İş Hayatında Yükselmeniz İçin Bilmeniz Gereken 13 Görgü Kuralı

İş Hayatında Yükselmeniz İçin Bilmeniz Gereken 13 Görgü Kuralı


 

İş dünyasında başarı için, ekonomik, stratejik bilgiler kadar bulunduğunuz ortamdaki davranışlarınızda bir o kadar önemlidir. İş hayatınızda müşteri, temsilci, işci, işveren kim ve kimlerin olduğu önemli olmayan ortamlarda hal, tavır ve davranışlarınızla karşınızdakini etkileyemeyebilirsiniz. Yaptığınız bu davranışlar söylemlerinizi daha geçerli kılar. İş hayatında yükselmeniz için bilmeniz gereken görgü kurallarını sizler için araştırdık.. İşte iş hayatında yükselmeniz için bilmeniz gereken 13 görgü kuralı ..

Ayağa Kalkmak


 

Bir ortamda yanınıza birisi geldiğinde mutlaka ayağa kalkın, eğer ayağa kalkacak durumda değilseniz nedenini belirtin.

Selamlaşma


 

İş görüşmesi için birilerini misafir edecekseniz, ilk hamleyi siz yaparak tokalaşın, tokalaşma iş selamı olarak görülür ve önemli bir detaydır.

İlk Tanışma


 

İş görüşmesi için birileri ile tanıştığınızda isminizi tam ve anlaşılır şekilde söyleyin, karşınızda ki kişinin de kendisini tanıtmasına dikkat edin.

Kıyafet


 

İş görüşmesi için ortama göre ve birbiriyle uyumlu kıyafetler giyinin. Kıyafet ilk görüşteki intiba için çok önemli bir detaydır.

Teşekkür


 

İş görüşmesi esnasında çok fazla teşekkür ifadesi kullanmamaya dikkat edin. Çok fazla “Teşekkür ederim” ifadesini kullanırsanız sizin karşınızdakine muhtaç olduğunuz imajı verir.

Not


 

İş görüşmesi sonrası olumlu geçen görüşme nedeniyle ortamda bulunanlara elektronik posta yolu ile aynı gün içerisinde teşekkür notu gönderin.

Cep Telefonu


 

İş görüşmesi esnasında telefonunuz mutlaka masa veya görülebilecek yerde olmamalı. Telefonu sessize alsanız dahi ışıgının yanması toplantıdakileri rahatsız edebilir ve sizinde konsantrasyonunuzu bozabilir.

Sosyal Medya


 

Günümüzde birisi ile tanıştığınızda sizin nasıl birisi olduğunuzu araştırmak için sosyal medya da gezinmesi yeterli oluyor. Bu yüzden sosyal medyada vesikalık fotolarınızı paylaşmalısınız.

E-Mail


 

İş için atacağınız maillere ve atılan verinin içeriğini mutlaka kontrol edin. Yanlış bir bilginin yanlış bir adrese gitmesi sorunlara neden olabilir.

Hafıza


 

İş hayatında bir çok kişiyle tanışabilirsiniz. Herkesin ismini hatırlamakta zor olabilir ve hatırlamak zorunda da değilsinizdir. Birisi ile karşılaştığınızda eğer ismini hatırlamıyorsanız dürüstçe bunu itiraf edin.

Jest ve Mimikler


 

İş görüşmesi sırasında ki jest ve mimikleriniz çok önemlidir. Kendinizi kasarak hareketsiz durmak sizi komik durumlara düşürebilir. Normal davranın fakat abartılı hareketlerden kaçının. Özellikle parmakla bir şeyi işaret etmek böyle görüşmelerde pek hoş karşılanmaz.

Yemek


 

İş görüşmesi sonrası veya iş görüşmesi esnasında yemek yerken gerekli özeni gösterin. Çatal bıçak kullanma konusunda titiz olun ve ekmeği bölerek yemeye dikkat edin. Yemek masasında uzak yerlere uzanmaya çalışmayın karşınızdakinden rica edin. Ne çok hızlı ne çok yavaş yememeye dikkat edin. Eğer siz ev sahibi konumundaysanız, sipariş verme önceliğini karşı tarafa verin. Unutmayın herzaman hesabı ev sahibi öder.

Veda


 

İş görüşmesi bitmesiyle birlikte kibarca ve kısa bir konuşma ile veda edin. Memnun olduğunuzu belirterek, tekrar görüşme dileklerinizi belirterek ayrılın.