İlk Cumhuriyeti Kabul Etmiş Devlet Hangisidir?

Tarihte Cumhuriyeti kabul eden ilk ülke hangisi?


Tarihte kurulan ilk cumhuriyet hangisidir diye sorulduğunda cumhuriyetin tanımından doğan belirsizlikler ortaya çıkabilir. Söz gelimi tarihte Roma Cumhuriyeti ya da Venedik Cumhuriyeti gibi parlementer sisteme sahip olan yönetimler vardı, ne var ki bugün bizim anladığımız anlamda modern cumhuriyetler Fransız İhtilali’nin sonucu. Bu anlamda ilk ülke Fransa olarak kabul edilebilir.

Cumhuriyet, hükûmet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu monarşi ve oligarşi kavramlarının karşıtıdır.

  • Türkiye kupasını en çok kazanan takımımız hangisidir ?  visibilityDevamı 0 Cevap. » Ana Sayfa.
  • bilgiara /bulmaca sozlugu/miate turkiye cumhuriyeti devletini varligini ilk kabul eden devlet hangisidir .html.
  • Türkiye Cumhuriyeti ’ni İlk Tanıyan Ülke  antlaşması ile çağdaş devletler arasında yerini aldı.  Cumhuriyeti çağdaş ülkeler arasında yerini almış ve varlığını kabul ettirmiştir.
  • yılında, İslâmı resmî din olarak kabul etti Karahanlılar arasında  Antlaşması imzalandı 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edildi.  İlk Müslüman Türk Devletleriyle İlgili Özel Bilgi.
  • Türk Devleti Karahanlılardır.Ancak islamı ilk kabul eden türk boyu ise Karluklardır.  6.
  • İşte Aşık'ın tezine göre tarihte kurulan ilk İslam devleti .  60 yıl önce Pakistan, 27 yıl önce 'İran İslam Cumhuriyeti " ne kadar .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir