İstanbul Boğazı’nı Yürüyerek Geçmek İster Misiniz?

İstanbul Boğazı’nın altına yaya yürüme yolu yapılacak! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbul Boğazı’nın altından yürüyerek geçme projesini açıklandı. Üsküdar ile Kabataş arasına yayalar için bir ‘tüp tünel’ yapmayı hedeflediklerini anlatan Topbaş, bu projeyi ‘ustalık döneminin müthiş projesi’ olarak niteledi.

İstanbulluları heyecanlandıran bu projeyi, bizzat Başkan Kadir Topbaş, bugünkü İBB meclis toplantısında açıkladı.
Kadir Topbaş, mecliste faaliyet raporunu açıklarken, planladıkları yeni projelerden de bahsetti. Meclis üyelerine seslenen Topbaş, projeleri açıklarken sözlerine “Nefeslerinizi tutun” diyerek başladı.

Topbaş’ın yapmayı planladığı projeler arasında en çok ilgi çekeni, Üsküdar ile Kabataş’ı denizin altından birbirine bağlayacak ‘tüp tünel’ oldu.

Topbaş, daha sonra Üsküdar ile Kabataş’ı denizin altından birbirine bağlayacak ‘tüp tünel’ projesini açıkladı. Topbaş bu projeyi, ‘ustalık döneminin müthiş projesi’ olarak nitelendirdi.

Yürüme tüneli planını açıklayan Topbaş, “Kabataş-Mahmutbey Metro Hattı, Taksim-Kabataş Füniküler Hattı veya deniz ulaşımıyla Kabataş’a gelen vatandaşlar, Marmaray ve Avrasya Tüp Geçidi’ne erişim sağlayabilecek. Tersi istikamette de, Üsküdar’a inen vatandaşlarımız Kabataş’a yürüyerek ulaşabilecek. Tüp geçidin içinde yürüyen bant sistemi de kuracağız. Bu sayede Asya ve Avrupa Yakası’nı bu kez de yürüme tüp geçidiyle bağlayacağız” dedi.

İstanbul Boğazı, Karadeniz ile Marmara Denizi ‘ni birbirine bağlayan su geçidi. Genel olarak kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanır ve İstanbul şehrini Avrupa yakası ve Asya Yakasi olmak üzere ikiye böler. Boğazın her iki yakasına yayılmış yerleşim bölgesine Boğaziçi adı verilir. İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Türk Boğazları olarak adlandırılır ve Avrupa ile Asya kıtalarını birbirinden ayıran doğal sınırlardan biri olarak kabul edilir. 1 Mayıs 1982 tarihinde yürürlüğe giren İstanbul Liman Tüzüğü uyarınca, İstanbul Boğazı’nın kuzey sınırı Anadolu Feneri ‘ni Rumeli Feneri ‘ne birleştiren hat; güney sınırı ise Ahırkapı Feneri ‘ni Kadıköy İnciburnu Feneri ‘ne birleştiren hat olarak belirlenmiştir.

Boğazın kıyıları tarih boyunca değişik uygarlıklara yurt olmuş, MÖ 685 yılında Megara ‘dan gelen Yunanların günümüzde tarihî yarımada olarak adlandırılan bölgede bir şehir devleti kurmasıyla gelişerek büyümüştür. Doğu Roma İmparatorluğu ‘na ve Osmanlı İmparatorluğu ‘na başkentlik yapan ve günümüzde Türkiye Cumhuriyeti ‘nin en büyük kenti olan İstanbul’un simgelerinden biridir ve gerek kentin, gerekse ülkenin yurtdışı tanıtımlarında baş ögelerden biri olarak kullanılmaktadır.

Uluslararası deniz taşımacılığının yapılabildiği en dar geçit olma özelliğini taşıyan İstanbul Boğazı üzerinde 15 Temmuz Şehitler , Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim asma köprüleri bulunur. Bu köprüler İstanbul’un iki yakasını bağladığı gibi, Avrupa kıtası ile Asya kıtası arasında birer geçiş noktası yaratır. İstanbul halk taşımacılığının kilit noktalarından biri olan Boğaz’da kıtalararası ulaşım, deniz otobüsleri, yük, araç ve yolcu taşıyan feribotlar, şehir hatları vapurları ve yolcu motorlarıyla da desteklenmektedir. Deniz altı raylı sistem tüp geçidi Marmaray ile iki kıta arasında kesintisiz bir demir yolu hattı oluşmuş olup bu demiryolu tüp geçidi ile Londra ‘dan Pekin ‘e demir yolunu kullanarak gitmek mümkün olacaktır.

İstanbul Boğazı, Karadeniz’e kıyıdaş olan Bulgaristan , Gürcistan , Romanya ve Ukrayna için Akdeniz’e ulaşmanın tek yoludur. Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi’yle birlikte İstanbul Boğazı’nın egemenlik hakları, 20 Temmuz 1936’da imzalanan Boğazlar Sözleşmesi ile belirli kurallar ışığında Türkiye’ye verilmiştir.

  • Ana Sayfa Türkiye İstanbul Boğazı ’ nı Yürüyerek Geçmek İster Misiniz ?  Tersi istikamette de, Üsküdar’a inen vatandaşlarımız Kabataş’a yürüyerek ulaşabilecek.
  • Chengdu kentinde yaşamakta olan Wenting’in icadıyla İstanbul Boğazı ’ nı yürüyerek geçmek isteyenlerin hayalleri gerçek oluyor.
  • Herkesin vapurla seyre daldığı İstanbul Boğazını yürüyerek geçme fikrini Leonardo Da Vinci’nin bir ayakkabı modelinden esinlenir.  Suyun direncini bu pedallarla kırmak ister .
  • Bu içeriğe hiç yorum yazılmamış, bir ilke imza atmak ister misin ?  İstanbul Boğazı ' nı Yürüyerek Geçen Adam 8 Yorum. İstanbul Kedileri Derlemesi 26 Yorum.
  • Herkesin vapurla seyre daldığı İstanbul Boğazını yürüyerek geçme fikrini Leonardo Da Vinci’nin bir ayakkabı modelinden esinlenir.  Suyun direncini bu pedallarla kırmak ister .
  • 1954'te Tuna Nehri'nden gelen buz parçalarıyla kaplanan boğazda , insanlar yürüyerek karşıdan karşıya geçti .
  • Çin'in Chengdu kentinde yaşayan lise öğrencisi olan Wang Wenting'in icadıyla İstanbul Boğazı ' nı yürüyerek geçmek isteyenlerin hayalleri gerçek oluyor.
  • Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz ?  Yaya yolu tüneli kullanıma açıldığında Marmaray'dan inen yolcular Üsküdar'dan karşı yakaya yürüyerek geçebilecek .
  • Ancak bu da de başarıya ulaşamamış. Nihayet, 2010’da İstanbul Boğazı ’ nı denizin altından geçmek üzereyiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir