İstanbul Dijital Ortamda!

Cumhuriyet Dönemi Türk şiirlerinin en büyük temsilcilerinden olan Yahya Kemal Beyatlı, ‘Sana dün bir tepeden baktım Aziz İstanbul’ dizelerini duygu dolu günlerinde yazmıştı. Yahya Kemal Beyatlı’nın bu dizelerinin yabancı ressamların bir zamanlar yorumladığı resimler dijital ortamda aktarıldı.

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi şairlerinden 1958 yılında hayatını kaybeden Yahya Kemal Beyatlı’nın dünyaya duyurduğu ‘Sana dün bir tepeden baktım Aziz İstanbul’ sözlerini yabancı ressamların 19. yüzyılda yorumladıkları resimler dijital ortama aktarıldı. ‘Pitoresk İstanbul’ sergisi ile ressam seyyahları İstanbul tablolarını detaylı inceleme imkanını bizlere sundular.

19’uncu yüzyılın seyyahlarından Melling, Bartlett, Schranz, Allom, Lewis ve ressam Ayvazovski’nin İstanbul’u gösteren ve dillendiren tabloları 4.5 metre yüksekliğinde ve 60 metre uzunluğundaki perdelerle dijital ortamda sergilenmeye başladı.

İstanbul’n en gözde semtlerinden Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nde daha evvel basın lansmanı yapılan ‘Pitoresk İstanbul’ sergisi 22 Mayıs’a kadar ziyaretçilerini bekliyor. Sanatseverleri 200 yıl öncesine, çok özelve duygusal bir yolculuğa çıkaracak olan Pitoresk İstanbul’un lansman gecesine İnci Türkay, Selda Alkor, Erhan Yazıcıoğlu, Güngör Bayrak, Bedri Baykam, Yasemin Hadivent gibi birçok ünlü isimler katıldı. Anjelika Akbar’ın piyano resitali de verdiği bu lansmana katılan sanatçı Selda Alkor “Herkesin yaşaması gereken bir deneyim” dedi. Oyuncu İnci Türkay ise; “Pitoresk İstanbul, İstanbul’u adeta yaşatıyor. Çok büyük hazırlık yapılmış, emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.

Son olarak belirtilmeli ki sanat severlerin kaçırmaması gereken bu sergiyi 22 Mayıs 2016 tarihine kadar ziyaret edebilecek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir