İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Okumanız Gereken 9 Kitap

İş dünyasında başarılı olmak için okumanız gereken kitapları sizler için derledik. Bu kitapları okuduktan sonra müşteri sayınızda artış yapabilecek ve onlarla iletişiminizi kuvvetlendireceksiniz.

1-Hızlı ve Yavaş Düşünme , Daniel Kahneman


Rasyonel yargı ve karar alımını sorgulayan ufuk açıcı psikoloji çalışmasıyla 2002 Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülen Daniel Kahneman; çağımızın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. Fikirleriyle ekonomi, tıp ve siyaset dahil, pek çok alanı etkilemiş olan yazar, bu kitapta yıllardır sürdürdüğü araştırmaların sonuçlarını bir araya getiriyor.

2-Redirect , Simon Timothy D. Wilson


Redirect; Timothy D. Wilson

3- Drive, Daniel H. Pink


Drive; sizi düşünmeye ve harekete geçmeye teşvik eden nadir kitaplardan. Yazar, ortaya koyduğu güçlü ve bilimsel savlarla motivasyon olgusunu yeniden düşünmemizi sağlarken, bize hayatımızı değiştirmek için ihtiyaç duyacağımız araçları da sağlıyor.”

-Dr. Mehmet Öz-

4-Görünmez Goril ,


Görünmez Goril; NTV yayınlarından çıktı ve gündelik yanılsamalar hayatımızı nasıl yönlendiriyor bu kitapla görebilirsiniz.

5- Strangers to Ourselvels , Timothy D. Wilson


Strangers to Ourselves; Timothy D. Wilson

6- Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler, Daniel Gilbert


Ünlü yazarlardan tam puan alan Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler ; bizi neler mutlu eder üzerine bir kitap yazmış.

7-Alışkanlıkların Gücü


Alışkanlıkların Gücü; Charles Duhigg bizlere özel ve iş hayatımızdaki davranışların altında yatan sebepleri anlatıyor.

Alışkanlıkların Gücü’nde New York Times’ın ödüllü iş dünyası muhabiri Charles Duhigg, alışkanlıkların neden var olduğunu ve nasıl değiştirilebileceğini keskin zekası ve muazzam ifade yeteneğiyle keyifli bir şekilde anlatarak, insanoğlunun doğasına yönelik yepyeni bir bakış açısı ortaya koymaktadır.

8-Seçme Sanatı , Sheena Iyengar


Seçme Sanatı’nda; Columbia Üniversitesi profesörü Sheena Iyengar bu kitabında çok etkileyici sorular soruyor: Seçimlerimizi tamamen kendi kişisel özelliklerimize dayanarak mı yaparız yoksa aldığımız kültür mü bize bu seçimleri yaptırır? Neden bazen çıkarlarımıza apaçık şekilde aykırı olan seçimler yaparız?  Bu soruların cevabını kitapta bulabilirsiniz.

9- İşte Bu Fikir Tutar , Christopher Chabris, Daniel Simons

Dan ve Chip Heath; öğretmenlerden reklamcılara, pazarlamacılardan köşe yazarlarına, politikacılardan sivil toplum gönüllülerine kadar fikirlerle çalışan herkesin sürekli yanıtını aradığı yaşamsal soruya cevap veriyorlar.

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Okumanız Gereken 9 Kitap

William Henry “Bill” Gates III ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, ABD’li yazar, yazılımcı, girişimci, yatırımcı ve iş adamı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Gates, Ağustos 2016 itibarıyla 90 milyar dolar net değer ile dünyanın en zengin insanıdır.

ABD’li girişimci Gates iki kişilik şirketini başta gelen bir yazılım şirketine dönüştürdü. Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. Seattle / Washington ‘da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, henüz on iki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972 ‘de ilk şirketlerini kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılımlar üreterek hemen 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates bundan bir yıl sonra TRW adlı silah işletmesinde staj gördü.

Kişisel bilgisayarlar 1970’li yılların ortasında henüz gelişimlerinin ilk aşamasında bulunuyorlardı. MITS şirketinin Altair adını verdikleri en önemli numunesi henüz tekbiçim, kullanılabilir bir yazılıma sahip olmayıp ancak tamamlanmamış bir işletim sistemine sahipti. Gates ve Allen’ın, Altair için 1974 ‘te geliştirdikleri yazılım dili BASIC sayesinde bilgisayar kullanıcıları programlarını kendileri yazabiliyorlardı. MITS şirketi genç araştırmacılardan pazarlama ruhsatını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates bunun üzerine tahsilini bırakarak Allen ile birlikte Albuquerque / New Mexico ‘da Microsoft adlı şirketi kurdu.

Microsoft, kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biridir. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra General Electric gibi şirketler, devamlı müşterileri arasında bulunmaktaydı. Gates 1977 ‘de, aletlerini BASIC ile donatabilmek amacıyla, Apple , Tandy ve Commodore gibi PC üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı. Ayrıca FORTRAN , COBOL ve Pascal gibi yazılım dillerini geliştirmekle, Microsoft’a bir üstünlük ve uluslararası pazar yolunun kendilerine açılmasını sağladı. Gates 1979 ‘da yalnızca 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirebildi.

PC’ler için yazılması gereken işletim sistemi teklifinin Gary Kildall tarafından reddedilmesinin ardından IBM , Gates’e yöneldi. Gates, Seattle Computer Products şirketinden 50.000 USD karşılığında DOS işletim sistemini satın aldı ve SCP’de DOS yazılımcılarından biri olan Tim Paterson’ı kadrosuna dahil etti. DOS işletim sistemi IBM’in ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilerek MS-DOS adını aldı.

MS-DOS 1980’li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı . Gates akıllıca bir öngörüyle haklarını saklı tutarak diğer donanım üreticilerine de satış yapabildi. Bunu izleyen zamanda giderek daha çok şirket IBM ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce, geliştirdikleri işletim sistemi bütün bilgisayarlar için tekbiçim hale geldi. Bu arada 1.000 çalışanı olan şirket, 1980’li yılların ortasından sonra Avrupa’da şubeler kurdu. Şirketin başkanlığını yürüten Gates, tutarlı ekip çalışmasına ve katı bir verim ilkesine önem veriyordu. Bütün çalışanların verimleri altı ayda bir değerlendirilmekteydi.

Gates işletim sistemine paralel olarak uygulama yazılımları alanında da son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyordu. Multiplan Çizelge Hesap Yazılımından sonra, 1983 ‘te ilk kez fareyi kullanan Word adlı metin işleme sistemini başlattı. Özellikle Word Avrupa’da çok satılırken, ABD’de Lotus 1-2-3 ve WordPerfect adlı rakipleri karşısında, ancak yavaş yavaş başarıya ulaşabildi.

Microsoft’un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. Macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri geliştirildi. Gates şirketini 1986 ‘da anonim şirkete çevirdi. Aradan çok geçmeden yalnız kendi payının borsa değeri 1 milyar doların üzerindeydi.

MS-DOS işletim sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan Windows ‘un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başlamıştı. Windows’u piyasaya sürdükten üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Microsoft bu sistemi sürekli olarak daha ileri yazılım elemanlarıyla genişletiyordu. Gates özellikle Windows’u daha basit ve daha kullanışlı bir biçime sokmaya önem veriyordu. Microsoft 1993 ‘te tartışmasız piyasanın lideriydi .

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Okumanız Gereken 9 Kitap Özet Bilgiler

 • Biz de bu içerikte sizlere iyi bir iş adamı olmanın kapılarını açacak, Dünyaca Ünlü Şirketlerin CEO'larının Şiddetle Önerdiği 25 Kitaba yer verdik.
 • Instagram Hikayeler’i DJ set olarak kullanan efsane iş .  Ölmeden önce okunması gereken 35 kitap .  Hayata hem kolaylık hem neşe katan harika tasarımlar.
 • Başarılı Olmak İçin Vazgeçmeniz Gereken 9 Alışkanlık. Ertelemeyi bırakarak ve mükemmeli aramaktan vazgeçerek işe başlayın.
 • Daha güzel,pozitif ve mantıklı olarak yaşamanızı sağlayacak 9 kitap .
 • Günümüzde Altın değerinde bilgilerle dolu bir çok kitap vardır. geçmiş tecrübelere ve bilgi birikimlerine sahip olmak amacıyla bu kitapları okumanızı tavsiye ediyoruz.
 • Diyor ki, “ iş hayatında başarıyla ilgili iyi tavsiyeler evrenseldir.
 • Bir kitapla hayat değişir mi bilinmez ama bir kitap okuyarak , işe bakışı değişen yönetici sayıs   Ateş’in iş yaşamına yön veren kitaplardan bir diğeri ise Mevlana’nın Mesnevi’si.
 • Hayatta başarılı olmanın yolları VERİMLİ ÇALIŞMA Herkes, cemiyet içindeki yeri ve ödevi ne ise onu en iyi bir şekilde yapmaya çalışmalıdır. Topluca ilerleme.
 • Başarılı Olmak İçin Sabah Yapmanız Gereken 9 Alışkanlık. Yazar: Soykan Sevgi  Kitapta , iradenin tıpkı bir kas gibi aşırı kullanım sonucu bitkin düşeceği anlatılıyor.
 • Bu da yeni işte başarılı olmak için gereken zindeliği size verecektir.  Herhangi bir işte başarılı olmak ile yeni bir işte başarılı olmak arasında fark vardır.
 • Aradığınız Kitap idefix 'da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir