Instagram’da Türk Kadınlarının Alışveriş Alışkanlıkları

Türkiye’de kullanımı gittikçe artan ve yalnızca mobil kullanıma olanak veren Instagram, kısa sürede birçok kadının vazgeçilmezi haline geldi. Kozmetik, moda, ev aksesuarları, bebek-düğün süslemeleri gibi birçok konuda farklı fikir ve alternatiflere kolaylıkla ulaşan kadınlar, zaman geçtikçe Instagram’ı bir alışveriş kanalı olarak da kullanmaya başladılar.

Instagram’da artan satış hesaplarına Türk kadınlarının ilgisi uzun süredir merak konusuydu. Digital Stylist, Türkiye’nin ilk Instagram Alışveriş Araştırması’nı yaparak son dönemde ilginin arttığı Instagram mecrasını kadın gözüyle mercek altına aldık. Kadına dair birçok markanın da merak ettiği soruları derleyerek alışveriş odaklı bir anket oluşturdu. Bu ankete 466 kadın katıldı.

Ankete katılan kadınların %58’i arkadaşlarını takip etmek için Instagram’da olduklarını belirtirken, Instagram’da alışveriş yapanların oranı ise %51. Instagram kullanım sebeplerinin ilk sırasında alışveriş yapmak olmasa da, keşfetmeye açık olan bu mecrada, kadınların alışveriş yapmaktan vazgeçemediklerini görüyoruz.

Kadınların Instagram’da en çok alışveriş yaptığı kategorilerin başında moda ve kozmetik yer alıyor. Müşteri memnuniyeti ve taşıma konusunda birçok sıkıntının yaşanabileceği ev dekorasyonu ürünlerinin ise %12’lik oranı olduğunu görüyoruz.

Kapıda ödeme tercih ediliyor

Instagram alışverişlerini yaparken tercih edilen ödeme sistemlerinin başında kapıda ödeme geliyor. Kapıda ödeme seçeneğinin tercih edilmesinin en önemli sebebi, satıcıya güven duyulmaması ve aynı zamanda satıcıların sanal pos kullanmamaları. Kadınlar böyle durumlarda nakit ödemeyi tercih ederek, ürünü kapılarında görüp ödemeyi gerçekleştiriyorlar. Ankete katılan ve daha önce Instagram’dan hiç alışveriş yapmadığını belirtenlerin %38’i ürünleri beğenmesine rağmen satıcıya güvenmedikleri için alışveriş yapmadıklarını belirtiyorlar.

Türk kadınları üzerinde yapılan bu araştırmanın ışığında, Instagram anketine katılan kadınlardan %92’si yeniden alışveriş yapabileceğini belirtiyor.

 

Instagram, sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulaması. Ekim 2010’da kurulduğunda, kullanıcılarına çektikleri bir fotoğraf üzerinde dijital filtre kullanma ve bu fotoğrafı Instagram’ın da dahil olduğu, sosyal medya servisleri ile paylaşma imkanı tanımıştır. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan Instagram Nisan 2012 yılında sosyal medya devi Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. Facebook ‘a satılmadan önce 30 milyon kullanıcısı olan Instagram’ın 2016 yılı itibariyle 500 milyon kullanıcısı var.

  • Türk kadınları üzerinde yapılan bu araştırmanın ışığında, Instagram anketine katılan kadınlardan %92’si yeniden alışveriş yapabileceğini belirtiyor.
  • zaman geçtikçe Instagram ’ı bir alışveriş kanalı olarak da kullanmaya başladılar.  Instagram ’ da Türk Kadınlarının Alışveriş Alışkanlıkları , türkiye instagram infografik.
  • Kadınlardan yüzde 92'si Instagram 'dan yeniden alışveriş yapabileceklerini belirtiyor.
  • Ana Sayfa Instagram ’ da Türk Kadınlarının Alışveriş Alışkanlı   Instagram ’ da Repost Nasıl Yapılır? 29 Aralık 2013. 1.
  • ARAŞTIRMA: Instagram ’ da Türk Kadınlarının Alışveriş Alışkanlıkları | Digital Stylist.  kullanıma olanak veren Instagram , kısa sürede bir çok kadının vazgeçilmezi haline geldi.
  • Facebook. Google+. Instagram .  Bizde kadınların bu derece aktif olduğu bir pazarda, onların online alışveriş alışkanlıklarından oluşan bir infografik hazırladık.
  • alışveriş tercihleri , Markafoni, kadınların alışveriş alışkanlıklarının yer al.  en dikkat çekici sonuç Türk kadınlarının renk tercihleri. %  Instagram ’ da kadın ve kadın .
  • Türk erkekleri kadınlara göre daha planlı yaşıyor.  alışveriş alışkanlıkları Biz Türkler 'in Alışveriş Alışkanlıkları cafer kara türklerin alış veriş tarzı türklerin alışveriş alışkanlığı .
  • Türk Tüketicileri`nin Alışveriş Trendleri`ni CCI araştırdı.  ve İngiltere’de yapılan araştırma aynı zamanda tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarındaki değişiklikleri de ortaya koyuyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir