İstanbul’da Deniz Sezonu Açıldı! Halka Açık Plajların Listesi!

Havalar ısındı İstanbul’da deniz sezonu açıldı. Büyükşehir Belediyesi de halka açık plajların bazılarının hizmete girdiğini duyurdu. İşte İstanbul’da açılan plajlar…

İstanbul’da 12 ilçede toplamda 38 plaj bulunuyor. Plajlarda 34 jet-ski, 7 Kurtarma Botu, 14 ATV aracı, 187 Gözetleme Kulesi ve 450 cankurtaran personeli ile hizmet veriyor.

 

İşte İstanbul’da 2016 yılında hizmet verilecek plajlar ve genel özellikleri;

Menekşe Plajı


630 metrelik plajda; 8 soyunma kabini, 8 duş, 15 WC, cankurtaran mobosu, 4 cankurtaran kulesi, cankurtaran personeli, büfe ve 75 araçlık otopark alanı bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor.

Güneş Plajı


840 metrelik plajda; 2000 şezlong, 1500 şemsiye, 25 WC, 144 soyunma kabini, 24 duş, 165 emanet dolabı, cankurtaran mobosu, 4 cankurtaran kulesi, cankurtaran personeli, güvenlik kabini, büfe ve 240 araçlık otopark bulunuyor. Plaj giriş ücreti 19 TL, öğrenciler için ise 9 TL (şezlong + şemsiye)

Caddebostan- 1:


450 metrelik plajda; 800 şezlong, 600 şemsiye, 8 duş, 18 soyunma kabini, cankurtaran mobosu, 3 cankurtaran kulesi, WC ve büfe bulunuyor. Plaj giriş ücreti 19 TL, öğrenciler için 9 TL (şezlong + şemsiye).

Caddebostan-2:


300 metrelik plajda; 500 şezlong, 300 şemsiye, 16 soyunma kabini, 8 duş, WC, cankurtaran mobosu, 3 adet cankurtaran kulesi ve büfe bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor.

Caddebostan-3:


250 metrelik plajda; 100 şezlong, 100 şemsiye 3 cankurtaran kulesi, 4 soyunma kabini, 4 duş, WC ve büfe bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor.

İstanbul’daki halka açık diğer plajlar;

Florya Plajı

Çiroz Plajı

Durusu Karaburun Plajı

Selimpaşa Plajı

Kumburgaz Plajı

Silivri Plajı

Beykoz Plajı (Küçüksu Plajı)

Şile Plajı

Koordinatlar : 41°01′N, 28°58′E

İstanbul, Türkiye ‘de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biri. Ülkenin en kalabalık, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. Şehir, iktisadi büyüklük açısından dünyada 34., nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa’da birinci, dünyada ise Lagos ‘tan sonra altıncı sırada yer almaktadır.

İstanbul Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç ‘i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa ‘daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya ‘daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası denir. Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç’in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan İstanbul’un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin 39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde ise büyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, 330-395 yılları arasında Roma İmparatorluğu , 395-1204 ile 1261-1453 yılları arasında Bizans İmparatorluğu , 1204-1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ‘na başkentlik yaptı. Ayrıca İstanbul, hilafetin Osmanlı İmparatorluğu’na geçtiği 1517’den kaldırıldığı 1924’e kadar İslam ‘ın da merkezi oldu.

Son yıllarda birbiri ardına ortaya çıkartılan arkeolojik bulgularla insanlık tarihine ilişkin önemli bilgiler elde edilmiştir. Yarımburgaz Mağarası ‘ndan çıkarılan taş aletlerle, ilkel insan izlerinin 400.000 yıl öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır. Anadolu Yakası’nda yürütülen kazı çalışmaları ve bunlara bağlı araştırmalar, şehirde tarım ve hayvancılığa dayalı ilk yerleşik insan topluluğunun MÖ 5500’lere tarihlenen Fikirtepe Kültürü olduğunu göstermiştir. Bu arkeolojik bulgular yalnızca İstanbul’un değil, tüm Marmara Bölgesi’nin en eski insan izleridir. İstanbul sınırları içinde kent bazında ilk yerleşimler ise Anadolu Yakası’nda Kalkedon ; Avrupa Yakası’nda Byzantion ‘dur. Cumhuriyet dönemi öncesinde egemenliği altında olduğu devletlere yüzlerce yıl başkentlik yapan İstanbul, 13 Ekim 1923 tarihinde başkentin Ankara ‘ya taşınmasıyla bu özelliğini yitirmiş; ancak ülkenin ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezi olma özelliğini sürdüregelmiştir.

Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayan ve Asya ile Avrupa’yı ayıran İstanbul Boğazı’na ev sahipliği yapması nedeniyle, İstanbul’un jeopolitik önemi oldukça yüksektir. Bugün tamamına yakını doldurulmuş olan ya da kaybolan doğal limanları vardır. Bu özellikleri yüzünden bölge toprakları üzerinde uzun süreli egemenlik anlaşmazlıkları ve savaşlar yaşanmıştır. Başlıca akarsular Riva , Kâğıthane ve Alibey dereleridir. İl toprakları az engebelidir ve en yüksek noktası Kartal ilçesindeki Aydos Tepesi ‘dir. İldeki başlıca doğal göller Büyükçekmece , Küçükçekmece ve Durusu gölleridir. İl ve yakın çevresinde, Karadeniz ile Akdeniz makro iklimleri arasında geçiş özellikleri görülür. Hava sıcaklıkları ve yağış ortalamaları düzensiz; bitki örtüsü dengesizdir.

  • Havalar ısındı İstanbul ’ da deniz sezonu açıldı . Büyükşehir Belediyesi de halka açık plajların bazılarının hizmete girdiğini duyurdu.
  • Listeler .  işletmeler ve beach clublar hizmet verirken, halkın ücretsiz yararlanabileceği plajlar da bulunuyor.  İstanbul Plajlarının Açılış Tarihleri ve 2016 Deniz Sezonu .
  • Caddebostan ve Florya'da bulunan toplam 5 halk plajında gerekli tüm önlemler alındı İşte denize girilecek yerler.
  • İstanbul ’ da plaj sezonu ne zaman açılacak ?  İşte İstanbul ’ da denize girilebilecek plaj listesi …  80 Şile Sahilköy Plajı 81 Tuzla Tuzla Belediyesi Halk Plajı .
  • İstanbulluların denize hasretini sona erdiren Avrupa ve Anadolu yakasındaki plajlar , halka hizmet vermeye başladı.
  • Plajlar ve Fiyatları, Florya Güneş Plajı , istanbul halk plajı   Belediyesi’ne bağlı plajlarda deniz sezonu 15 Haziran’da resmen açıldı .  Her türlü enfeksiyon etkisine açıktır .
  • İstanbulluların deniz keyfi yaşadığı İstanbul plajları açıldı .  Plajlarda halkın keyifli bir gün geçirebilmesi amacıyla spor ve eğlence aktiviteleri düzenleniyor.
  • Kartal'da havanın güneşli olmasını fırsat bilen bir grup genç, 10 derece sıcaklıkta deniz keyfi yaptı.
  • İstanbul ' da Plaj Sezonu Açıldı . 2 Haziran 2016 Perşembe 13:14.  denize hasretini sona erdiren Avrupa ve Anadolu yakasındaki plajlar , halka hizmet vermeye başladı.
  • Kapat. İstanbul ' da plaj sezonu açıldı . İSTANBUL 'un Avrupa ve Anadolu yakasındaki plajlar , halka hizmet vermeye başladı. 02 Haziran 2016 Perşembe 12:10.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir