Joule Kanunu Nedir?

Joule Kanunu, bir iletkende üretilen (dönüştürülen) ısı miktarının nelere bağlı olduğunu ortaya koyar.
Joule Kanunu’na göre bir iletkende ortaya çıkan ısının miktarı, iletkenin direncine bağlı olarak üzerinden geçirilen akımın karesi ve akımın geçme süresi ile doğru orantılıdır. Matematiksel ifadesi ise aşağıdaki gibidir.
Q = I2 . R . t (Joule)
Eşitlikteki sembollerin anlamları ve birimleri aşağıdaki gibidir:

Q : İletkendeki ısı miktarı (Joule – J)
I : İletkenden geçen akım (Amper – A)

R : İletkenin direnci (Ohm – Ω)
t : Akımın geçme süresi (Saniye – sn)
Isı birimi olarak günümüzde genellikle kalori (Calori-Cal) kullanıldığı için jul, kaloriye dönüştürülür ve formül de aşağıdaki gibi kullanılır.

Q = 0.24 . I2. R . t
Örnek 1:
Direnci 220 Ω olan bir ısıtıcıdan 1 saat boyunca 1 A şiddetinde bir akım geçirilmiştir.
Isıtıcıdan elde edilen sıcaklığın miktarı nedir?
Cevap :
I = 1 A
t = 1 . 60 . 60 = 3600 sn.
Q = ?
Q = 0.24 . I2. R . t
Q = 0,24 . 12 . 220 . 3600 = 190080 Cal. = 190 kCal.

  • Joule Kanunu Nedir ? Günlük yaşantımızda elektrik enerjisi, ısı enerjisine dönüşür.  değişimi ile hacmin büyümesini ve küçülmesini sağlayan joule thomson olayı denir .
  • Joule Kanunu Nedir ? Haber Böylesi Yok  Joule Kanunu , bir iletkende üretilen (dönüştürülen) ısı miktarının nelere bağlı olduğunu ortaya koyar.
  • Joule yasası. , özgür ansiklopedi. Şuraya atla: kullan, ara.  Lenz tarafından da bağımsız olarak bulunduğu için, bazen Joule Lenz kanunu olarak da adlandırılır.
  • Joule Yasası Kanunu Nedir ? Yazar: Helen 21 Ağustos 2013 Kategori:Fizik Yorum yap.  da bağımsız olarak bulunduğu için, bazen Joule Lenz kanunu olarak da adlandırılır.
  • Günümüzde kullanılan elektrikli ısıtıcılar, Jul kanunun sonuçları sayesinde gerçekleşmişlerdir.
  • Bizi ilgilendiren Joule Kanunu söyledir: "Bir iletkenden bir saniyede geçen elektrigin verdigi isi: iletkenin direnci ile, geçen akimin karesinin çarpimina esittir". W = R x I2 dir.
  • Joule Kanunu James Prescott Joule 1818 ile 1889 yillari arasinda yasamis bir Ingiliz Fizikçidir.  Watt = Joule / saniyedir. O halde; yukaridaki formül ortaya çikar.
  • Okuduğunuz Sayfaya Şu Yoldan Ulaşabilirsiniz:Ana Sayfa» BİLGİ DÜNYASI» Joule Kanunu Nedir ?  Isıya dönüşen enerji. ile ifade edilir. Buna Joule Yasası denir .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir