İnsanlığın Öldüğü Yer: Srebenitsa

 

11 Temmuz tarihi geldiğinde insanın içinde bir burukluk oluyor. Bilenler, özellikle canlı olarak savaşa tanıklık edenler için söylüyorum. Bilmeyenler için anlatayım. O tarihte Dünya insanlığını kaybetti.

Medeni Avrupa’nın tam göbeğinde yaşanan bu olayda, kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden 8 bin kişi Sırplar tarafından zalimce katledildi.

Yugoslavya iç savaşı sonucu Sırpların Bosna’ya girmesiyle başlayan bu savaşta, barış güçleri bile bu katliama engel olamamıştır. Sırpların özel timleri, yani Çetnikler 8 bin kişinin ölümünü hunharca gerçekleştirmiştir.

Srebenitsa soykırımı, İkinci Dünya Savaşı ölümlerinden sonra yapılan en büyük soykırımdır.
Bu soykırımı yöneten Karaçiç adındaki kişi ise sadece 40 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Üstelik kendisini dünyanın en insancıl hapishanesi olan Lahey yakınlarında bir hapishaneye yerleştirmişlerdir.

 

Günümüzde, hala bu soykırımda hayatını kaybedenlerin kemikleri bulunuyor.

Avrupa tarafından Srebenitsaya gönderilen bütün yardımlar engellenmiştir.

Sırplar, sadece katliam yapmakla kalmadı, genç kızlara tecavüz, küçük çocukları sobaya atıp yakma gibi ağır suçlar işledi, üstelik bunları anne ve babalarının gözü önünde yaptı.

 

İnsanlığın Öldüğü Yer: Srebenitsa

Srebrenitsa Soykırım Mezarı

Srebrenitsa’daki toplu mezar açılırken

Şehitlik taşının üstünde 8.372 sayısı yazılıdır.

Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı ‘nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun Srebrenitsa ‘ya karşı giriştiği Krivaya ’95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995 ‘te yaşanan ve en az 8.372 Boşnak ‘ın Bosna-Hersek ‘in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır. Katliamda bir kısım kadın ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü, belgelerle kanıtlanmıştır . Bosna Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenitsa ‘yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önleyememiştir.

Öldürülen Boşnak sivillerden birisi olan, 13 yaşındaki Sadık Ömer Hüseinoviç’in mezarı

Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı ‘ndan bu yana Avrupa ‘da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa’daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır. .

İnsanlığın Öldüğü Yer: Srebenitsa Özet Bilgiler

  • Bilmeyenler için anlatayım. O tarihte Dünya insanlığını kaybetti.  İnsanlığın Öldüğü Yer : Srebenitsa Böylesi Yok! 11 Temmuz tarihi geldiğinde insanın içinde bir burukluk oluyor.
  • İNSANLIĞIN ÖLDÜĞÜ TARİH 11.07.1995 Srebrenica Şehitliği’nde bir Hırvat : Hren  güvenlikli bölge olarak ilan edilen yerlerden biri olan Srebrenitsa ’ya sığınmaya başlar.
  • Temmuz 1995 İnsanlığın Öldüğü Yer : Srebrenitsa . Savaş sırasında yıkılan bir cami ve çocuk.  Sırplar katliam yapmakla yetinmeyip insanlık dışı olaylar sergilemişlerdir.
  • Buna göre Muaviye ölünce yerine Hz. Hasan’ın kardeşi Hz. Hüseyin halife olacaktı.  İnsanlığın Öldüğü Yer : Srebenitsa . 30/12/2016. İşletim Sistemleri Nedir?
  • 11 Temmuz 1995 günü yapılan bu katliam insanlık tarihinin en kara sayfalarından biridir.  6. 9 Temmuz 1995 Karaciç, Srebrenitsa 'nın alınması emrini verdi.
  • Srebrenitsa ‘ insanlığın öldüğü ’, ‘ insanlığın teslim edildiği’ yer 21. yüzyılın eşiğinde, hak, hukuk gibi değerlerin Avrupa medeniyetinde vücut bulduğunun zannedildiği
  • Srebrenitsa Soykırım Mezarı. Srebrenitsa 'daki toplu mezar açılırken.  Dünya Savaşı'ından sonra insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlerde yer aldı.[9].
  • İnsanlığın bittiği yer : Srebrenitsa … Sırplar, 18 yıl önce Srebrenitsa ’da büyük bir acının  ABD’nin katliamdan bir ay öncesinde istihbarat bilgisi olarak haberdar olduğu , Ratko
  • Erdal Tosun’un öldüğü yerde keşif yapıldı.  İnsanlık tarihinin en karanlık sayfalarından biri olan Srebrenitsa Katliamı’nı anma günü olan 11 Temmuz, yine hüzünlü geçiyor.
  • “ Srebrenitsa insanlığın bittiği yerdir ”. 76 ÜNLÜ YORUMU.  Tam 17 yıl önce, Avrupa’nın ortasında ve bütün dünyanın gözleri önünde gerçekleşti Srebrenitsa katliamı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir