Buna göre anneden 1 ve babadan 1 gen çocuğa aktarılır.  AB, A, B ve O kan grubundan çocuklar dünyaya gelebilir.
  • A ve B baskın kan grupları , O ise edilgen gruptur .  Şüphelenecek birşey yok kan grupları doğal tüm çocuklar aynı grupta olmayabilir.
  • Bebeğin kan grubu . Her anne baba doğacak çocuğun kan grubunu merak eder ve bunun basit bir şekilde nasıl hesaplanacağını merak eder.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir