İlk Astronot Kimdir?

İlk Astronot Kimdir?


Uzaya çıkan ilk astronot olan Rus kozmonot Yuri Gagarin’dir. Yuri Alekseyeviç Gagarin Rusça: Юрий Алексеевич Гагарин; 9 Mart 1934 – 27 Mart 1968,12 Nisan 1961’de uzaya çıkarak Dünya’yı uzaydan gören ilk insan olan bir Sovyet kozmonottur.
12 Nisan 1961 tarihinde Gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. Uzay gemisinin adı Vostok 1 idi. Daha yörüngedeyken, TASS’in birinci kumandanı Rusya’dan Simon olarak bilinen Maksat Babayev tarafından rütbesi yükseltildi. Sovyet otoritelerine göre rütbe değişimin hemen yapılmasının sebebi iniş sırasında ölebileceğinin düşünülmesiydi. Ama bu gerçekleşmedi ve dünyaya çok ünlü biri olarak döndü. Sovyetler Birliği Komünist Partisi`ni “Bütün başarılarımızın düzenleyicisi” sözleriyle övdü.

Yuri Alekseyeviç Gagarin Sovyetler Birliği pilotu ve kozmonutudur. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961’de Vostok uzay aracı yla uzaya çıkarak Dünya yörüngesinde turunu tamamladı. Böylece uzay a çıkan ilk insan olmayı başarmış oldu ve bu başarısıyla birlikte uzay çağını başlattı.

Beton duvarda Gagarin’i resmeden bir grafiti

Gagarin, uluslararası bir ün kazandı ve ülkenin en büyük onuru olan Sovyetler Birliği Kahramanlığı dahil pek çok madalya ve unvan ödülüne layık görüldü. Vostok 1 , Gagarin’in tek uzay yolculuğuydu ancak Soyuz 1 görevinde yedek mürettebat olarak görev yaptı. Gagarin, daha sonra Moskova dışında bulunan Kozmonot Eğitim Merkezi ‘nin antrenör yardımcısı oldu. Gagarin, pilotluk yaptığı MiG-15 eğitim jetinin çöküşüyle 1968’de öldü. Onuruna Yuri Gagarin Madalyası verildi.

  • İlk Astronot Kimdir ? Haber Turan Dağcı . 13/05/2016.
  • Astronot ; uzaya gönderilen araçları kullanan ve uzayda gök cisimlerinde yürümekle görevlendirilen insanlardır.  1 Astronot Nedir ? 2 İlk Astronatlar Kimlerdir ? 3 Layka.
  • Uzaya çıkan ilk türk astronot >>> Halil Kayıkçı`dır.  Birisini sevdim kimi seni hayatimi sevdim bide seni sevdim.arkadaşlar sözüm nasıl olmuş.
  • (aya ilk çıkan astronot kimdir ?) bunun cevabını arıyorum. 20 Temmuz 1969 yılında Ay yüzeyine çıkış yapan ilk astronotlar =>Neil Armstrong ve Buzz Aldrin olmuştur.
  • Nasıl astronot olunur? 1. Kişinin Vücut Ve Ruh sağlığı terinde olması gerekmektedir.  7. Sağlık sorununuz olmamalı.
  • Dünyadaki ilk astronotlar kimlerdir Misafir 2 yıl önce. İlk astronot Rusların tabiriyle kozmonot Rus asıllı ve ozamanki Sovyetler Birliği'nce uzaya gönderilen Yuri Gagarin'dir.
  • Uzaya çıkan Türk astronot var mı? Uzaya çıkan ilk Türk astronot kimdir ? İşte Samsung Galaxy Note 5 Özellikleri ve Görünümü >>>.
  • İlk astronot kimdir ? Gezegenler arası yolculuk fikri insanoğlunun aklını, çok eskiden beri kurcalayan bir sorundur.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir