İnsansız Otomobil için Geri Sayım Başladı!

İnsansız hava araçları teknolojisi İnsansız otomobil beklentilerini arttırdı. Son olarak BMW CEO’su Harald Kruger önemli bir açıklama yaptı. Ve üçüncü elektrikli otomobili hakkında ipuçları verdi: İnsansız, zeki ve lüks. BMW i Next adı verilen otomobil, 2021’de yollarda olacak. İşte detaylar;

İnsansız otomobil beklentilerine en net cevap BMW CEO’su Harald Krueger’dan geldi.

Krueger, “İnsanlar bana insansız otomobilin ne zaman geleceğini soruyorlar. Cevabım her an yapabiliriz oluyor. Bir BMW test aracı, 2006’da Hockenheimring pistini sürücüsüz bir şekilde başarıyla tamamladı. 2011’de ise Münih’ten Nürnberg’e A9 otoyolunu kullanan başka bir model, insansız ve kesinlikle müdahalesiz şekilde yolculuğunu tamamladı. Beklediğimiz şey hem bu araçların olgunlaşması, hem de yasal mevzuatın uygun çerçeveye erişmesi. Şu anda bu çerçeve hem tüketiciler hem de üreticiler tarafından tamamen karar verilmiş değil.” diyerek aslında bu teknolojiye yıllar öncesinden sahip olduklarının altını çizdi.

Yeni BMW i NEXT aşağı yukarı bu konsepte benzeyecek.

i Next adlı araç hakkındaki bilgileri BMW’nin en son yapılan ortaklar toplantısında aktaran Kruger, “2008 yılında BMW i8 Roadster yollarda olacak. Bunu 2021 yılında BMW i NEXT takip edecek. Hafif tasarımlı, dijital bağlantıları olan, kendi kendine yolculuk yapabilen, inovatif ve tamamen yepyeni bir iç dizayn ile yeni nesil elektro-mobilitesi yüksek bir araç yollarda olacak.” dedi. Aracın görüntüsü ile ilgili net bir bilgi paylaşılmazken, aracın Vision Next 100 konseptine benzeyeceği açıklandı.

İnsansız hava aracı , genel olarak bilinen adıyla drone uzaktan kumanda edilen bir tür uçaktır . İHA’lar iki sınıfa ayrılır: İlki uzaktan kumanda edilerek uçan, diğeri ise kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen uçaklardır. Keşif amaçlı üretilen İHA’lar günümüzde birçok saldırı görevinde de kullanılmaktadır. Militanlara karşı birçok başarılı saldırı gerçekleştiren bu hava araçları çoğu zaman sivil hedefleri de vurarak insan ölümlerine neden olmaktadır.

İHA’lar bunun yanında son zamanlarda yangın söndürmek amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bu araçlar genellikle normal savaş uçakları için zor, kirli ve tehlikeli görevlerde kullanılır.

Günümüzde çok farklı şekil, ebat, konfigürasyon ve karakterde araçlar üretilmektedir. Tarihsel olarak bakıldığında basitçe İHA’lar birer “drone”dur. Ancak bağımsız kumanda sistemleri çok geliştirilmiştir. Bu maddenin amacı İHA’lar ile güdümlü füzelerin farklarını ortaya çıkartmaktır. Öncelikle İHA’lar tekrar kullanılabilir. Mürettebatsız olarak kontrol edilerek durmadan belli bir irtifada uçabilir. Ayrıca bu araçlar jet motoru veya iki zamanlı motor yardımıyla uçar. Bunun yanında seyir füzeleri her ne kadar insansız ve uzaktan kumanda ile yönetiliyor olsalar bile İHA olarak sınıflandırılmazlar.

İHA kısaltması bazı durumlarda İHAS olarak genişletilmiştir. Amerikan Federal Havacılık Dairesi ise insansız uçuş sistemleri adıyla genel bir sınıf belirlemiştir. Aslında bu sınıf ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri tarafından sadece uçakları değil onunla beraber yer sistemleri ve diğer elementleri de yansıtması amacıyla kullanmıştır.

  • Ana Sayfa Otomobil İnsansız Otomobil için Geri Sayım Başladı !  İnsansız otomobil beklentilerine en net cevap BMW CEO’su Harald Krueger’dan geldi.
  • 'Malazgirt', terörle mücadelede askere büyük kolaylık sağlayacak. Abdülkadir Selvi 00:00 Ağustos 21, 2007 Yeni Şafak. İlk insansız helikopter için geri sayım başladı .
  • Yerli otomobil için yürütülen uzun ömürlü bataryada sona geliniyor. Elektrikli yerli otomobil 5 yıl sonra yollara çıkacak.
  • İngiliz Hükümeti'nin çılgın projesi için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.
  • Ekonomi. Medya. Otomobil . Teknoloji. Sağlık.  Geri sayım başladı . İlk yerli üretim İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2'nin silahlandırma çalışmalarında sona gelindi.
  • Otomotiv teknolojileri açısından önemli bir şirket olan İsveçli Volvo da insansız otomobil konusunda çalışmalar yapmaktadır.
  • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobile ilişkin 3 prototipin şu anda TÜBİTAK'ta hazır olduğunu ve test çalışmalarının dün itibarıyla başladığını bildirdi.
  • Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl ilki düzenlenen Türkiye'de Yılın Otomobili (TYO) seçimlerinde geri sayım başladı .
  • ve ileride sokaklarda dolaşacağı hayalini beslediğimiz uçan arabalar için geri sayım başladı .  ►İlginizi Çekebilir: Elektrikli Otomobiller Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar.
  • Ama konuşacağım; Mayıs ayında insansız silahlı hava aracımızı uçuracağız. İnsansız hava aracını yapan Vestel, şimdi o aracın silahlısını da yaptı" dedi.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir