İstanbul’da en iyi kahvaltı nerede yapılır?

Uzmanlara kulak verin ve günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu unutmayın. Kahvaltı atlanmaması gereken öğünler arasında yer alıyor. Hadi diyelim yorucu iş temposunda kahvaltılarınızı atlıyorsunuz, ama güzel bir kahvaltı keyfi için hafta sonu pek bi bahaneniz yok. İstanbul’da en iyi kahvaltı nerede yapılır ki? diye soranlar da vardır elbet. Biz de sizler için kahvaltı menüleri ile ünlü mekanlarını araştırdık. Şimdiden afiyet olsun…

Sade Cafe – Rumelihisarı:


Boğaz’ın en can alıcı köşelerinden birine konumlanmış olan mekan hafta sonu sahilde kahvaltı yapmak isteyenlerin vazgeçilmezi adeta. Türk Kahvesinin hâlâ usulüne uygun olarak külde pişirildiği, sunuluş biçimi ve çeşidiyle tam bir ev kahvaltısının servis edildiği mekan, günün her saatinde başka keyifli.

İstanbul Modern Cafe – Karaköy:


Boğaz’la sanat arasında bir geçiş yaşatan mekanda geniş bir kahvaltı menüsü var. Klasik kahvaltı tabağından tutun sandviçlerden omlet çeşitlerine, taze meyveli müsliye kadar uzanan birçok seçenek mevcut burada. Üstelik siz bu lezzetlerin tadına bakarken şahane bir manzara da keyfinize eşlik ediyor

Van & Yımırta Kahvaltı Evi – Caddebostan:


Bağdat Caddesi’nin en çok uğranılan kahvaltı mekanlarından olan Van & Yımırta’da geniş bir kahvaltı seçeneği sunuluyor. Klasik kahvaltılardan gözlemelere ve menemen çeşitlerine kadar her şey burada mevcut. Üstelik evcil hayvanlar da mekana alınıyor.

Bistro 33 – Erenköy:


Sadece Pazar günleri kahvaltı sunan mekanda Türk kahvaltı tabağı, pancake’ler, menemen, sucuklu yumurta, omlet ve tost seçenekleri bulunuyor. Keyifli bir de bahçesi olan mekanda huzurlu bir kahvaltı sizleri bekliyor.

Çengelköy Çınaraltı


Boğaz köprüsünü tam karşınıza alarak kahvaltının tadını çıkarmayı sevenler için önerimiz, Çınaraltı Çay Bahçesi… 1970’den bu yana hizmet veren mekan Çınarağacı gibi köklü. Salaş ve rahat mekanın kahvaltısı içinde; tere yağdan bala, kaymaktan reçele, peynirden zeytine her şey mevcut. Kahvaltınıza ek özel baharatlı Çınaraltı tostu ve meşhur sucuklu menemenine de tavsiye ediyoruz.

La Torre – Etiler:


Türk mutfağı ile dünya mutfaklarını buluşturarak sıra dışı lezzetler sunan şehrin yeni gurme restoranı La Torre, geleneksel Türk kahvaltılarını Executive şef Tarkan Özdemir’in yaratıcılığı ile birleştirerek “Kahvaltı Sanatı” şeklinde yeniden yorumluyor. Van, Ege ve Karadeniz’in geleneksel lezzetleri La Torre’nin yeni kahvaltı menüsünde ailece haftanın en keyifli anlarının geçirildiği Pazar kahvaltılarında keşfetmeniz için sizleri bekliyor.

Malta Köşkü – Yıldız Parkı:


Yıldız Parkı’nın içinde yer alan Malta Köşkü, özellikle hafta sonu Pazar günleri park içinde koşu yapanların kahvaltı ya da brunch için spor sonrası uğrak yeri oluyor. Çok çeşitli kahvaltı sunan mekan yöresel lezzetleri de içinde barındırıyor. Yemyeşil bir ortamda ve temiz havada kahvaltı yapmak isteyenlere duyurulur.

Göçmen Ranch – Sarıyer:


Burası aslında bir at çiftliği. Ama içindeki cafe’de kahvaltı keyfi yapmak da mümkün. Geleneksel Türk kahvaltısının yanı sıra, omlet, tost, menemen, börek, gözleme gibi çeşitler de var. Ailenizle ve çocuklarınızla rahatlıkla gidebileceğiniz bir alan. Çocuklarınız çiftlikteki hayvanlara bakabilir, oyun parkında oynayabilir ve ata binebilir.

Leb-i Derya – Beyoğlu:


Mekanda, Pazar günleri 11:00 – 15:00 saatleri arasında açık büfe olarak “Ehl-i Keyf Kahvaltı” sunuluyor. Kahvaltıda yöresel peynirler, özel soslarıyla füme etler, marine bağ zeytinleri, mevsimsel reçeller, bal, kaymak, musli, meyve salataları gibi geniş kahvaltılık çeşitlerine, Leb-i Derya’nın mutfağından çıkmış sıcacık poğaçalar, muffinler ve ekmek çeşitleri eşlik ediyor. Ayrıca yumurta çeşitleri, naneli-kabaklı börek, taze lor ve lavantalı pankek, dağ kekikli-sebzeli istiridye mantarı gibi sıcaklar da kahvaltı menüsünde yer alıyor.

Remina Restaurant – Kalamış:


Wyndham Kalamış Otel’in içinde yer alan Remina Restaurant sabah 06.30’da açık büfe kahvaltıyla güne başlıyor. Kalamış’ın muhteşem manzarası eşliğinde envai çeşit lezzetlerin sunulduğu restoranda otantik seçenekler de sizi bekliyor.

Koordinatlar : 41°01′N, 28°58′E

İstanbul, Türkiye ‘de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biri. Ülkenin en kalabalık, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. Şehir, iktisadi büyüklük açısından dünyada 34., nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa’da birinci, dünyada ise Lagos ‘tan sonra altıncı sırada yer almaktadır.

İstanbul Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç ‘i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa ‘daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya ‘daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası denir. Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç’in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan İstanbul’un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin 39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde ise büyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, 330-395 yılları arasında Roma İmparatorluğu , 395-1204 ile 1261-1453 yılları arasında Bizans İmparatorluğu , 1204-1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ‘na başkentlik yaptı. Ayrıca İstanbul, hilafetin Osmanlı İmparatorluğu’na geçtiği 1517’den kaldırıldığı 1924’e kadar İslam ‘ın da merkezi oldu.

Son yıllarda birbiri ardına ortaya çıkartılan arkeolojik bulgularla insanlık tarihine ilişkin önemli bilgiler elde edilmiştir. Yarımburgaz Mağarası ‘ndan çıkarılan taş aletlerle, ilkel insan izlerinin 400.000 yıl öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır. Anadolu Yakası’nda yürütülen kazı çalışmaları ve bunlara bağlı araştırmalar, şehirde tarım ve hayvancılığa dayalı ilk yerleşik insan topluluğunun MÖ 5500’lere tarihlenen Fikirtepe Kültürü olduğunu göstermiştir. Bu arkeolojik bulgular yalnızca İstanbul’un değil, tüm Marmara Bölgesi’nin en eski insan izleridir. İstanbul sınırları içinde kent bazında ilk yerleşimler ise Anadolu Yakası’nda Kalkedon ; Avrupa Yakası’nda Byzantion ‘dur. Cumhuriyet dönemi öncesinde egemenliği altında olduğu devletlere yüzlerce yıl başkentlik yapan İstanbul, 13 Ekim 1923 tarihinde başkentin Ankara ‘ya taşınmasıyla bu özelliğini yitirmiş; ancak ülkenin ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezi olma özelliğini sürdüregelmiştir.

Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayan ve Asya ile Avrupa’yı ayıran İstanbul Boğazı’na ev sahipliği yapması nedeniyle, İstanbul’un jeopolitik önemi oldukça yüksektir. Bugün tamamına yakını doldurulmuş olan ya da kaybolan doğal limanları vardır. Bu özellikleri yüzünden bölge toprakları üzerinde uzun süreli egemenlik anlaşmazlıkları ve savaşlar yaşanmıştır. Başlıca akarsular Riva , Kâğıthane ve Alibey dereleridir. İl toprakları az engebelidir ve en yüksek noktası Kartal ilçesindeki Aydos Tepesi ‘dir. İldeki başlıca doğal göller Büyükçekmece , Küçükçekmece ve Durusu gölleridir. İl ve yakın çevresinde, Karadeniz ile Akdeniz makro iklimleri arasında geçiş özellikleri görülür. Hava sıcaklıkları ve yağış ortalamaları düzensiz; bitki örtüsü dengesizdir.

  • Kahvaltı 40 50 TL arası Sütiş Emirgân.  İstanbul 'daki Diğer Kahvaltı Mekanları.  Onedio Okurlarına Göre Gelmiş Geçmiş En İyi 29 Yabancı Dizi.
  • İstanbul ’un en iyi kahvaltı ve brunch mekanları.  No.16/B Rumeli Hisarı, İstanbul (0212) 263 2446.
  • kahvaltılarınızı atlıyorsunuz, ama güzel bir kahvaltı keyfi için hafta sonu pek bi bahaneniz yok. İstanbul ’ da en iyi kahvaltı nerede yapılır ki? diye soranlar da vardır elbet.
  • Kahvaltı Yerleri İstanbul bölgesindeki Kahvaltı Yerleri için yapılan Yorumlar  Giriş Yap . zoma.to/uc/59 Lb. Paylaş. Kahvaltı . Güne başlamak için en lezzetli yerler.
  • Lokma Menüdeki her şey çok lezzetli! Kaymaklı bir kahvaltı çekiyorsa canınız, sizi böyle alalım.
  • İstanbul ’ da en iyi kahvaltı mekanları arasındaki 10 kahvaltı yeri.  yazık ki bir çoğumuz hafta içi hazırlanıp işe gitme telaşından güzel bir kahvaltı yapma fırsatını kaçırıyoruz.
  • Hafta Sonu Erken Kalkmaya Sebep İstanbul ’un En İyi 11 Kahvaltı Mekanı.  Zanzibar'ı önerelim, zira onlar da öyle yapıyor ; yalnızca hafta sonunda kahvaltı servisi veriyorlar.
  • Hem güzel ortam, hem iyi bir kahvaltı sunan yerler bulundu mu da şahane oluyor   İstanbul 'a yakın gezilecek yerler.
  • İstanbul ’un en iyi manzarası burada. Boğaz’la sanat arasındaki bu yerde geniş bir kahvaltı mönüsü var.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir