İnternette İz Bırakmayan Gizli Arama Motorları!

İnternette dolaşıp iz bırakmak istemeyenler gizli arama motorları kullanıyorlar. Bu yazımızda sizin için internette iz bırakmayacak 4 arama motorunu araştırdık.

İnternet ortamının en büyük arama motoru Google. Google’da saniyede 2,3 milyon arama yapılıyor.

Google ve rakibi arama motorları arasında kıyasıya bir rekabet var. Öne geçmek isteyen arama motorları kullanıcıların ilgisini çekecek özelliklere sahip oluyorlar.

En dikkat çeken özellik iz bırakmayan arama motoru… “Gizli” ya da “mahrem” arama yapan kullanıcılar için geliştirilen bu arama motorları ilgi görmeye başladı. Ama çoğu kişi bu özelliklerden habersiz.

2012’de Google’ın yaptırdığı bir araştırmaya göre kullanıcıların neredeyse yarısı böyle arama yapabileceklerini bilmiyor.

Peki bu arama motorları ne işe yarıyor?

160331235414_sp_computer_624x351_ap

Bu şekilde yaptığınız aramalar ve ziyaret ettiğiniz sayfalar bilgisayarınıza kaydedilmiyor.

İşte internette iz bırakmadan kullanabileceğiniz bazı arama motorları;

DuckDuckGo
160518130944_search_engine_624x351_duckduckgo_nocredit

DuckDuckGo’nun mahrem arama yapmak isteyenler arasında iyi bir şöhreti var.

Sitenin başlıca taahhüdü serverlarında kullanıcılarla ilgili herhangi bir bilgiyi toplayıp saklamamak.

Bir diğeriyse ziyaret ettiğiniz sitelerin de normalde otomatik olarak toplanan bilgileri almasına izin vermemesi.

Sitede bu durum “Arama motorumuza tıkladığınızda bu isteği yeniden yönlendiriyoruz ve arama terimlerinizi diğer sitelere göndermiyoruz. Böylece diğer siteler ziyaret ettiğinizi biliyor ama hangi arama sözcükleriyle sitelerine girdiğinizi bilemiyorlar” denerek açıklanıyor.

Ixquick

160518131031_ixquick_624x351_ixquick_nocredit

Ixquick aslında Google ve Yahoo gibi arama motoru devlerine aracı oluyor ve araya girerek mahremiyet sağladığını söylüyor.

Ixquick sayesinde arama yapan kullanıcı isimsiz kalıyor ve bu arada IP adreslerini kaydetmiyor.

Ixquick’in sitesinde ‘mahremiyet sorununa tek gerçek çözüm kaydedilse de edilmese de çabucak silmek” deniyor.

MetaGer

160518131111_metager_624x351_metager_nocredit

MetaGer Alman sivil toplum kuruluşu Bilgiye Özgür Erişim ve Hanover Üniversitesi’nin yaptığı işbirliğin sonucu.

MetaGer’in çalışma prensibi Ixquick ile aynı. Diğer arama motorlarına aramaları şifreyelerek aracılık yapıyor.

Yippy

_yippy_

Bu arama motoru cinsel içerikler ve kumar gibi yetişkinlere yönelik içeriği önleyerek çocuklar ve gençlerin korunması için kuruldu.

Sitede “Kullanıcılarımıza mümkün olan en güvenli ortamı sağladığımız için hiç bir şeyin kaydını tutmamıza gerek yok” deniyor.

Ancak bu sadece ABD’deki kullanıcılar için geçerli.

İnternet bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır . TDK , İnternet sözcüğüne karşılık olarak genel ağı önermiştir. İnternet yerine zaman zaman sadece net sözcüğü de kullanılır.

İnternet, çok protokollü bir ağ olup birbirine bağlı bilgisayar ağlarının tümü olarak da tanımlanabilir. Binlerce akademik ve ticari ağ ile devlet ve serbest bilgisayar ağının birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. Bilgisayarlar arasında bilgi çeşitli protokollere göre paketler halinde transfer edilir. İnternet üzerinde elektronik posta ve birbirine bağlı sayfalar gibi çok çeşitli bilgiler ve hizmetler vardır. İnternet üzerinden oyunlar da oynanabilir.

İnternet’in kökeni, hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından 1960 yılındaki araştırmalara dayanır. 1980’lerde Ulusal Bilim Vakfı tarafından yeni bir ABD omurgasının finansmanı için toplanan özel fonlar, Dünya çapında katılım ve birçok özel ağın birleşmesine neden olmuştur. 1990’larda uluslararası bir ağın yaygınlaşması ile İnternet, modern insan hayatının temelinde yer almıştır.

  • İnternette dolaşıp iz bırakmak istemeyenler gizli arama motorları kullanıyorlar. Bu yazımızda sizin için internette iz bırakmayacak 4 arama motorunu araştırdık.
  • İnternette iz bırakmadan arama yapmak istiyorsanız bunun için özel arama motorları var. Google'da da bu özellik bulunuyor. Bu sayede IP'niz size özel kalıyor.
  • Google ve rakibi arama motorlarının " gizli " ya da "mahrem" arama yapma özellikleri olsa da  Ixquick gibi arama motorları internette iz bırakmadan arama yapmayı sağlıyor.
  • Yazan: admin, 6 Ağustos 2016. Google ve rakibi arama motorlarının “ gizli ” ya da  Ixquick gibi arama motorları internette iz bırakmadan arama yapmayı sağlıyor.
  • Google ve rakibi arama motorlarının " gizli " ya da "mahrem" arama yapma özellikleri olsa da, çoğu kişi bu özelliğin varlığından habersiz.  İz bırakmadan arama yapmanın yolları.
  • bir iz bırakmadan %100 olarak gizlice nasıl surf edebilirsiniz onu paylaşacağım.  veren arama motoru .2006 yılında kurulan duckduckgo türkçe arayüze de sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir