İstanbul’da Kendinizi Mutlu Hissettirecek 15 Aktivite!

İstanbul’da mutlaka yapılması gerekenler neler? Adına şiirler şarkılar yazılan mega kent İstanbul. Kimine göre taşı toprağı altın. Kimine göre de “Sen mi büyüksün yoksa ben mi” diye yarışa girilen şehir. Ama ne olursa olsun İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinin başında gelir. Ve İstanbul’da vakit geçirmek her şeye rağmen keyiflidir.Bu keyfi katlamak için sizin için İstanbul’da mutlaka gidilmesi görülmesi gereken yerlerin listesini hazırladık. Hadi gelin İstanbul’u birlikte keşfedelim…

Galata Kulesi’nden İstanbul’u seyretmek


İstanbul’a nereden bakarsanız bakın güzeldir. Ama yedi tepeli şehre yukarıdan bakmak ayrı güzel. İstanbul’u seyretmenin keyfini sonuna kadar yaşayacağınız yer; Galata Kulesi… Kuleye çıkarken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Kulenin giriş ücreti ise 6.5 TL

Müzik Keyfi


Farklı ve renkli isimlerin sahne aldığı mekanda müzik keyfini yaşayabilirsiniz.

Kadıköy ya da Beyoğlu sahaflarında hayatınızı değiştirecek kitabı bulun


İnsanı mutlu eden araçların başında kitaplar gelir. Siz de hafta sonunuzu güzel bir kitap alın ve kendinizi mutlu edin.

Sinema Keyfine ne Dersiniz?


İstanbul’da ucuza ve keyifli yapabileceğiniz aktivitelerin başında sinema gelir. Yanında patlamış mısır ve kolanın yakıştığı bu etkinliğin maliyeti içi 20 ila 30 TL arasında değişir.

Güzel bir Türk Kahve’si için


Sokağa taşan meşhur mekan Mandabatmaz’da kahve içmenin keyfi başka. Bu mekanda kahve içen bir daha başka yerde kahve içemiyor. Telvesinin bol, lezzetinin şahane olduğu geleneksel lezzet Türk kahvesinin mekandaki fiyatı 5 TL.

Yerebatan Sarnıcı’na gidin


Yerebatan Sarnıcı da İstanbul’da keşfedilmesi gereken yerler arasında yer alır. Sultanahmet çevresine gittiğinizde bu tarihi yapıyı da gezmeyi ihmal etmeyin. Müze sabah 09:00 akşam 19:00 saatleri arası açıktır. Giriş fiyatı öğrenci 5 TL, Tam 10 TL ve Yabancı Turist 20TL’dir.

Tarihi Sultanahmet Kuru Fasulyecisi’nde kuru-pilav yiyin


Eee temiz hava. Bi de o kadar yoruldunuz. Güzel bi yemeği hak ettiniz. Osmanlı ve Türk mutfağının vazgeçilmez tadı kuru fasulye yemeği, birçok asra tanıklık ederek günümüzün lezzetlerinden olmuştur. Sultanahmet turunuzun ilk etabını bitirdiğinizde cebinizde kalan parayla bu geleneksel lezzeti, yanında turşuyla yemelisiniz.

Gülhane Parkı’nda oturup bir şeyler atıştırın


Eskiden Topkapı Sarayı’nın “Has Bahçe” lerinden biri olan ulu ağaçlar, güller, laleler, bin bir çiçeklerle süslü Gülhane Parkı’nı İstanbul’da en güzel köşelerinden biri. İstanbul’da yaşayıp hala Gülhane Parkı’nı gezmediyseniz ve içinde oturup bir çay içmediyseniz ayıp etmişsiniz. Enfes İstanbul manzarasına karşı semaver çayınızı söyleyin ve bu büyülü manzaranın tadını çıkarın.

Alışveriş yaparak kendinizi mutlu edin


Alışveriş yapmak insanın kendini mutlu etmesini sağlayabilir. Güzel bir hafta sonunda İstanbul’da sezonda mağazalarını gezip uygun fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz. Ve mutluluk kat sayınızı arttırabilirsiniz.

Kız Kulesi’ni gezin


Hep hayranlıkla baktığınız, kartpostalların vazgeilmezi Kız Kulesi’nin içine hiç girdiniz mi? Tarihi Kız Kulesi İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden biridir. İstanbul Boğaz’nın girişindeki kayalık üzerine kurulmuş bu görkemli yapı çeşitli efsanelere konu olmuştur. Küçük bir ada üzerine inşa edilmiş Üsküdar’ın sembolü haline gelen Kız Kules’ni gezmenin bedeli 30TL’den daha az!

Boğaz turu yapın


İstanbul’un tadı en güzel denizde çıkar. Deniz kokusuna doya doya Ortaköy ve ya Eminönü’nden boğaz turu yapmanın bedeli 12TL.

Masumiyet Müzesi’ni gezin


Orhan Pamuk’un romanı Masumiyet Müzesi’nin betimlendiği müzeyi kitabını okuduktan onra gezmenizi tavsiye ederiz. Giriş ücreti 15TL kitabı 23TL.

Beykoz Korusu’nu gezin


İstanbul Boğazı’na hakim bir noktada bulunan Beykoz Korusu’nun sosyal tesislerinde lezzetli bir yemek yiyin. Hem de Boğaza nazır bu koruluğun Fransız bahçe mimarisinin tadını çıkarın.

Atatürk Arboretumu’nu gezin


İstanbul’un yeşilliğinin tadını doğa manzarasıyla çıkarın. Sarıyer Bahçeköy’de yer alan doğa harikası Arboretumu muhakkak gezmenizi tavsiye ediyoruz. Yanınıza makinanızı almayı unutmayın. Hafta İçi Giriş Ücreti: 5 – 7 TL. Hafta sonları ise; Öğrenci: 5 – Normal: 10 TL.

Moda sahilinde piknik yapın


Anadolu Yakası’nın kültür sanat semti Moda’nın sahilinin tadını kitap ve ufak atıştırmalıklarla yapacağınız piknik keyfiyle çıkarabilirsiniz. Yaz ayında çay ve kitabınız, Kış ayındaysa sıcak sahlep ile kitap keyfi yapabilirsiniz.

Koordinatlar : 41°01′N, 28°58′E

İstanbul, Türkiye ‘de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biri. Ülkenin en kalabalık, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. Şehir, iktisadi büyüklük açısından dünyada 34., nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa’da birinci, dünyada ise Lagos ‘tan sonra altıncı sırada yer almaktadır.

İstanbul Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç ‘i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa ‘daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya ‘daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası denir. Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç’in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan İstanbul’un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin 39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde ise büyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, 330-395 yılları arasında Roma İmparatorluğu , 395-1204 ile 1261-1453 yılları arasında Bizans İmparatorluğu , 1204-1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ‘na başkentlik yaptı. Ayrıca İstanbul, hilafetin Osmanlı İmparatorluğu’na geçtiği 1517’den kaldırıldığı 1924’e kadar İslam ‘ın da merkezi oldu.

Son yıllarda birbiri ardına ortaya çıkartılan arkeolojik bulgularla insanlık tarihine ilişkin önemli bilgiler elde edilmiştir. Yarımburgaz Mağarası ‘ndan çıkarılan taş aletlerle, ilkel insan izlerinin 400.000 yıl öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır. Anadolu Yakası’nda yürütülen kazı çalışmaları ve bunlara bağlı araştırmalar, şehirde tarım ve hayvancılığa dayalı ilk yerleşik insan topluluğunun MÖ 5500’lere tarihlenen Fikirtepe Kültürü olduğunu göstermiştir. Bu arkeolojik bulgular yalnızca İstanbul’un değil, tüm Marmara Bölgesi’nin en eski insan izleridir. İstanbul sınırları içinde kent bazında ilk yerleşimler ise Anadolu Yakası’nda Kalkedon ; Avrupa Yakası’nda Byzantion ‘dur. Cumhuriyet dönemi öncesinde egemenliği altında olduğu devletlere yüzlerce yıl başkentlik yapan İstanbul, 13 Ekim 1923 tarihinde başkentin Ankara ‘ya taşınmasıyla bu özelliğini yitirmiş; ancak ülkenin ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezi olma özelliğini sürdüregelmiştir.

Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayan ve Asya ile Avrupa’yı ayıran İstanbul Boğazı’na ev sahipliği yapması nedeniyle, İstanbul’un jeopolitik önemi oldukça yüksektir. Bugün tamamına yakını doldurulmuş olan ya da kaybolan doğal limanları vardır. Bu özellikleri yüzünden bölge toprakları üzerinde uzun süreli egemenlik anlaşmazlıkları ve savaşlar yaşanmıştır. Başlıca akarsular Riva , Kâğıthane ve Alibey dereleridir. İl toprakları az engebelidir ve en yüksek noktası Kartal ilçesindeki Aydos Tepesi ‘dir. İldeki başlıca doğal göller Büyükçekmece , Küçükçekmece ve Durusu gölleridir. İl ve yakın çevresinde, Karadeniz ile Akdeniz makro iklimleri arasında geçiş özellikleri görülür. Hava sıcaklıkları ve yağış ortalamaları düzensiz; bitki örtüsü dengesizdir.

  • Ana Sayfa Yasam İstanbul ’ da Kendinizi Mutlu Hissettirecek 15 Aktivite !   15 Galata Kulesi’nden İstanbul ’u seyretmek. İstanbul ’a nereden bakarsanız bakın güzeldir.
  • Ancak tam da şu anda içinizin huzurla dolması, kendinizi bir nebze olsun daha mutlu hissettirecek küçük şeyler söyleyebiliriz.  1.6b14614 Şubat, 15 : 15 .
  • AKINCI 944 İstanbul Boğaz Turu 3.
  • İstanbul ’ da ucuza ve keyifli yapabileceğiniz aktivitelerden biri sinema günleridir.  14.Alışveriş Yaparak Kendinizi Mutlu Edin.  Nargilenin fiyatı yaklaşık 15 TL.
  • Hürriyet Haber. 15 Mayıs 2015 11: 15 :13.  yerlerde kendilerini mutsuz hissederler.  Sinema, tiyatro ve animasyonlar genel aktiviteleridir .  onları mutlu hissettirecek ülkeler.
  • Kendinize yeni bir aktivite bulun.  Bu durumda gönüllü olarak birşeyler yapmak, büyük ya da küçük, sizi mutlu hissettirecektir .  15 Kasım 2013.
  • Mutlu çocuk yetiştirmenin en önemli 15 kuralı şöyle…  müzikle ya da başka sanatsal aktivitelerle   Kendisini mutlu eden şeylerle ilgilenmesine izin verin.  hissettirin .
  • Mutlu olmak sizin elinizde dünyaca ünlü psikolog Dr. Albert Ellis size mutlu olmanın ipuçlarını veriyor!  Buyurun, kendinizi mutlu hissedin! (Tanıtım Yazısı'ndan).
  • ki bir kaç saniye. ikisi de farklı şeyler hissettirir . havadayken tüm düşüncelerini arkada bırakırsın. ne  :)1 🙁 mutlu vatandas 24.80 27.08.2010 15 :12. #9182604. entry adresi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir