İsrail’in Harabeye Çevirdiği Sokaklara Filistin’lilerin Hayellerini Çiziyor!

Filistin sokaklarında evlerin soyulmuş duvarlarına küçük hikayeler çiziyor. Filistinli çocukların hayallerine basamak yapıyor… El Hüseyin isimli sanatçının duvarlara çizdiği figürler büyük ilgi görüyor. İşte birbirinden güzel ve anlamlı o hikayeler.

İsrail’in yakıp yıktığı Filistin sokaklarını inşaa eden kepçe operatörü

Filistinli çocuklar uçurtmayı gökyüzünde değil duvarlarda görebiliyor.

Çünkü onlar başını gökyüzüne çevirdiklerinde sadece savaş uçaklarını görüyorlar.

Göç eden Filistinliler

Filistin

Taht

İsrail ya da resmî adıyla İsrail Devleti , Medīnat Yişra’el; Arapça : دولة إسرائيل, Dawlat İsrā’īl , Orta Doğu ‘da, Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği yerde bulunan bir ülke. Coğrafi olarak, Asya kıtasında bulunur. Batısında Akdeniz , kuzeyinde Lübnan ve Suriye , doğusunda Ürdün , güneyinde ise Mısır , Filistin ve Kızıldeniz ile çevrilidir.

Başkenti Knesset kararına göre Kudüs ‘tür. Ancak bu durum Birleşmiş Milletler tarafından tanınmamaktadır. İsrail’deki büyükelçilik ve konsoloslukların büyük çoğunluğu, ülkenin finans merkezi olan Tel Aviv ‘dedir. İsrail, nüfusunun çoğunluğu Yahudi olan tek devlettir.

Uzun ve dar bir şekle sahip olan İsrail, 470 km uzunluğunda olup, en geniş bölgesi yaklaşık 135 km’dir. Sınırları ve ateşkes hatları içerisinde kalan toplam yüzölçümü 27.817 km²’dir. İsrail, yaklaşık 8.081.000’lik nüfusuyla , çeşitli din, kültür ve sosyal geleneklere sahip insanları bir araya getirmiştir. Para birimi Yeni İsrail Şekeli ‘dir. İsrail dünyadaki en büyük 43. ekonomiye sahiptir. Aynı zamanda İnsani Gelişme Endeksi ‘nde Orta Doğu’da ilk sırada yer alır. Asya’da ise beşinci sıradadır. Basın Özgürlüğü Endeksi’nde İsrail 86. sıradadır.

  • İsrail ’ in Harabeye Çevirdiği Sokaklara Filistin ’ lilerin Hayellerini Çiziyor !  6 İsrail ’ in yakıp yıktığı Filistin sokaklarını inşaa eden kepçe operatörü.  3Göç eden Filistinliler .
  • 17. Banksy'nin Filistin 'de Çektiği Etkileyici Video.  bir kez daha Gazze’ye giderek, geçen yaz İsrail ’ in hava saldırılarının ardından harabeye dönen kentte yeni eserler yaptı.
  • TANER AYDIN İsrail ' in Kudüs'te Eski Şehir bölgesinde yaptığı tünel kazıları Filistinlilerin evlerini toplu halde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.
  • İsrail ' in Gazze'ye yönelik saldırıları sonrasında Han Yunus kentinin Fehari Bölgesindeki evler harabeye döndü. Ancak aileler yıkılan evlerinden uzaklaşmak istemiyorlar.
  • Saldırılara karşılık veren Filistinliler ise bugün de İsrail ’e 30 roket fırlattı. Bunlardan 14’ü havada imha edilirken, kalanları boş alanlara düştü.
  • İsrail ' in "Koruyucu Hat Operasyonu" adı altında devam ettirdiği saldırılar, Gazze'nin el Zeytun semtinde can kaybının yanısıra bir çok binayı harabeye çevirdi .
  • İsrail , Gazze'ye yönelik bombardımanlarında neredeyse tümü sivillerden oluşan 2 bin 147 Filistinli ’yi katletti, 11 bin kişiyi de yaralandı.
  • RAMALLAH (AA) İsrailin Batı Şeriada sacdan yapılmış evlerini yıktığı Filistinliler harabeye dönen yuvalarından ayrılmak istemiyor. İsrail ordusuna.
  • İsrail ’ in işgali altındaki Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinliler ’in çoğu, İsrail vatandaşlığına yıllarca karşı çıktı.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir