Işığı yansıtan ve yansıtmayan maddeler

Işık Kaynakları ve Aynalar (Konu Anlatımı); Işığı yansıtan ve yansıtmayan maddeler nelerdir?

Işık Kaynakları
Doğal ışık kaynakları: Güneş, yıldızlar, ateş böceği.
Yapay ışık kaynakları: Ateş, mum, gaz lâmbası, bütan gazı lâmbası, elektrik ampulü.

Işık Ve Madde

Işığı geçiren maddeler:
– Cam, ince naylon, su, hava gibi maddeler ışığı geçirir. Işığı geçiren maddelere saydam maddeler denir.
– Buzlu cam, yağlı kâğıt gibi maddeler yarı saydam maddelerdir.
Işığı geçirmeyen maddeler:
– Mukavva, tahta, metal levha, derin su gibi maddeler ışığı geçirmez. Işığı geçirmeyen maddelere opak maddeler denir.

Işığın Maddeye Etkileri

Işık etki ettiği maddelerin rengini, tadını ve kokusunu değiştirir. Elma, domates, biber gibi meyve ve sebzeler güneş ışığında kızarır. Kumaş, halı vb. Solar.

Işığın Geçişine Madde Kalınlığının Etkisi
Saydam ve yarı saydam maddelerin kalınlığı arttıkça ışığı daha az geçirir, yeterince arttığında ışığı hiç geçirmez.

Işığın Yayılması
Işık, aynı ortamda doğru yolla yayılır. Bir ışık kaynağından çıkan ve ışığın yolunu belirten doğrulara ışık ışınları denir.

Işık Ve Gölge
Bir ışık kaynağından çıkan ışığın, bir kısmının , ışığı geçirmeyen bir cisim tarafından engellenmesi sonucu gölge oluşur.Gölge, ışığın doğru yolla yayıldığını gösterir.

Ay Tutulması
Dünya ve ay, Güneş’in etrafında dolanırken bazen güneş, dünya ve ay aynı doğrultuda olur. Ay, Dünya’nın gölgesinde kalır ve görünmez. Buna ay tutulması denir.

Güneş Tutulması
Ay, güneş ile dünya arasına girdiğinde Ay’ın gölgesi Dünya’nın bir bölümünü kapatır. Dünya’nın o bölgesi Güneş’ten tam ışık alamaz. Bu olaya güneş tutulması denir.

Işığın Yansıması

Işık kaynağından çıkarak bir yüzeye gelen ışığın doğrultusunu değiştirip geldiği ortama geri dönmesine yansıma denir. Işık kaynağı olmayan cisimlerin üzerine düşen ışık, yansıyıp gözümüze ulaşarak cismin görünmesini sağlar. Işık kaynağını göremediğimiz halde, ışığı yansıtan cismi görürüz.

Gelen Işın, yansıyan ışın, normal ışın
Işık kaynağından aynaya gelen ışığa gelen ışın, aynadan yansıyarak giden ışığa yansıyan ışın denir.
Gelen ışının aynaya değdiği noktada, ayna yüzeyine dik olarak çizilen doğru parçasına normal denir.
Yansıma Kanunları :
1. yansıma kanunu: Gelen ışın. Normal ve yansıyan ışın aynı düzlem içindedir.
2. yansıma kanunu: Gelme açısı yansıma açısına eşittir.

Özel durumlar:
– Yüzeye dik gelen ışın ( normalle aynı doğrultuda olan ışın ) aynı doğrultuda gerin yansır.

– Aynanın yüzeyine paralel gelen , yani normalle 90 derece açı yapan ışın yansımadan aynı doğrultuda yoluna devam eder.

Dağınık ve Düzgün Yansıma
Bir cisme paralel gelen ışık ışınlarının yüzeyden paralel olarak yansımasına düzgün yansıma denir.
Bir cisme paralel gelen ışık ışınlarının yüzeyden paralel olarak yansımamasına dağınık yansıma denir.

DÜZGÜN YANSIMA ve DAĞINIK YANSIMA

Düz Aynada Görüntü
Düzlem aynada ışınlar düzgün yansır. Bir düz aynada, cismin aynaya olan uzaklığı ile görüntünün aynaya olan uzaklığı birbirine eşittir. Aynı zamanda cismin boyu, cismin görüntüsünün boyuna eşittir. Düz aynaya yaklaşınca, görüntümüz de yaklaşır. Uzaklaşınca görüntümüz de uzaklaşır.
Çukur Aynada Görüntü
Çukur aynalar ışığı toplayacak şekilde yansıtır. Yansıtıcı yüzeyi çukurdur. Görüntü büyük ve terstir. Ekran üzerine düşürülebilen görüntülere gerçek görüntü denir. Cismin aynaya olan uzaklığı görüntünün şeklinin değişmesinde rol oynar. Görüntünün aynaya olan uzaklığı cismin aynaya olan uzaklığından daha büyüktür.
Tümsek Aynada Görüntü
Tümsek aynaya paralel olarak gelen ışınlar, birbirinden uzaklaşarak yansır. Yansıyan ışınların uzantılarının aynanın arkasında kesiştiği nokta, tümsek aynanın odak noktasıdır. Cismin görüntüsü daima aynanın gerisinde ve düzdür. Cisim aynaya yaklaştıkça görüntü de aynaya yaklaşır ve büyür. Görüntünün boyu, cismin boyundan her zaman küçüktür. Görüntüler gerçek değildir.

Aynaların Kullanıldığı Yerler

Düz aynalar:
El aynası, banyo aynası, kuaför aynası, teleskop, periskop

Çukur aynalar:
Otomobil farı, ışıldaklar, teleskop, dişçi aynası, deniz feneri, mikroskop

Tümsek aynalar:
Otomobil dikiz aynaları, tıpta kulak, burun, boğaz boşluklarının incelenmesinde, mağaza ve metrolarda güvenlik için kullanılan aynalar, kavşaklarda kullanılan aynalar.

  • Işık Kaynakları ve Aynalar (Konu Anlatımı); Işığı yansıtan ve yansıtmayan maddeler nelerdir?  Işığı geçirmeyen maddelere opak maddeler denir.
  • folyo ayna cam çatal bıçak kaşık ay başka bir ışık kaynağından aldığı ışığı yansıtan maddelerdir .  Işığı yansıtan maddeler yansıma maddeleridir . Örneğin ayna , ay .
  • Işığı yansıtan cisimler 10 tane çabuk lütfen arkadaşlar. 2.  Bir de ışığı hiç geçirmeyen bakır kitap duvar gibi maddeler vardır ki bunlara say dam olmayan maddeler denir.
  • Işığı yansıtan maddelere saydam madde denir. Mesela, poşet, cam, su gibi maddeler ışığı yansıtan maddelerdendir.  Etiket: ışığı yansıtan maddeler nelerdir.
  • Işığı yansıtan maddelerden kast edilen gelen ışınları kendi içine emmeyen ve dışa yansıtan maddelerdir . Işığı geçiren maddelerin genel isimi saydam maddelerdir .
  • Maddeyi nitelendirirken şu kavramları kullanırız. Saydam: Işığı geçiren maddelere denir. (cam, hava gibi.)  Parlak: Işığı yansıtan maddelere denir. (pırlanta, ayna gibi.
  • Yarı Saydam Maddeler : Işığın bir kısmını geçirip bir kısmını yansıtan maddelerdir .Buzlu cam yağlı kağıt vb. Işık bu maddeler üzerine düştüğünde yarı gölge oluşur.
  • Bir yüzeye düşen ışığın aynı ortam içinde yolunu değiştirmesine yansıma denir.  UYARI: Işığı düzgün yansıtan cisimler parlak görünür Işığı dağınık yansıtan cisimler mat görünür.
  • Işığı yansıtan maddelerin genel adına saydam maddeler adı verilmektedir.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir