Kadınlar İnternete Daha Bağımlı

Kadınlar İnternete  Daha Bağımlı

BAU Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Samur ve BAU Eğitim Teknolojisi Yüksek Lisans talebesi Bülent Ertaş İnternet bağımlılığının cinsiyet üstünde tesiri, talebelerin sosyal medyaya yaklaşımı gibi bir çok konuyu ele alan bir araştırma yaptı. Çalışmada, bir çok dikkat çekici sonuç ortaya çıkarken sosyal medya bağımlılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

İnternet bağımlılığının cinsiyet olgusu üstünde etkili olduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Samur, erkek ve bayanların webi farklı maksatlarla kullandığını ifade etti. Samur, “Erkekler ve bayanlar arasında teknolojilerin bağımlılık seviyeleri bakımından; bayanların sosyal medya ve akıllı telefon bağımlılık seviyeleri erkeklere göre daha yüksekken erkeklerin ise oyun bağımlılık düzeyi bayanlardan daha yüksek olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni, bayanların daha çok dışavurumsal erkeklerin ise araçsal kişilik özelliklerine sahip olmaları olabilir. Kadınlar, akıllı telefonların sağladığı hız ve sosyal medyadaki toplumsal baskıdan uzak, güvenli ve erişilmesi kolay bir ortamda sosyalleşmeyi tercih ediyorken, erkekler ise oyunun heyecanlı ve çekişmeli ortamında kendilerini kanıtlamak, kendilerine olan güveni artırmayı tercih ediyor” şeklinde konuştu.

“SINAV DÖNEMİ ÖĞRENCİLERİN TELEFON KULLANIMINA DİKKAT”

Samur, “Öğrenciler için dokuzuncu sınıf teknoloji bağımlılığı açısından tehlikeli bir dönem olabilir. Veliler, daha dikkatli olmalılar. Çocuğu yakın takibe almalı ve gerektiğinde sınırlama yapmalılar. Sınava hazırlık dönemlerinde teknoloji bağımlılık düzeyi düşüyor görünse de 12’nci sınıfta tekrardan artış gösteriyor. Bu nedenle üniversiteye hazırlanan talebelerin de bu duruma dikkat etmesi gerekiyor. Akıllı telefonların oldukça uygun fiyatlara alınabildiği bu dönemde velilerin çocuklarına akıllı telefon alırken bir kez daha düşünmeleri gerekiyor. Öğrencilerin bir çoğunun web kotasını aştığı da çıkan sonuçlar arasında yer alırken özellikle yaz döneminde fiziki etkinliklere de dijital etkinlikler kadar yer verilmesi gerekiyor” dedi.

“AKILLI TELEFONLAR EN ÇOK MESAJLAŞMAK VE OYUN OYNAMAK İÇİN KULLANILIYOR”

Akıllı telefonların en fazla mesajlaşmak ve oyun oynamak için kullanıldığını belirten Bülent Ertaş ise, “Farklı şehirlerde eğitim gören bir çok talebe ile görüştük. Öğrencilerin yüzde 97’si akıllı telefona, yüzde 90’nın ise bilgisayara sahip olduğu ortaya çıktı. Öğrenciler, ‘akıllı telefonunuzu en fazla hangi maksatla kullanıyorsunuz?’ sorusuna, en fazla sosyal ağ, mesajlaşma ve oyun maksadıyla kullandıklarını ifade etti. Akıllı telefon, sosyal ağ ya da oyun bağımlılıkları birbiri ile yüksek derecede ilişkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Bahsedilen teknolojilerden herhangi birini bağımlılık derecesinde kullanan bir talebenin bir başka teknolojide de aynı durumda olduğu gözlemleniyor. Yani sosyal medya bağımlısı olan bir talebe, akıllı telefon ya da oyun bağımlısı olabiliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir