IPTV Nedir? Ne Değildir?

IPTV‘de hangi hizmetler veriliyor, IPTV‘nin açılımı ve anlamı nedir? Nasıl kullanılır? Dijital televizyon yayınını mı ifade eder ve nasıl bir teknolojik altyapıya sahip öğrenin.

İnternetin hayatımızın her alanını kuşatmasıyla beraber televizyonun pabucu dama atılmış gibi gözükse de aslında televizyon günümüzde en çok kullanılan mecralar arasında başı çekmeye devam etmektedir. Ancak Zeki Müren’in bizi görme ihtimali hala çok düşük! 🙂

1

Peki. Madem teknoloji bu kadar gelişti, bilgi çağında yaşıyoruz, bilgiye ulaşım oldukça kolay vs. deyip şu soruyu soruyorsanız: “Yahu kardeşim bıktık artık şu uydu güncellemelerinden, şifreli yayınlardan, kablolarla uğraşmaktan! Yok mu bu işin kolay yoldan bir çözümü?” bizce haklısınız. İşte size son yılların en yenilikçi buluşları arasında yer alan ve internet bağlantısıyla televizyon izlemenizi sağlayan son teknoloji harikası: IPTV yani İngilizce tabiriyle Internet Protocol Television.

“IPTV nedir?”, “IPTV ne demektir?”, “IPTV ne işe yarar?” ya da “IPTV nasıl çalışır?” gibi sorulara verebileceğimiz en basit yanıt: IPTV televizyon yayıncılığının internet üzerinden sağlanması durumu, şeklinde olacaktır. Yani herhangi bir uydu alıcısına, karasal yayına ya da kabloya ihtiyaç duymaksızın tamamen internet üzerinden yapılan televizyon yayıncılığına IPTV diyoruz.

“Vaay! İyi teknoloji, söyledikleriniz kulağa oldukça hoş geliyor. Peki, IPTV nasıl izlenir? IPTV izleyebilmem için ne yapmam gerekir?” diyorsanız tarifini kısaca aşağıda veriyoruz. İyi seyirler!

Bir Tutam Set Top Box (Set Üstü Kutusu)

7

IPTV’yi kullanabilmeniz için öncelikli olarak bir Set Top Box’a, Türkçe tabiriyle Set Üstü Kutusu’na sahip olmanız gerekmektedir. Set Top Box (STB) kutusu televizyon yayınlarının içe aktarılmasına yarayan kutudur ve yayın kalitesini etkilemektedir. STB’niz ne kadar kaliteli olursa yayın kaliteniz bir o kadar artacaktır. Kaliteli Set Top Box’a sahip olmanızı tavsiye ederiz. IPTV izleyenler için önerip tavsiye edebileceğimiz en kaliteli kutular GLBOX bünyesinde yer almaktadır. (Bu kutulara www.glbox.tv adresinden kolayca ulaşabilirsiniz.)

Bir Yemek Kaşığı Hızlı İnternet

3

IPTV’yi kullanabilmeniz için gerekli olan bir diğer aygıt kuşkusuz kaliteli internet bağlantısı olacaktır. İnternet bağlantınızın hızlı ve kesintisiz olması IPTV yayının da hızlı ve kesintisiz bir şekilde sağlanması anlamına gelmektedir. İnternetinizin hızlı olması tek başına IPTV yayınının hızlı ve kaliteli olması için yeterli değildir. Aynı zamanda internet bağlantınızın güvenilir olması da gerekmektedir. Bunu yanı sıra internet bant genişliğinin fazla olması IPTV HD yayınlarının daha randımanlı ve kaliteli olmasını sağlayacaktır.

Bir Baş Televizyon ya da Bilgisayar

IPTV izleyebilmeniz için televizyonunuzun olması şart değildir. Bilgisayarınıza kuracağınız bir yazılım ile Set Top Box’a gerek kalmadan da bilgisayarınız üzerinden televizyon izleyebilirsiniz. Ancak “televizyonun yeri başka, ben onsuz yapamam” diyorsanız tabi ki bir televizyon ve STB’ye sahip olmanız gerekir. Peki, “IPTV için nasıl bir televizyon’a sahip olmalıyım?” diye soruyorsanız, bu soruya “hangi kalitede yayın izlemeyi tercih edersiniz?” sorusuyla cevap verebiliriz. Eğer IPTV yayın kalitesinin yüksek olmasını istiyorsanız bizim tavsiyemiz yüksek kaliteli bir Set Top Box’ınızın olması ve kaliteli bir televizyona sahip olmanızdır. IPTV HD, IPTV UHD ve IPTV 4K yayınları için bu yayınları sağlayabilecek bir kutuya ve televizyona sahip olmalısınız. (IPTV HD, IPTV UHD ve IPTV 4K yayınlarını sağlayabilecek Set Top Box’lara yani IPTV reciever’lara www.glbox.tv adresinden kolaylıkla ulaşabilirisiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir