İngiltere’de Halk “AB’ye Hayır” Dedi

Birleşik Krallık’ta yapılan kritik AB referandumu sonuçlandı. Halkın yüzde 52’si “AB’ye Hayır” yüzde 48’i de “AB’ye Evet” dedi.

Birleşik Krallık’taki Avrupa Birliği referandumunun resmi sonuçları açıklandı.

 

Ülke genelinde 382 bölgede oy sayım işlemi tamamlandı.

 

İngiltere’nin Manchester kentindeki belediye binasında kamuoyuna duyurulan resmi sonuca göre, Referanduma katılım yüzde 72 oranında oldu. Referandumda, 17 milyon 410 bin 742 kişi AB’den çıkılması yönünde oy verirken, 16 milyon 141 bin 241 seçmen de AB’de kalınması yönünde oy kullandı.

 

Buna göre halkın yüzde 52’si AB’den çıkılması, yüzde 48’i AB’de kalınması yönünde oy verdi.

 

Referandum kararı önce AB Konseyi’ne bildirilecek. Sonra ise Birleşik Krallık’ın 28 üyeli birlikten çıkması için 2 yıllık müzakere süreci başlayacak.

 

Başbakan David Cameron istifa edeceğini açıkladı.

 

Sterlin /dolar paritesi 1,50’ye yükseldi

 

Birleşik Krallık’tan gelen sonuçlarla birlikte İngiliz sterlini dolar karşısında 4 sent birden geriledi. Oylarının önde çıkması piyasayı da hızla etkiledi.

Kararın hukuki bağlayıcılığı yok

 

Sandıktan çıkan kararın hukuki bir bağlayıcılığı yok ancak Başbakan David Cameron liderliğindeki Muhafazakâr Parti hükümetinin, muhtemel bir ayrılma kararını Lizbon Antlaşması’nın 50’nci maddesine bağlı olarak AB Konseyi’ne bildirmesi gerekiyor. Daha sonra başlayacak süreçte AB ile Londra yönetimi, ayrılık üzerinde görüşmeler yürütecek ve iki yıl içerisinde ise AB anlaşmaları İngiltere için bağlayıcılığını yitirecek.

 • Trendyol'a Özel İndirimli Abiyeler.
 • İngiltere AB ' ye ' hayır ' dedi . İngiltere 'nin Avrupa Birliği'nden çıkışı oyladığı referandumla ilgili sonuçlar kesinleşti.  İngiltere ' de tarihi oylama sona erdi.
 • Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin geleceğini ve ülkenin birlik üyeliğinin devam edip etmeyeceğini belirleyecek kritik referandumda oylar sayıldı.
 • Birleşik krallık’ın avrupa birliği’nden ayrılması ya da ayrılmaması için yapılan kritik referandumda halk “ ab ’ ye hayır ” dedi .
 • İngiltere ' de halk , yüzde 52'lik oy oranıyla ' AB ' ye Hayır ' dedi . Karar sonrası basının karşısına çıkan AB yanlısı Başbakan David Cameron, istifa kararı aldığını açıkladı.
 • İngiltere ' de gerçekleştirilen AB referandumunda seçmenler yüzde 48'e karşı Yüzde 52 oyla AB 'den ayrılma yönünde oy kullandı.
 • Ama İngiliz halkının farklı bir yolu tercih etme hakkı vardı” dedi .  Britanya halkı AB ’ ye ' hayır ' dedi . İngiltere ' de seçmen referandumda, 'AB'den ayrılma' kararı aldı.
 • Giriş Yap Facebook ile Giriş. Ve İngiltere AB ' ye ' Hayır ' Dedi .
 • İngiltere AB ’ ye ' hayır ’ dedi . Ekleme Tarihi : 2016 06 24 09:34:38.  Avrupa Birliği’nden ayrılması ya da ayrılmaması için yapılan kritik referandumda halk “ AB ’ ye Hayır ” dedi .
 • Halkın yüzde 52’si “ AB ’ ye Hayır ” yüzde 48’i de “ AB ’ ye Evet” dedi .  üzerinde görüşmeler yürütecek ve iki yıl içerisinde ise AB anlaşmaları İngiltere için bağlayıcılığını yitirecek.
 • İngiliz halkının referandum hakkındaki düşünceleri. İngiltere ' de gerçekleştirilen AB  İngiltere ab ' ye hayır dedi .
 • Tesettür giyimin tüm seçkin markaları Fulyan'da.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir