İndüksiyonlu Ocak Nedir? Nasıl Çalışır?

İndüksiyonlu Ocak Nedir? İndüksiyonlu Ocak Nasıl Çalışır? , Ankastre mutfak setlerinize çok yakışacak indüksiyonlu ocak hakkında detaylı bilgi

İndüksiyonlu ocaklar ev dekorasyonunuza uygun olarak tasarlanmış harika mutfak aletleridir.

İndüksiyonlu ocaklar, üçüncü nesil mutfak pişirici sistemleridir. Sistemin hızlı çalışmasının sebebi, ocağın kendisinin değil, üzerine konulan kabın ısı kaynağına dönüşmesidir. Yani indüksiyonlu ocağın yüzeyi ısınmaz; üzerlerindeki kap ısınır. Bu sayede ocağın kendisinin elinizi yakma riski yoktur.

Peki ama indüksiyonlu ocaklar bunu nasıl yaparlar?

Basitçe anlatmak gerekirse, indüksiyonlu ocak açık bir devreye benzer. Üzerine doğru kap konulduğunda devre tamamlanır ve kap ısı üretmeye başlar. İndüksiyonlu ocağın seramik yüzeyinin hemen altında bulunan bir elektromıknatıs, manyetik alan üretir. Ocağın üzerine doğru kap konulduğunda, kabın metal gövdesi bu manyetik alandan enerji alarak ısınır. Böylece ısı ocağın yüzeyinde değil; doğrudan üzerindeki kapta üretilmiş olur.

Elektronik devrelerle bu manyetizmanın şiddeti arttırılıp azaltılabilmektedir. Isı doğrudan kapta oluştuğundan, ısı şiddeti neredeyse anında değiştirilebilmektedir.

 

Alışılagelmiş gazlı ocaklarda (ister doğalgazlı, ister tüp gazlı olsun) ısı üretim verimliliği aslında son derece düşüktür. Bunun sebebi hem alevler tarafından üretilen enerjinin büyük bir kısmının ısıtılan kabın yanlarından kaçması, hem de önce kabın sonra da içerisindeki yiyeceğin ısıtılma mecburiyetidir. İndüksiyonlu ocaklarda ısı verimliliği %84 gibi son derece yüksek bir oranda iken, gazlı ocaklarda %39.9 oranındadır. Elektrikli radyan ocaklarda ise ısı üretim verimliliği oranı %71 ‘dir.

Tüketim kıyaslamasına bakıldığında ise karşımıza şu tablo çıkmaktadır: Orta boy bir ocak gözü tam kapasite ile yanarken bir saat boyunca 9000 BTU ısı üretmekte. Aynı miktarda ısıyı indüksiyon bir ocak gözünde 1.25 kW elektrik harcayarak elde edebilmektesiniz. Bu değeri güncel elektrik birim fiyatı ile çarparak maliyetini kolayca hesaplayabilirsiniz.

İndüksiyon Ocak ile Sihirli Pişirme

Klasik ev gereçlerinin elektrik tüketim değerlerine buradan ulaşabilirsiniz.

İndüksiyonlu ocakların şüphesiz en büyük faydası, sağlanan zaman tasarrufudur.1 litresuyun kaynama süresi, indüksiyonlu bir ocak ile yaklaşık yarıya düşmektedir.

Bununla beraber evinizdeki klasik ocağı, indüksiyonlu bir ocakla değiştirmeye karar verdiğinizde şunu unutmamalısınız: İndüksiyonlu ocaklar her tencere veya tava ile çalışmazlar. Sadece indüksiyon özellikli özel kaplarla kullanılabilirler. Bunun anlamı da evinizde daha önce kullanmakta olduğunuz tüm kapların (demlik ve cezveler de dahil) yenilenmesi gerekeceğidir.

Endüksiyon ile ısıtma temassız ısıtma işlemidir. . Bu yöntem ile, elektriksel iletkenliğe sahip olan metaller, karbon bazlı malzemeler, yüksek frekanslı elektrik kullanarak kesin ve hassas olarak ısıtılırlar. Plastik maddelere, endüksiyon ile ısıtma işlemi uygulanamaz. Isıtma işlemi temassız olduğundan dolayı, ısıtılan malzemelerde herhangi bir çarpılma, leke, bozulma meydana gelmez. Isı maddenin içerisinde üretildigi için enerji verimi çok yüksektir. Otomotiv ve havacılık sektörlerinde malzeme işleme uygulamalarında ve çeşitli mühendislik alanlarında kullanılır.

  • İndüksiyonlu ocak nasıl çalışır ? Yukarıda da belirttiğimiz gibi indüksiyonlu ocaklar elektrik devlerine benzer bir prensip ile çalışmaktadır.
  • Peki ama indüksiyonlu ocaklar bunu nasıl yaparlar?  değiştirmeye karar verdiğinizde şunu unutmamalısınız: İndüksiyonlu ocaklar her tencere veya tava ile çalışmazlar .
  • Ocak Nasıl Çalışır ? , Ankastre mutfak setlerinize çok yakışacak indüksiyonlu ocak hakkında detaylı bilgi.
  • Üzerine konan tencereyi ısıtan ama elinizi yakmayan bir ocak hayal edin. Bu yazıda tüm artı ve eksileriyle indüksiyonlu ocaklar anlatılmaktadır.
  • indüksiyonlu ocaklar nasıl çalışır indüksiyonlu ocakların özellikleri indüksiyonlu ocak kullanımıÜzerine konan tencereyi ısıtan ama elinizi yakmayan bir ocak hayal edin.
  • İndüksiyonlu Ocak Nedir ? Nasıl Çalışır ? İndüksiyonlu ocaklar 3.nesil ocaklar olarak ifade edilmektedir.
  • İndüksiyonlu ocaklarda ısı verimliliği %84 gibi son  sadece demir, nikel, kobalt gibi manyetik özellikli metallerle çalışırlar .
  • Home > Genel konular > İndüksiyonlu ocaklar nasıl çalışır .  İndüksiyonlu ocaklarda ocak kendisini değil üzerine konan kabın ısı kaynağına dönüşmesini sağlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir