Kaliteli çayı anlamanın 4 basit ve harika yolu

Çay deyince akla ilk gelen sorular arasında kuşkusuz “hangi çay daha iyi?”, “kaliteli çay nasıl anlaşılır?”, “çay alırken nelere dikkat etmeliyim?” ya da “lezzetli çayı nasıl anlarım?” gibi sorular yer almaktadır. Rengi, kokusu, yoğunluğu ve tadıyla iyi bir çaya ulaşmanın birkaç yolu vardır. Aşağıdaki adımları takip ederek kaliteli bir çaya ulaşmanız bizce mümkündür. Şimdiden afiyet olsun!

Adım: Tozdan Arındırılmış Çay Seçin!

Satın alacağınız çayın yapraklarına göre farklılıklar göstermesi normaldir. Her çay fiyatına ve kalitesine göre farklı oranlarda tozdan arındırılarak satışa sunulmaktadır. Bu noktada çay seçimini etkileyen en önemli faktörler arasında çayın tozdan arındırılma oranı büyük önem arz etmektedir. Düşük oranda tozdan arındırılmış yani yüksek toz oranına sahip çaylarda yoğunluk ve lezzet açısından verim elde etmek oldukça güçtür. Buna karşın yüksek oranda tozdan arındırılmış çayların yoğunluğu ve lezzeti diğerlerine göre oldukça yüksek seviyelerde olacaktır. Ayrıca yüksek oranda tozdan arındırılan çayın demlenme süresi daha kısa olup tadı ve lezzeti daha kalıcı olacaktır.

 

(Mevlana Çay’ın %98 oranında tozdan arındırılmış çay yaprakları sayesinde lezzetli bir çay keyfi sizin için kaçınılmaz olacaktır.)

Adım: Kokusuna Dikkat Edin!

Çayın tozdan arındırılmasının yanı sıra kokusu da iyi çay seçiminde etkili olan faktörler arasında yer almaktadır. Kaliteli bir çayın kokusu yoğun olmalıdır. Marketten çay alırken paketin içini koklamak mümkün olmayabilir ancak yine de alacağınız çayı paket dışında dahi olsa koklamanızda fayda var. (Bu noktada Mevlana Çay içerdiği yoğun aroması sayesinde o enfes kokusunu her zaman muhafaza etmektedir.)

 

Adım: Çayın Nereden Geldiği Önemlidir; Çaya Nereli Olduğunu Sorun!

Satın alacağınız çayın nerede üretildiği de kaliteli çayın nasıl anlaşılacağını belirleyen faktörler arasında yer almaktadır.  Bir çayın nerden üretildiği o çayın kalitesi ve lezzeti hakkında bizlere ipucu vermektedir. Dolayısıyla çayın üretim merkezinin coğrafi ve iklimsel özellikleri dikkate alınarak lezzeti tahmin edilebilir. (Sri Lanka’nın eşsiz doğasında yağmurdan sonra açan ilk filizleri Almanya’da kendine özel harmanlama makinesiyle harmanlayıp çay bardağınıza dolduran Mevlana Çay bu noktada doğru adresiniz olabilir.)

Adım: Çayın Nerde Muhafaza Edildiğine Dikkat Edin

Çayın saklandığını ortam oldukça önemlidir. Satın almak için gittiğiniz mağaza ya da marketlerde çayın hangi ortamlarda muhafaza edildiğine dikkat edin. Rutubet ve nem oranı yüksek ortamlarda çay tazeliğini yitirerek bayatlayacak ve bunun sonucunda aromasını kaybederek bozulacaktır. Çayın saklanacağı ortama sadece çayı satın almadan önce değil, çayı satın aldıktan sonra da dikkat etmek gerekir. Bu dört adımı takip ederek, kaliteli çaya ulaşmanız bizce çok kolay.

(Eğer ki “ben bu adımları takip ederek zaman kaybetmek istemiyorum” diyorsanız size tavsiyemiz MEVLANACAY.DE tıklayarak istediğiniz özelliklere uygun yüksek kaliteli Seylon çayınızı alabilirsiniz.)

 

Çay, işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir içecek türüdür. Çay çalısının bilimsel ismi Camellia sinensis tir. Çay, çalının yapraklarının fermantasyonu , ısıtılması, kurutulması ve bazen diğer meyve veya bitkilerle karıştırılması sonucu hazırlanır. Türkiye’de çay, sadece Gürcistan sınırından başlayan ve Fatsa ‘ya kadar uzanan alan içerisinde yetiştirilebilmektedir.

Türkiye’de yaygın olarak çay, Doğu Karadeniz bölgesinden toplanan çay yapraklarından yapılan kırmızı renkteki içecek için kullanılır.

Çayları birçok kritere göre sınıflara ayırmak münkün olmakla beraber; üç temel çay çeşidi vardır. Bunlar, siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır. Bunların dışında, yetiştiği bahçe, yaprak boyutu, işleme yöntemi, fermantasyon yöntemlerine göre de sınıflara ayırmak mümkündür. “Bitki çayı” terimi meyve ve bitkilerin işlenmesi ile elde edilen içecekleri kapsar. Kuşburnu gibi bitki çaylarında gerçekte çay yaprakları yoktur. Bazı bitkilerin aromaları çaylara eklenerek meyve ve bitki aromalı çaylar elde edilmektedir.

Bir çay çalısı.

Medyayı oynat

Çayın hazırlanışı.

Çay; tein , kafein , teofilin ve antioksidanlar için doğal bir kaynaktır. İçinde bulunan mineraller nedeniyle kemik ve diş sağlığına faydalıdır. Ancak neredeyse hiç karbonhidrat , protein ve yağ içermez, Şeker ya da diğer katkılarla tatlandırılır.

Dünyada en önde gelen çay üretici ülkeleri şunlardır: Hindistan , Sri Lanka , Çin , Türkiye , Kenya , Endonezya , Malawi ve Vietnam .

  • Ana Sayfa Alışveriş Kaliteli çayı anlamanın 4 basit ve harika yolu .  Rengi, kokusu, yoğunluğu ve tadıyla iyi bir çaya ulaşmanın birkaç yolu vardır.
  • Yılmaz Morgül’den Survivor İtirafları! 27/04/2016. Kaliteli çayı anlamanın 4 basit ve harika yolu . 09/06/2016. Yerel Mahkeme Bilgileri ile Yargıtay Dosya Sorgu.
  • Kaliteli çayı anlamanın 4 basit ve harika yolu .
  • Реблог. Kaliteli çayı anlamanın 4 basit ve harika yolu .  Yol 10 saat uyuyamiyorum ama en azindan kaliteli muzik dinliyorum.
  • İnsanlar seni deli zanneder. Yolda yürürken, otobüsteyken, çalışırken, o aklına geldiği an, yüzüne de gülümsemeni getirir. 4 . Yanındayken zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsın.
  • Bugünde bu çay markalarını ve çayların kalitesini konuşalım istedim.  Soner 13 Eylül 2014 11:03. Çaykur Tiryaki çayı harika . Kaliteli çay diye ben buna derim.
  • şükela: tümü | bugün. olmayan yollardır . bütün memeler kalitelidir . **  bir memenin kalitesini anlamanın tek bir yolu vardır. o da üstüne soğuk bira dökmek.
  • Sevgilinizin yalan söyleyip söylemediğini anlamanın yolu çok basit … 1 Göz temasından kaçınır. 2 Sorduğunuz basit sorulara gerektiğinden detaylı cevaplar verir.
  • Yiyecekleri yerel ve mevsiminde tüketmek oldukça faydalı. Besin değeri yüksek, uygun fiyatlı ve lezzetli sebze ve meyveler, yılın tüm dönemlerinde bulunamıyor.
  • Arkadaşlar çaydan gerçekten anlayan varsa buraya markasını yazsın   İlk şaşkınlığı atlattıktan sonra, meseleyi anlamak için yolumuzu Tirebolu'ya düşürdük.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir