İnternette Kürdistan Alan Adı “.krd” Kullanıma Açılıyor

İnternette Irak Kürdistan alan adı krd kullanıma açılıyor. alan adlarını yöneten uluslararası kuruluş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında varılan anlaşmayla internette Kürdistan alan adı “.krd” kullanıma açılıyor.

Bu haftadan itibaren başlayan özel tescil döneminde Irak Kürdistan Bölgesi’nde yer alan şirketler, kuruluşlar ve şahıslar “.krd” alan adlarını tahsis edilebilecek. “.krd” alan adı almak isteyenler için başvurbileceği ICANN’e kayıtlı alan adı tahsis kuruluşları ise şunlar olarak açıklandı: 101Domain, DomainDiscount24, Nameisp, OpenProvider, Namecheap.

Tek itiraz İran’dan!

Reuters’a konuşan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Bilgi Tekonolojileri Kurumu Başkanı Hiwa Efendi, ICANN’e 2013 yılının Aralık ayında yaptıkları “.krd” alan adı başvurusuna Türkiye’den itiraz geleceğini sandıklarını ancak şu ana kadar bu alan uzantısına sadece İran’ın itiraz ettiğini söyledi.

Verilen bilgiye göre Kürdistan bölgesi için verilen “.krd” alan adı, yeni üst seviye alan adı (TLD) olarak kullanıma açıldı. Bölge, Birleşmiş Milletler (BM) üyelerine ayrılan iki harfli ülke kodu almak için gerekli koşullara sahip olarak değerlendirilmiyor.

Google da Kürtçe çeviriye başladı
“.krd” alan adı uzantısıyla ilgili sorgulama için burayı, daha fazla bilgi edinmek için ise şurayı tıklayabilirsiniz. Hatırlanacağı üzere Google da Şubat 2016’da Kürtçe çeviri hizmetini kullanıma açmış ve online çeviri servisi Google Çeviri’ye (Google Translate) aralarında Kürtçe’nin de olduğu 13 yeni dil eklenmişti.

.krd, Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi‎ için İnternet üst seviye alan adıdır .

5 Aralık 2013 tarihinde Irak’ın Kürdistan Bölgesel Hükümeti Bilgi Teknoloji Bölümü ile ICANN arasında yapılan anlaşma doğrultusunda, gerekli tüm süreçlerin geçilmesinin ardından erişime açılmıştır.

 • Uygun fiyatlarla domain 'ler Godaddy'de! Domain 'inizi şimdi kaydettirin.
 • İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında varılan anlaşmayla internette Kürdistan alan adı “. krd ” kullanıma açılıyor .
 • İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında varılan anlaşmayla internette Kürdistan alan adı “. krd ” kullanıma açılıyor .
 • Yönetimi arasında varılan anlaşmayla internette Kürdistan alan adı “. krd ” kullanıma açılıyor .  verilen “. krd ” alan adı , yeni üst seviye alan adı (TLD) olarak kullanıma açıldı .
 • Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında varılan anlaşmayla internette Kürdistan alan adı uzantısı “. krd ” kullanıma açılıyor .
 • İnternette Kürdistan alan adı “. krd ” kullanıma açılıyor .  yapılan anlaşmada bu haftadan itibaren özel olarak Kürdistan ’da bulunan şirketler . krd alan adını tahsil edebilecek.
 • arasında varılan anlaşmayla internette Kürdistan alan adı “. krd ” kullanıma açılıyor .  bölgesi için verilen “. krd ” alan adı , yeni üst seviye alan adı (TLD) olarak kullanıma açıldı .
 • .. sürdürürken, Kürdistan kısaltması olarak anlaşıldığı için internet kullanıcılardan ciddi tepki alan . krd internet sitesi alan adı uzantısını tescilletmeyi başardı.
 • ‘ Kürdistan ’ adı uluslararası alan koduna girdi.  açısından internet alanında da önemli bir adım atıldı.  domainlerini (.edu. krd ) olarak değiştirebileceklerini duyurmasını istedi.
 • Kürdistan Bölgesi, internet ülke üst seviye alan adı “. krd ” için son aşamaya geldi.  resmi alan adı ; şirket, kurum, kuruluş ve Kürdistan ’la ilişkili taraflar için kolaylık sağlayacak.
 • Kuzey Irak'taki üniversiteler bundan böyle 'edu. krd ' domaini kullanabilecek.  ‘ Kürdistan ’ adı uluslararası alan koduna girdi.  ' Kürdistan ' internet ' domain 'lerinde.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir