İsofix Nedir, Ne İşe yarar?

Bir çocuk oto güvenlik koltuğunu otomobile yerleştirmenin yeni yöntemi IsoFix, International Standard Organisation FIX’in kısaltılmışıdır.
Koltuğu araca oturtmak için en yeni ve güvenli sistemdir.

Isofix ile koltuk; otomobilin koltuğuna oturmakla kalmaz, aracın tamamlayıcı bir parçası haline gelir.

Otomobil üretimini düzenleyen yönetmelik, 2005 Haziranından itibaren yeni bütün araçlarda Isofix çocuk güvenlik koltuklarının tutturulabileceği özel kemerlerin bulunması koşulunu getirmiştir.

İsofx’in avantajları nelerdir?

Maksimum Güvenlik.

Üç noktalı emniyet bağlantısı sayesinde çocuk güvenlik koltuğu ile otomobil arasında katı ve sağlam bir bağlantı sağlanarak, kaza durumunda üstün dayama ve koruma düzeyi sağlayan Isofix çocuklar için en güvenli dayama sistemidir.
Kemerler kullanılmamaktadır!

Isofix Oto Koltuğu, araca takmak için, diğer araç koltuklarında olduğu gibi araç emniyet kemerlerinin kullanılmasını gerekmemektedir.
Maksimum Pratiklik.

Isofix sistemi ile donanmış çocuk güvenlik koltuğu, araç emniyet kemerlerini kullanmaya gerek duyulmaksızın doğrudan ve kolaylıkla aracın gövdesine sabitlenir. Böylelikle, alışılagelmiş kavrama sistemlerinde sık rastlanan tehlikeli yanlış takılma riski minimuma indirilmiş olur.

Araca Takılması

Isofix çocuk güvenlik koltuğunun takılması hızlı ve kolaydır. Isofix bağını çekmek ve sırt bölmesi ile otomobilin koltuğu arasında bulunan kancalara geçirmek yeterlidir. Daha sonra üçüncü Isofix kilit tokasını sabitlemek gerekir. Bu toka, araca göre arka koltuğun arkasında veya bagajda bulunan bir destek kolu ya da “Top tether” diye adlandırılan, üst tokadan oluşabilir. Bu nedenle, araç koltuğunu satın almadan önce aracın kullanım kitabının dikkatlice okunması ve oto koltuğunun tasdik özelliklerinin incelenmesi gerekir.
Çocuk Güvenlik Koltuğunu evrensel (yani trafikteki araçların büyük kısmı ile uyumlu) kılan tek aksesuar olduğu için genel olarak “Top Tether” ile donanmış bir koltuğun tercih edilmesi daha uygundur. Destek kolu ile donanmış Isofix çocuk Güvenlik koltukları ise kısıtlı sayıda araç ile uyumludur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir