İstanbul’un Olmazsa Olmaz Sokak Lezzetleri!

İstanbul lezzet durakları deyince aklımıza kokoreç, balık ekmek gelir! İstanbul’da şık restoranlarda yemek manzaranın keyfine dalmak güzel. Ama gelin bir de İstanbul’u İstanbul yapan ve vazgeçemeyeceğiniz sokak lezzetleri ile tanışın!


İstanbul’un en lüks restoranında ya da Avrupa’da Roma’da veya New York’ta şık restoranlarda yemek yemiş olabilirsiniz. Ama şimdi sıkı durun! Size vazgeçemeyeceğiniz lezzetleri bulacağınız bir liste hazırladık. Şimdi ülke mutfaklarını İstanbul kaldırımlarında keşfetme zamanı!
İşte sizler için hazırladığımız İstanbul’un olmazsa olmaz 11 sokak lezzeti…

Kokusu sizi sizden alır: Balık – Ekmek


Eminönü, Karaköy, Galata… İstanbul’un her köşesinde bir balık – ekmek tezgahını görebilirsiniz.  Balık – ekmek İstanbul’un en vazgeçilmez sokak lezzetlerinden…

Şehrin dört bir yanında kokusu ile gecenin sessizliğini bastırır: Kokoreç


Bir aralar yasaklanacağı konuşulan ama hala varlığını güçlü bir şekilde sürdüren lezzet. Kokoreç, steril ortamlarda hazırlandığında birçoğumuz için vazgeçilmez bir lezzet… Ama siz siz olun bildiğiniz yerlerden şaşmayın!

Bol şerbetli: Halka Tatlı


Tulumba tatlısının uzun ve yuvarlak olanı… Halka tatlısı, çatal tatlı olarak da anılır. İstanbul’un vazgeçilmez sokak lezzetlerindendir.

Çıtır mı çıtır Simit


Bol susamlı çıtır simitler İstanbul sokaklarının her yerinde kolay bulunur. Simitin lezzeti demli bir bardak çayla ikiye katlanır. Hele ki vapur yolculuğunda yeniyorsa o simit tadına doyum da olmaz…

Bol malzemeli Kumpir


Patatesin belki de en lezzetli hali. Fırınlanmış patates, içinde ki birbirinden lezzetli mezeler, bol tereyağlı kaşarlı patatesle buluşunca tadından yenmez bir sokak lezzetine dönüşüyor. İstanbul’un her yerinde kumpir yemek mümkün ama Ortaköy’deki kumpirlerin tadı hiç bir yerde yok.

Kışın habercisi Kestane


20111122.133000_EDR208_1711111

Her ne kadar evde sobanın üstünde pişirmeye çalışsak da, közde pişmiş kestanenin tadı hiçbir şeyde yok. Kış geldiğinde İstanbul’un hemen hemen her sokağında, caddesinde bir kestaneci bulmak mümkün hale geliyor.

Tabuları yıkan bir lezzet Midye Dolma


Midye yenir mi, temiz mi diye sorular devam ederken, midye dolma İstanbul sokaklarında sık sık rastlayabileceğimiz lezzetlerden biri… Her yerde yenmez tabii ama güzelini buldun mu tadına doyum olmaz.

Aşıkların lezzet keyfi Kağıt Helva


Kağıt helva İstanbul’un en meşhur lezzetiymiş bir zamanlar. Aşıklar sokakta bir helvayı paylaşır, keyif yaparlarmış… Hala İstanbul’un sokaklarında kağıt helvacılara rastlamak mümkün.

Stadyumların önünde Tükürük Köfte


070820131752029683362

Maç öncesi ya da sonrası, kokusuyla stattan çıkanları kendisine çeken tükürük köftesinin tadını bilmeyen yoktur.

7’den 70’e herkesin sevdiği Pamuk Şeker


Pamuk şeker, çocukluk yıllarımızın en unutulmaz tatlılarındandır. Ama biraz nostalji yapmak isterseniz İstanbul sokaklarında hala pamuk şekerciler bulabilirsiniz.

Bir İstanbul klasiği: Islak hamburger


İstanbul ve sokak yemeği denince akla gelen ilk yemeklerden biri de kuşkusuz ıslak hamburgerdir. Özel bir sos ile ıslatılmış burgerlerden oluşan ıslak hamburger, mutlaka İstanbul’da denenmesi gereken lezzetlerden biri…

  • İstanbulun sokak lezzetleri arasında bilmediğimiz o kadar çok lezzet ve keyif var ki..  O zaman İstanbul ’ un en meşhur sokak lezzetlerinden kumpiri boş geçmek olmaz .
  • Bilindiği üzere her şey her yerde yenmez.
  • İstanbul ’ un Olmazsa Olmazı 20 Sokak Lezzeti 2015 12 29T23:26:35 05:00Mehmet Maden.
  • İşte o kareleri süsleyen geleneksel lezzetleri aldık, bir listede topladık.  O zaman İstanbul ’ un en meşhur sokak lezzetlerinden kumpiri boş geçmek olmaz .
  • Sokak Lezzetleri İstanbul ’da özellikle bazıları yüzyıllardır süregelirken, artık kültürümüzün de bir parçası ve olmazsa olmazlarımızdan.
  • Unkapanı’ndaki nohut pilavcı, İstiklal’deki içli köfteci! İstanbul 'da nerede ne yenir?  oluştuğu, bazen ünlü isimlerin uğradığı pilavcı, sokak lezzetlerinin olmazsa olmazı .
  • “Fast Food”a Karşı Sokak Lezzetleri .  Ege bölgesinde farklı isimlerle de anılan simit özellikle İstanbul ’ un olmazsa olmaz sokak lezzetlerinden biri.
  • Sokak Lezzetleri Olmazsa Olmaz clueson / istanbulun sokak lezzetleri / “ İstanbul ' un sokak lezzetleri arasında bilmediğimiz o kadar çok lezzet ve keyif var ki..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir