İstanbul’da Gidilecek En Güzel Köşk ve Korular Nerede?

İstanbul’daki köşk ve korular nerede? İstanbul’daysanız ve hava da güzelse kendinizi dışarı attığınızda gidecek çok yeriniz var. Biraz manzara biraz tarih olsun diyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Çünkü hem doğa ile iç içe olacağınız hem de tarihi dokularıyla sizi kendine hayran bırakacak, köşk ve koruları sizler için araştırdık.

Emirgan Korusu


Sarıyer’deki koru, lale festivaline de ev sahipliği yapar. Özellikle bahar aylarından itibaren rengarenk bir görüntüsü ile hem göze hem gönle hitap eder. Korunun içinde 3 tane köşk vardır. Sarı, Pembe ve Beyaz Köşk’tür. Emirgan Koru’su muhteşem bir İstanbul manzarasına sahiptir. Korudaki Sarı Köşk’te hafta içi a’la carte menü, hafta sonu sabah kahvaltısı ve öğle yemekleri için açık büfe sunumlar bulunmaktadır..

Adres: Emirgan Mah. Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 229 5037

Malta Köşkü

 

Malta Köşkü Yıldız Parkının içindedir. İstanbul’daki en önemli köşklerden ve kahvaltı için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Huzurlu bir ortamda yaptığınız kahvaltıya boğaz manzarası eşlik ediyor.
Adres: Yıldız Parkı – Beşiktaş – İstanbul
Telefon: (212) 258 9453

Fethi Paşa Korusu

 

Üsküdar’daki Fethi Paşa Korusu’nda hem Boğaz manzarası hem de tarih sizi bir anda karşılıyor.  Seyir balkonundan İstanbul’u seyretmeniz mümkün. Koru’da uygun fiyatlar ile sabah kahvaltısı ve akşam yemeği yiyebilirsiniz.
Adres: Kuzguncuk Mahallesi, Paşa Limanı Caddesi, Nacak Sokak, No 6, Üsküdar, İstanbul
Telefon: 444 1 034

Cemile Sultan Korusu

 

Sultan Aldülmecid’in kızı olan Cemile Sultan anısına satın alınan korunun şimdiki sahibi Yunan bir armatör. Ama devlet koruyu kiraladı. Ve bu tarihi mekan özel gün ve düğün gecelerine ev sahipliği yapıyor. Tarihi özelliklerinin yanı sıra diğer korularda olduğu gibi burada da muhteşem bir manzara sizi bekliyor. Korunun içindeki köşkler ve restoranlarda yemek de yiyebilirsiniz.

Adres: Kandilli Mah.Ömürtepe Yokuşu Sok. No:6 Üsküdar / İSTANBUL
Telefon: (0216) 308 4943

Hidiv Kasrı

 

Beykoz’daki tarihi Hidiv Kasrı, 1907 ‘de Mısır’ın son hidivi Abbas Hilmi Paşa, tarafından yaptırılmıştır. Mimarisi İtalyan tasarım anlayışı ile inşa edilmiştir. Etrafı yeşillik olan Hidiv Kasrı’nda İstanbul Boğaz’ını gören bir kule vardır. Kasrı’n önünde zarif bir çeşme ve havuz da bulunur. Hidiv Kasrı, günümüzde lokanta olarak hizmet veriyor. Menülerinde Osmanlı mutfağı ve dünya mutfağı lezzetleri ile hazırlanmakta. Türklere özgü olan hoşafları tatmanızda fayda var.
Adres: Çubuklu Mahallesi, Çubuklu Korusu, No 32, Beykoz, İstanbul
Telefon: (0216) 413 9253

Küçük Çamlıca Korusu

 

İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden biri olan Küçük Çamlıca’da hem piknik yapıp hem de lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. İstanbul’un doğayı kucaklayan korusu Çamlıca, Osmanlı’nın ince tasarım anlayışı ile restore edilmiş. Koru içinde Sofa, Topkapı ve Cihannüma olmak üzere 3 köşk bulunmaktadır.
Adres: Küçük Çamlıca Korusu Kısıklı – Küçük Çamlıca/İstanbul
Telefon: (0216) 428 4696

Çinili Köşkü

 

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra bu köşkü yaptırmıştır. Osmanlı Dönemi’nde yazlık olarak kullanılan Tarihi mekanda  bulunan Ab-ı Hayat Çeşmesi köşk kadar dikkat çekiyor. Ön cepheden baktığınızda tek katmış gibi duran Çinili Köşk, arkadan bakınca iki kat gözükmektedir. Görenleri kendine hayran bırakan köşkün içinde 6 oda ve 1 salon bulunmaktadır.
Adres: Osman Hamdibey Yokuşu, Fatih/Istanbul
Telefon: (0212) 520 7740

Beykoz Korusu

 

İstanbul Boğazı yamacında Paşabahçe’de yer alır. İstanbul’daki büyük korulardan biridir. Koru Fransız bahçıvanlar tarafından düzenlenmiştir. İçinde köşkler, kuşhaneler ve havuzlar bulunmaktadır. Korunun içinde ayrıca iki büyük mağara, bir saray kalıntısı ve restaurant yer almaktadır. Kahvaltı seçenekleri ile de göz dolduran Koruyu keşfetmediyseniz en kısa zamanda gitmenizi tavsiye ederiz.
Adres: Gümüşsuyu Mah. Kemerüstü Sk. (Eski Hasır Restorant’ın Yeri) Beykoz
Telefon: 444 1 034

Mihrabat Korusu

 

Muhteşem manzarası ile hafta sonu keyfinize eşlik edecek olan Kanlıca’nın hemen sırtında yer alır. Haftanın her günü zengin kahvaltı çeşitleri, Osmanlı mutfağından menüsü ve et-balık menüleriyle misafirlerine hizmet veriyor.
Adres: Mihrabat Caddesi No:50 Kanlıca Beykoz/İstanbul
Telefon: (0216) 425 8616

Küçüksu Kasrı

 

İstanbul’un en güzel kasırlarından biridir. Anadolu Yakası’nda Boğaziçine bakan Küçüksu Kasrı, Osmanlı Dönemi’nde has bahçelerden biri olarak kullanılmıştır. 1857 yılında hizmete giren Kasır tarihi kokusu ile görenleri kendine hayran bırakıyor. 3 katlı olan kasır, yığma tekniği diye bilinen bir çalışma ile özel olarak tasarlanmıştır. Günümüzde ise müze-saray olarak kullanılanKüçüsu Kasrı’nın, iskele bölümü ve arka bahçesinde bulunan cafe İstanbulluların uğrak meknalarından.
Adres: Göksu Mahallesi, Küçüksu Caddesi, No 2 Küçüksu Kasrı, Beykoz, İstanbul
Telefon: (0216) 332 3303

Koordinatlar : 41°01′N, 28°58′E

İstanbul, Türkiye ‘de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biri. Ülkenin en kalabalık, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. Şehir, iktisadi büyüklük açısından dünyada 34., nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa’da birinci, dünyada ise Lagos ‘tan sonra altıncı sırada yer almaktadır.

İstanbul Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç ‘i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa ‘daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya ‘daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası denir. Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç’in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan İstanbul’un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin 39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde ise büyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, 330-395 yılları arasında Roma İmparatorluğu , 395-1204 ile 1261-1453 yılları arasında Bizans İmparatorluğu , 1204-1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ‘na başkentlik yaptı. Ayrıca İstanbul, hilafetin Osmanlı İmparatorluğu’na geçtiği 1517’den kaldırıldığı 1924’e kadar İslam ‘ın da merkezi oldu.

Son yıllarda birbiri ardına ortaya çıkartılan arkeolojik bulgularla insanlık tarihine ilişkin önemli bilgiler elde edilmiştir. Yarımburgaz Mağarası ‘ndan çıkarılan taş aletlerle, ilkel insan izlerinin 400.000 yıl öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır. Anadolu Yakası’nda yürütülen kazı çalışmaları ve bunlara bağlı araştırmalar, şehirde tarım ve hayvancılığa dayalı ilk yerleşik insan topluluğunun MÖ 5500’lere tarihlenen Fikirtepe Kültürü olduğunu göstermiştir. Bu arkeolojik bulgular yalnızca İstanbul’un değil, tüm Marmara Bölgesi’nin en eski insan izleridir. İstanbul sınırları içinde kent bazında ilk yerleşimler ise Anadolu Yakası’nda Kalkedon ; Avrupa Yakası’nda Byzantion ‘dur. Cumhuriyet dönemi öncesinde egemenliği altında olduğu devletlere yüzlerce yıl başkentlik yapan İstanbul, 13 Ekim 1923 tarihinde başkentin Ankara ‘ya taşınmasıyla bu özelliğini yitirmiş; ancak ülkenin ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezi olma özelliğini sürdüregelmiştir.

Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayan ve Asya ile Avrupa’yı ayıran İstanbul Boğazı’na ev sahipliği yapması nedeniyle, İstanbul’un jeopolitik önemi oldukça yüksektir. Bugün tamamına yakını doldurulmuş olan ya da kaybolan doğal limanları vardır. Bu özellikleri yüzünden bölge toprakları üzerinde uzun süreli egemenlik anlaşmazlıkları ve savaşlar yaşanmıştır. Başlıca akarsular Riva , Kâğıthane ve Alibey dereleridir. İl toprakları az engebelidir ve en yüksek noktası Kartal ilçesindeki Aydos Tepesi ‘dir. İldeki başlıca doğal göller Büyükçekmece , Küçükçekmece ve Durusu gölleridir. İl ve yakın çevresinde, Karadeniz ile Akdeniz makro iklimleri arasında geçiş özellikleri görülür. Hava sıcaklıkları ve yağış ortalamaları düzensiz; bitki örtüsü dengesizdir.

  • Ana Sayfa Yasam İstanbul ’ da Gidilecek En Güzel Köşk ve Korular Nerede ?   Korunun içinde 3 tane köşk vardır. Sarı, Pembe ve Beyaz Köşk ’tür.
  • İstanbul 'un en güzel köşk ve koruları nerede ?  Beyaz Köşk ve Pembe Köşk içinde yenilenmiş olarak önemli el işi çalışlmalar ve tarihi bir doku vardır.
  • Bunlar; Sarı Köşk , Pembe Köşk ve Beyaz Köşk ’tür.  Koru Restoran dünya mutfağının en güzel lezzetleri misafilerine sunarken, Hünkar Köşk ’de Akdeniz mutfağı hakimdir.
  • Ana sayfa Gezilecek Yerler Emirgan Korusu Nerede , Nasıl Gidilir ve Kahvaltı Fiyatları.  Sarı Köşk Kuş evi görünümündeki köşk , süsleme sanatının en ince detaylarına sahiptir.
  • Emirgan korusu İstanbul 'un en güzel yeşil parkı diyebiliriz.  Emirgan korusu Köşkleri . İçerisinde 3 adet köşk bulunan bu park, isimlerini renklerinden almaktadır.
  • Bunlar; Sarı Köşk , Pembe Köşk ve Beyaz Köşk ’tür.  Koru Restoran dünya mutfağının en güzel lezzetleri misafilerine sunarken, Hünkar Köşk ’de Akdeniz mutfağı hakimdir.
  • Emirgan Korusu , İstanbul Boğazı’nın en güzel ve yeşil yerlerinden biri.  Sarı, Pembe ve Beyaz Köşk ’ler bulunuyor.
  • Çinili Köşk   Viaport Avm LunaPark: İstanbul Anadolu yakasının en güzel parklarından bir tanesi.  Taksim Gezilecek Yerler, Mekanlar Nerede Nasıl Gidilir / İstanbul .
  • 3 sarı köşk , emirgan korusu . İstanbul ’un en güzel korularından Emirgan Korusu özellikle lale zamanı tam bir görsel şölene ev sahipliği yapıyor.
  • Korudaki en güzel botanik düzenlemeye sahip olan Beyaz Köşk bahar aylarında açan laleler ve pek  34467 Emirgan/Sarıyer/ İstanbul . Telefon: (0212) 277 5782.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir