İstanbul’un Denize Sıfır Camileri ve Özellikleri

İstanbul’un denize sıfır camileri hangileridir? Sahil kenarındaki camiler İstanbul’un gerdanlığı olarak adlandırılan Boğaz’ın iki yakasında adeta inci gibi sıralanıyor. Yalı cami olarak anılan camiler, tarihi özellikleri ile dikkat çekiyor. Sizler için İstanbul’un kıyısındaki camileri ve özelliklerini yerinde araştırdık.

İşte İstanbul’daki en güzel 5 yalı cami ve özellikleri;

Ortaköy (Büyük Mecidiye) Camii


Halk arasında Ortaköy Camii olarak bilinen caminin asıl adı Büyük Mecidiye Camii’dir. 1855 yılında Sultan Abdülmecid için tarafından inşa edilmiştir. Boğaziçi manzarasındaki cami, mimari olarak barok üslubunda yapılmış. Yüksek ve geniş pencereleri sayesinde Boğaz ışıkların caminin içine ulaşıyor. Caminin iki minaresi bulunmaktadır. Padişahın kayığıyla gelip direk içeri girmesi için de caminin arkasında iki katlı özel bir bölüm bulunmaktadır.

Beylerbeyi (Hamid-i Evvel) Camii

Deniz kıyısındaki küçük bahçeli bu tarihi cami, 1778 senesinde Sultan I. Abdülhamid tarafından annesi Rabia Sermi Sultan’ın anısına yaptırılmıştır. Caminin yan tarafındaki bina ise kütüphane olarak kullanılmıştır. Caminin akustiği ise mükemmel denebilecek düzeydedir. Mimber ve kürsüsü de özel olarak fildişinden yapılmıştır.

Şemsi Paşa Cami

 

Üsküdar sahilinin hemen kıyısında bulunan Camii, 1580 yılında Şemsi Ahmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın hayattayken yaptığı son mescittir. Minareye yerleştirdiği özel bir kafes ve rüzgar akımı sebebi ile camiye kuş konmaz. Bu sebeple halk arasında da Kuş Konmaz Camii olarak anılmaktadır.

Bebek (Hümayun-u Abad) Camii

 

Boğaz’ın en güzel yerlerinden biri olan Bebek’te bulunan bu küçük cami, Bebek İskelesi’nin hemen yanında yer alıyor. 1912 yılında Kemaleddin Bey tarafından yaptırılmıştır. Caminin inşaa edildiği yerde eskiden Hümayun-u Abad Sarayı bulunmaktaydı.

Kaymak Mustafa Paşa Cami

 

Kuleli Askeri Lisesi’nin hemen yanı başında bulunan cami, Kaymak Mustafa Paşa tarafından 1720 yılında yaptırılmıştır. Boğaziçi’nin en güzel yalı camilerinden biri olan cami, kareye yakın dikdörtgen planlı ve kagirdir. Kaymak Mustafa Paşa, Osmanlı’da Lale Devri döneminin önemli isimlerinden biriydi. Caminin yanındaki bahçede eğlenceler düzenlediği söylenen Kaymak Mustafa Paşa, Yeniçeriler tarafından Patrona Halil İsyanı zamanında öldürülmüş.

Not: Camilerin tarihi ve özellikleri hakkında bilgileri tarihçi Yazar Eyüp Ensar Uğur aktarmıştır.

Koordinatlar : 41°01′N, 28°58′E

İstanbul, Türkiye ‘de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biri. Ülkenin en kalabalık, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. Şehir, iktisadi büyüklük açısından dünyada 34., nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa’da birinci, dünyada ise Lagos ‘tan sonra altıncı sırada yer almaktadır.

İstanbul Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç ‘i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa ‘daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya ‘daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası denir. Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç’in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan İstanbul’un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin 39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde ise büyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, 330-395 yılları arasında Roma İmparatorluğu , 395-1204 ile 1261-1453 yılları arasında Bizans İmparatorluğu , 1204-1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ‘na başkentlik yaptı. Ayrıca İstanbul, hilafetin Osmanlı İmparatorluğu’na geçtiği 1517’den kaldırıldığı 1924’e kadar İslam ‘ın da merkezi oldu.

Son yıllarda birbiri ardına ortaya çıkartılan arkeolojik bulgularla insanlık tarihine ilişkin önemli bilgiler elde edilmiştir. Yarımburgaz Mağarası ‘ndan çıkarılan taş aletlerle, ilkel insan izlerinin 400.000 yıl öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır. Anadolu Yakası’nda yürütülen kazı çalışmaları ve bunlara bağlı araştırmalar, şehirde tarım ve hayvancılığa dayalı ilk yerleşik insan topluluğunun MÖ 5500’lere tarihlenen Fikirtepe Kültürü olduğunu göstermiştir. Bu arkeolojik bulgular yalnızca İstanbul’un değil, tüm Marmara Bölgesi’nin en eski insan izleridir. İstanbul sınırları içinde kent bazında ilk yerleşimler ise Anadolu Yakası’nda Kalkedon ; Avrupa Yakası’nda Byzantion ‘dur. Cumhuriyet dönemi öncesinde egemenliği altında olduğu devletlere yüzlerce yıl başkentlik yapan İstanbul, 13 Ekim 1923 tarihinde başkentin Ankara ‘ya taşınmasıyla bu özelliğini yitirmiş; ancak ülkenin ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezi olma özelliğini sürdüregelmiştir.

Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayan ve Asya ile Avrupa’yı ayıran İstanbul Boğazı’na ev sahipliği yapması nedeniyle, İstanbul’un jeopolitik önemi oldukça yüksektir. Bugün tamamına yakını doldurulmuş olan ya da kaybolan doğal limanları vardır. Bu özellikleri yüzünden bölge toprakları üzerinde uzun süreli egemenlik anlaşmazlıkları ve savaşlar yaşanmıştır. Başlıca akarsular Riva , Kâğıthane ve Alibey dereleridir. İl toprakları az engebelidir ve en yüksek noktası Kartal ilçesindeki Aydos Tepesi ‘dir. İldeki başlıca doğal göller Büyükçekmece , Küçükçekmece ve Durusu gölleridir. İl ve yakın çevresinde, Karadeniz ile Akdeniz makro iklimleri arasında geçiş özellikleri görülür. Hava sıcaklıkları ve yağış ortalamaları düzensiz; bitki örtüsü dengesizdir.

  • İstanbul ' un Denize Sıfır Camileri . Yakup Sağlam. Abone olAbone olunduAbonelikten çık.
  • İşte İstanbul ’ un ilginç camileri ve özellikleri … İstanbul ’ un tarihi yarımadasındaki (suriçi) Cankurtaran semtinde bulunan Akbıyık  Denize yakın camiler içinde sağlam temellidir.
  • İstanbul ' un Denize Sıfır Camileri by Yakup Sağlam 11 months ago. 111 views.  Ortaköy Cami ve Özellikleri 11 months ago.
  • İstanbul ' un Denize Sıfır Camileri by Yakup Sağlam 8 months ago. 70 views.  Ortaköy Cami ve Özellikleri 8 months ago.
  • İstanbulun Denize Sıfır Camileri .  Girişi görkemli olan Cami yer ile baglantısını kesmiş, deniz ve gök ile baglantısını kurmuş olan bir Camidir .  Ortaköy Cami ve Özellikleri .
  • Camilerin bulunduğu yerlerin kendine has özellikleri vardır.  İstanbul ’ un İlk Fabrikası Feshane.  klasik bir kara vardır; Denize sıfır bir cami ve hemen yanında Boğaz Köprüsü.
  • Kız Kulesi İstanbul ’ un tam anlamıyla dünyaya açılan imgelerinden olan Kız Kulesi eşsiz İstanbul Manzarasına sahiptir.  Denize sıfır bir cami ve hemen yanında Boğaz Köprüsü.
  • İstanbul 6°.  Gündoğan Mahallesi'nde denize sıfır konumdaki Yalı Camisi ' nde, aşırı kalabalık olduğu için bazı vatandaşlar cuma namazlarını cami dışında kıldı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir