İrlandalı Amerikan Toplumlarının Tarihi


 İrlandalı-Amerikanlar’ın sayısı 44 milyon civarındadır, toplam Amerikan nüfusunun %12’si, daha büyük olan tek etnik grup Alman-Amerikanlar’dır. En büyük İrlandalı-Amerikan toplumları Chicago, Boston, New York, Baltimore, Philadelphia, Kansas, Savannah ve Georgia’dadır. İrlandalılar 1760’lardan sonra hatırı sayılır nüfuslarla Amerika’ya göç etmeye başladılar, ama özellikle Büyük Kıtlık esnasında ve sonrasında kelimenin tam manasıyla milyonlarcası Atlantik’i geçerek Amerika’ya geldiler.

1860’tan sonra, Amerika’ya İrlandalı ilticası aile birleşmeleri ile devam etti ve insanoğlu büyük kentlerde İrlanda mahalleleri kurdular. İrlandalı iş verenler tarafından demiryollarında, karayollarında ve diğer inşaat projelerinde işe alındılar. İrlandalı erkekler aynı vakitde itfaiye ve polis departmanlarında da iş buldular. Birçok departman büyük ‘Zümrüt Toplumlar’, gayda çalan bandolar, ve İrlandalı mirasını sergileyen başka şeyler bulundururlar. Çok sayıda İrlandalı Katolik bayan da orta sınıf otel ve pansiyonlarda hizmetçi olarak işe girdiler. Başlangıçta sosyal tartının en altından başlamış olsalar da, 1900’lere gelindiğinde kendilerini geliştirdiler ve ortalama maaş seviyesine geldiler. 1945’ten sonra, sosyal hiyerarşinin daha üst basamaklarına girmeye başladılar, ve bu da özellikle üniversitelere olan yüksek katılımlarının bir sonucuydu.

Yıllık kutlanan St. Patrick günü Amerika’daki İrlandalılar’ın en bilinen sembolüdür ve İrlanda’ya dair herşey kutlanır, New York geçidi iki milyondan fazla insanı çeker. Son nüfus sayımına göre bugünün Amerika’sında İrlanda dili, Amerika’da konuşulan 322 dil arasında 66. sıradadır ve 25 binden fazla konuşanı vardır.İrlandalı Amerikan Toplumlarının Tarihi (Ek Bilgiler)

İrlandalı Amerikan Toplumlarının Tarihi irlandalıların özellikleri, amerikada alman nüfusu, irlanda tarihi

  • Amerika'daki İrlandalılar 'ın Tarihi . 5 Aralık 2016 Yazar: Mehmet KÖSE.  En büyük İrlandalı Amerikan toplumları Chicago, Boston, New York, Baltimore, Philadelphia
  • Amerika'daki İrlandalılar 'ın Tarihi . Kullanıcı ismi. Beni hatırla.  En büyük İrlandalı Amerikan toplumları Chicago, Boston, New York, Baltimore, Philadelphia
  • Amerika’daki İrlandalılar ’ın Tarihi . İrlandalı Amerikanlar ’ın sayısı 44 milyon  En kocaman İrlandalı Amerikan toplumları Chicago, Boston, New York, Baltimore
  • En büyük İrlandalı Amerikan toplumları Chicago, Boston, New York, Baltimore, Philadelphia, Kansas, Savannah ve Georgia'dadır.
  • İrlandalılar , kökeni İrlanda Adasına dayanan bir Kelt halkıdır.  Amerikan toplumunda farklı etnik gruplarla ilgili resmi ve hakim görüşü yansıtan klişeler.
  • gizli savaş, Amerikan tarihi boyunca toplumlar arasında  duyulan İrlandalı ve Fransız göçmenleri hedef alıyordu.  Ahlstrom, Sydney E. Amerikan Halkının Dinsel Tarihi
  • Toplumlar Tarihi . Yazar: A kadir Dogan Tarih : 01:16 Kategori: TARİH Yorum: Yorum Yap. Konu başlıkları. Tarihe bakış açısı Yeni tarih tezi.
  • GİRİŞ. Amerika Birleşik Devletleri tarihi .  Hollandalılar, İngilizler, Fransızlar, Almanlar, İrlandalılar , İtalyanlar, Norveçliler  Bu değişimler Amerikan kolonilerinin işine yaradı.
  • Cadılar Bayramı 'Halloween' Bu gelenek Amerika'ya 1840'larda İrlandalı göçmenlerle birlikte geldi.  Kökeni Amerikan tarihinin çok gerilerine uzanır.
  • Baba tarafı İngliz,Alman,İskoç , anne tarafı İtalyan ve İrlandalı . 35. Daniel Day Lewis.  Kültür Tarih Sinema Müzik Tiyatro Edebiyat Modern Sanatlar Fotoğraf Resim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir