Kaliteli ve iyi makale yazmak için 10 stratejik teknik

İyi ve çok okunan, ziyaretçiler tarafından tıklanan kaliteli ve iyi makale yazmak için 10 altın kuralın infografik sunumunu paylaşıyoruz.

Makale ve haber yazma teknikleri olarak da değerlendirebileceğiniz bu sunumda 10 maddede içerik oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiği konuları maddelendirilmiş.

Sadece konu ile ilgili sektörel bir resmi bilgi belgesi formatından bir hikaye formatında oluşturulan içerikler artık sosyal medyada daha fazla ilgi görüyor.  Yazınızın ritmi, fonetiği, üslubu gibi birçok etken okunma oranı hakkında ipuçları veriyor.

İyi Makale için David Ogilvy’den 10 tavsiye

Ogilvy, sonradan kazanılabilecek bir yetenek olduğunu savunduğu daha iyi yazma meselesi için 10 altın kuralını şöyle sıralıyor (çeviri benim, tam tutmayabilir).

 1. Roman-Raphaelson’un Writing That Works: How to Communicate Effectively In Business kitabını oku. Üç defa oku.
 2. Konuştuğun gibi yaz. Doğal ol.
 3. Kısa kelimeler, cümleler ve paragraflar kullan.
 4. Süslü kelime ve jargon asla kullanma. Bunlar seni götü kalkık gösterir.
 5. Hiçbir konuda iki sayfadan fazla yazma.
 6. Alıntı ve aktarımlara dikkat et.
 7. Bir bilgi notunu asla yazdığın gün yollama. Ertesi sabah sesli oku (ve düzenle).
 8. Eğer önemli bir şeyse, daha iyi hale getirmek için bir arkadaşından yardım iste.
 9. Mektup ya da bilgi notunu yollamadan önce karşıdan ne istediğini açık ve net belirtmiş misin emin ol.
 10. Eğer derdin ‘İŞİN YAPILMASI’ ise, yazma! Ne istiyorsan git adama anlat.

Gelelim infografiğimize;

“Çok okunur makale yazabilmek için nelere dikkat etmek gerekir” sorusuna verilmiş 10 cevaptan oluşan infografik aşağıda. Katkılarınızı bekleriz…

Kaliteli ve iyi makale yazmak için 10 stratejik teknik

Makale, herhangi bir konuda, bir görüşü, bir düşünceyi savunmak ve kanıtlamak için yazılan yazılara denir. Gazete ve dergilerde yayımlanır. Bir gerçeği açıklamak, bir konuda görüş ve düşünceler öne sürmek ya da bir tezi savunmak, desteklemek için yazılan yazılara da “makale” denir. Makaleler bir gerçeği kanıtlamak için yazılır. Makalelerde bilimsel verilerden yararlanılır.

Kaliteli Ve Iyi Makale Yazmak Için 10 Stratejik Teknik Özet Bilgiler

 • Ana Sayfa Egitim Kaliteli ve iyi makale yazmak için 10 stratejik teknik .  Konuştuğun gibi yaz . Doğal ol. Kısa kelimeler, cümleler ve paragraflar kullan.
 • Türkiye'nin kaliteli makale sitesi. Binlerce özgün makaleden istediğini seç, anında satın al. Kaliteli %100 özgün makaleler İyi Makale 'de.
 • SEO nedir? teknikleri nelerdir gibi konulara girmeyeceğim.  "İnsanlar için yazmak " çok fazla anlama geliyor.  Kaliteli ve pazarlaması iyi yapılmış bir iş sürekli ilgi ve takdir görür.
 • İyi bir makale yazmak .  Genellikle okuyucu ilk 5 10 saniye içerisinde giriş bölümünü okur; ilgisini çekerse yazıyı sonuna kadar okumaya karar verir.  Makale yazmak için teknikler .
 • .. ğer verilmesi, müşterilere en iyi ve kaliteli hiz metin sunulmasının amaçlanması, ekip çalışmasına önem  10 . Stratejik Yönetim ve Gelecek İçin Yol Haritası Oluşturulması.
 • Steve Jobs’un etkili toplantı teknikleri . iOS 10 .2 ile yeni emojiler geldi.  olma eğilimi, daha kaliteli bir yaşam, verimliliği geliştirici ve daha iyi seçimler yapma gibi faydalar sağlıyor.
 • Seo uyumlu makale yazmak ciddi zaman ve emek gerektiren iştir.  Yazılacak makale konusuna iyi hakim olunmalı ve referans gösterilebilecek düzeyde kaliteli olmalıdır.
 • 8) Bol bol yazıp , yazma konusunda iyi bir tecrübe edinmeniz gerekiyor.  Hepinize iyi bloglamalar   9 out of 10 based on 10 ratings. 9 user reviews.
 • Makale nasıl olmalıdır ve kaliteli bir makale yazmanın püf noktaları nelerdir?  Kaliteli makale yazmak için   Basit, kısa, ilginç olmalıdır. 10 12 kelimeyi geçmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir