İstanbul’un Görülmeye Değer 7 Tepesi

Yedi tepeli İstanbul’un görülmeye değer 7 tepesi ve harika manzaralara sahip mekanlarını sizlerle paylaşıyoruz. İstanbul’da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri yazımızın detayında bulacaksınız.

Büyük Çamlıca Tepesi

 

Harika boğaz manzarasıyla İstanbul denince alka gelen ilk yerlerden biri olan Büyük Çamlıca Tepesi; mavi ve yeşilin muhteşem uyumuyla harika İstanbul manzarasını ayaklarınıza seriyor. 268 metre yüksekliğe sahip bu tepeyi mutlaka görmelisiniz.

Rumeli Hisarüstü / Nafi Baba Tepesi

 

Fatih Sultan Mehmet köprüsü manzaralı Nafi Baba Tepesi; İstanbul’un harika manzaralarından birine sahip. Köprüyü yakından görmek ve harika fotoğraaflar çekmek istiyorsanız burası sizin için ideal. Göçmen kuşların geçişinin harika şekilde izlenebileceği bu tepede aynı zamanda Hidiv Kasrı’nı ve Anadoluhisarı’nı da izleyebiliyorsunuz.

Nakkaş Tepe

 

İstanbulun çarpıcı Boğaz manzarasına sahip yerlerinden biri de Nakkaş Tepe. Sarayburnu ve Çubuklu gibi yerleri ayaklarınızın altına seren bu mekanı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yavuz Selim Cami Dış Avlusu

 

İstanbul denilince akla ilk tarihi dokusu ve camileri aklımıza gelir. Pek çok meşhur camisi olan İstanbul’un, cami manzaraları da en az camileri kadar ünlüdür. Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Yavuz Sultan Selim Camisi’nin dış avlusu da bizlere harika bir İstanbul manzarası sunar. Haliç’i bizlerin avcunda gibi hissettiren mekanı kesinlikle gezmelisiniz.

Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü terası

 

Topkapı Sarayı; İstanbulda turistlerin en uğrak noktalarından biridir. Pek çok turist burayı ziyaret ederek tarihi dokuyu hissetmek ister. Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü Terası; Kız kulesini, Sarayburnu’nu, Karaköy’ü, Tophane’yi, Dolmabahçe’yi, Beşiktaş’ı, Boğaziçi Köprüsü’nü ve adaları en iyi şekilde görebileceğini bir manzara sunar.

Ulus Parkı

 

Ulus Parkı; Boğaziçi Köprüsü, Selimiye Kışlası, Topkapı Sarayı ve Üsküdar’ı harika şekilde gören İstanbul’un yedi tepesinden biri olarak bilinir.

Yuşa Tepesi / Beykoz

 

Beykoz’un sakin yapısıyla özdeşleşmiş Yuşa Tepesi; hem manzara hem de manevi olarak bizleri tatmin edecek bir yer. İstanbul’un en yüksek tepesi olan Yuşa Tepesi; ziyaretçilerine başka bir yerde göremeyeceğiniz bir İstanbul manzarası sunuyor. Denizin mavisi ve ormanların yeşiliyle görülmeye değer bir manzarayla karşılaşacağınız Yuşa Tepesi, İstanbul’un en nezih yerlerinden biri olan Beykoz’da.

İstanbul’un Görülmeye Değer 7 Tepesi

Koordinatlar : 41°01′N, 28°58′E

İstanbul, Türkiye ‘de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biri. Ülkenin en kalabalık, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. Şehir, iktisadi büyüklük açısından dünyada 34., nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa’da birinci, dünyada ise Lagos ‘tan sonra altıncı sırada yer almaktadır.

İstanbul Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç ‘i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa ‘daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya ‘daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası denir. Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç’in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan İstanbul’un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin 39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde ise büyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, 330-395 yılları arasında Roma İmparatorluğu , 395-1204 ile 1261-1453 yılları arasında Bizans İmparatorluğu , 1204-1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ‘na başkentlik yaptı. Ayrıca İstanbul, hilafetin Osmanlı İmparatorluğu’na geçtiği 1517’den kaldırıldığı 1924’e kadar İslam ‘ın da merkezi oldu.

Son yıllarda birbiri ardına ortaya çıkartılan arkeolojik bulgularla insanlık tarihine ilişkin önemli bilgiler elde edilmiştir. Yarımburgaz Mağarası ‘ndan çıkarılan taş aletlerle, ilkel insan izlerinin 400.000 yıl öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır. Anadolu Yakası’nda yürütülen kazı çalışmaları ve bunlara bağlı araştırmalar, şehirde tarım ve hayvancılığa dayalı ilk yerleşik insan topluluğunun MÖ 5500’lere tarihlenen Fikirtepe Kültürü olduğunu göstermiştir. Bu arkeolojik bulgular yalnızca İstanbul’un değil, tüm Marmara Bölgesi’nin en eski insan izleridir. İstanbul sınırları içinde kent bazında ilk yerleşimler ise Anadolu Yakası’nda Kalkedon ; Avrupa Yakası’nda Byzantion ‘dur. Cumhuriyet dönemi öncesinde egemenliği altında olduğu devletlere yüzlerce yıl başkentlik yapan İstanbul, 13 Ekim 1923 tarihinde başkentin Ankara ‘ya taşınmasıyla bu özelliğini yitirmiş; ancak ülkenin ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezi olma özelliğini sürdüregelmiştir.

Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayan ve Asya ile Avrupa’yı ayıran İstanbul Boğazı’na ev sahipliği yapması nedeniyle, İstanbul’un jeopolitik önemi oldukça yüksektir. Bugün tamamına yakını doldurulmuş olan ya da kaybolan doğal limanları vardır. Bu özellikleri yüzünden bölge toprakları üzerinde uzun süreli egemenlik anlaşmazlıkları ve savaşlar yaşanmıştır. Başlıca akarsular Riva , Kâğıthane ve Alibey dereleridir. İl toprakları az engebelidir ve en yüksek noktası Kartal ilçesindeki Aydos Tepesi ‘dir. İldeki başlıca doğal göller Büyükçekmece , Küçükçekmece ve Durusu gölleridir. İl ve yakın çevresinde, Karadeniz ile Akdeniz makro iklimleri arasında geçiş özellikleri görülür. Hava sıcaklıkları ve yağış ortalamaları düzensiz; bitki örtüsü dengesizdir.

İstanbul’un Görülmeye Değer 7 Tepesi Özet Bilgiler

  • Denizin mavisi ve ormanların yeşiliyle görülmeye değer bir manzarayla karşılaşacağınız Yuşa Tepesi , İstanbul ’ un en nezih yerlerinden biri olan Beykoz’da.
  • ve dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul ' un neredeyse her köşesi görülmeye değer harikalarla dolu.  İstanbul ' un 7 tepesinde görmeniz gereken 7 yer 29 02 2016. 4220.
  • Haliç surlarının tek yaşayan kapısı, adı zamanla Cibali'ye dönmüş olan Cebe Ali'nin eğri kapısının hikayesini öğrenin. 2. İstanbul ' un 7 tepesini öğrenin.
  • İstanbul ' un suriçindeki 7 tepesinin isimleri, bölgeleri ve özellikleri Değerli.  Yani İstanbul ’da yedi tepenin sınırları, suriçi denilen bölgenin sınırları içinde yer alıyor.
  • Günümüzde, Karaköy ile birlikte İstanbul ’ un yükselen değerleri arasında yer alıyor.  İstanbul ’ un 7 . tepesi , İstanbul ’ un en tarihi semtlerinden biri olan Kocamustafapaşa’dadır.
  • İstanbul ’ un ve Haliç’in çok özel bir bakış açısı ile görülebildiği tepeye teleferikle de çıkılabiliyor.
  • Biz cevap verelim ki hayır İstanbul yedi tepe üzerine kurulu ancak aynı İstanbul gibi olan bir başkent var.  Roma İstanbul gibi, 7 tepe üzerinde kuruludur.
  • Gel gelelim, İstanbul ’da kaç tane ilçe var ?  Büyük Çamlıca Tepesi İstanbul Anadolu Yakası Üsküdar ilçesi sınırlarında yer alır.
  • İşte İstanbul ’ un simgesi; 7 Tepe .  ‘Benim camimi niçin Ayasofya kadar yüksek etmeyip bir Rum haracı değer sütunlarımı üçer arşın kesip Ayasofya’dan alçak ettin?’ diye sorar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir