İğneada Longoz Ormanları ve çevresi

İğneada Longoz Ormanları ve çevresi

İĞNEADA VE LONGOZ ORMANLARI

İğneada dünya üstündeki 11 longoz ormanından birine sahip. Ülkemizde yalnızca 2 adet bulunan bu orman türünün diğer örneği olan Acarlar Longozu pek iyi durumda değil. Bu müstesna doğal güzelliğin kesinlikle görülmesi gerekiyor. İğneada merkezine gelmeden önce tahta bir tabelayla girişi bulunmakta. Yol üstündeki tabela azlığı nedeniyle kaçırmamaya çalışın. Longoz sözcük anlamı olarak “subasan” demek. Denize ulaşan nehrin alüvyal biriktirmesi sonucu denizle bağ büyük ölçüde kesilmiş. Üstünde 5 göl oluşmuş. Kendine has bir orman yapısı ve hayvan sirkülasyonu da bu değişimle birlikte gelmiş. İğneada sahili ve çevresi ile çok özel bir yer. İğneada da sizi birçok güzellik bekliyor.

İĞNEADA VE ÇEVRESİNDE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Longoz Ormanları

Longoz Ormanları ülkemizin 39. Milli park alanıdır. Park alanı içinde yapılaşma yalnızca longoz çalışanları için yapılan bir iki yapıdan ibaret. Buraya gelene kadar Trakya’nın zengin ormanlarını zaten görmüş olacaksınız. Milli park alanı içerisinde ise ayrı bir hava var. Sanki filmlerden çıkmış gibi bir ortam. Ortama “yeşil gölge” olarak adlandırılan koyu bir yeşil hakim. Güneş ışığını kesip yaprakların gölgeliklerinde kaybolmamak için dikkatli olun.

Alan içinde 5 adet göl bulunmakta. Tüm milli park ve ayrı ayrı göl çevrelerinde yürüyüş parkurları mevcut. Orman kaybolmaya müsait olduğundan patikalardan çıkmamaya itina gösterin. Gitmeden vücudunuza iyi bir sinek kovucu sürün ya da uzun kollu giyinin. Kapalı havza olduğundan bataklık biriktirmesi de kaçınılmaz olmuş. Bu yüzden inanılmaz bir sinek var. Sineklerde misafirperver değiller ne yazık ki. Soktuklarında güzel yakıyorlar. Sineklerin sokmasındansa terlemeyi tercih edeceksiniz.

İğneada Merkezi

İğneada kent merkezindeki nüfus kışın 2000 civarı yazın ise 5000’i geçtiği söyleniyor. Çok güzel bir kumsalı var İğneadanın. Denizi de gayet güzel fakat Karadeniz’e güvenilmez ,dikkat edin. Cankurtaranlar ise gayet dikkatli ve görevlerinin bilincinde çalışıyorlar. Merkez çevresinde her türlü market ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız yerler mevcut. Sahillerde duş ve wc olanağı da var. Ayrıca deniz boyu çevresinde yemek yeme alanları da bulunuyor.

Limanköy

Limanköy ,İğneadanın batısındaki falezlerin bulunduğu yerin üzerinde olan bir köy. Sakinliği ve sıcak kanlı insanlarıyla meşhur. Köy içinde harika manzaralar var. Kara Deniz’in en güzel gün batımlarını buradan görebilirsiniz.

Limanköy içinde görmeniz gereken en güzel yerlerden bir tanesi de kütüphanesi dahi olan bir konukevi. Belki bir yerlerde fotoğraflarını görmüşsünüzdür buranın. Konukevi tamamiyle asma yaprakları ile kaplı. 

Limanköyün en güzel noktalarından bir tanesi de Eski Fransız Feneri. Antalya’nın Gelidonya feneri gibi harika bir manzaraya sahip. Hatta burayı bir işletmeye verip turizme kazandırmışlar. Etrafı renkli masalar ve çeşitli materyallerle dolu hoş bir işletme yapılmış. Dokusuna hiç bir zarar vermeden siz konuklarını bekliyor.

Demirköy

Demirköy,İğneadaya gelmeden önce karşımıza çıkan bir köy. Fatih Sultan Mehmet ,1453’te İstanbul’u fethetmeden önce topları burda döktürmüş. Demirköy köy merkezine 4 km mesafedeki döküm atölyelerini ziyaret edebilirsiniz.

Dupnisa Mağarası

Dupnisa mağarası ,Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri. Rezve Deresi’nin Istranca Dağları’nı derin vadilerle yardığı, yabani görünüme sahip bir bölgede yer alıyor. Giderken zaten vadinin ne kadar bakir olduğunu da keşfedeceksiniz. İçinde sürekli akışa sahip bir yer altı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği yer yer 2 metreyi aşan göller bulunan mağarada, sarkıtlar ve dikitler yer alıyor. Mağaranın girişinden çıkışına kadar başarılı bir iç yapı yapılmış. Mağarayı gezerken yarasalara denk gelebiliyorsunuz. Kış zamanı yarasaların hayat ve üreme yeri olduğundan ziyarete kapanan mağara on binlerce yarasanın evi. Işıklandırmalar ve bilgi verme tabelalarıysa yeterli düzeyde. Mağara içindeki seyahat yaklaşık 45 dk sürüyor. Mağarayı gezdikten sonra harika orman yapısının altında kurulmuş olan banklarda temiz havayı içinize çekebilirsiniz. 

İĞNEADA DA KONAKLAMA

İğneada da çok güzel oteller mevcut. Ortalama fiyatlarıysa gecelik 200-400 lira arası değişmekte. Ama  size önerimiz :Limanköy Konukevi. Zaten burası 2-3 gün geçirmelik huzur ve kafa dinleme yeri. En güzel yerinde en hesaplı bir şekilde kalabilirsiniz. Konukevinin ücreti gecelik oda başına 100 lira. Odalar iki kişilik,ortak kullanımlı iki adet tuvaletli banyo var. Konukevinin yalnızca 4 odası var. Tatlı bir iç tasarımı ve kendi yemeğinizi yapabileceğiniz de bir mutfağı var. Limanköydeki pazardan yumurtanızı ,sebze ve meyvelerinizi alıp,en tazesinden en tatlısından yemeklerinizi yapabilirsiniz.

İĞNEADA DA NE YENİR?

Dobrodoşli, İğneadanın favori yemek yeri. Çarşının hemen içinde tabelasını görmeme şansınız yok. Harika köfte ve sucuk yapıyorlar. Yanına söylenen manda yoğurduysa adeta bir şölen. Bulgaristan’dan gidiş gelişin hala olduğu bu köyde kültürlerde taşınıyor. Yan masanızda Bulgarlar oturabilir burada. Bu lezzeti tatmadan dönmeyin ,pişman olursunuz.

Balaban ise bölgenin dondurmacısı. Keçi sütüyle yapılan dondurmaları bir tadan bir kez daha yiyor. Sütlü tatlıları sevenler için uğrak yeri.

İĞNEADA’YA ULAŞIM

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı yaklaşık olarak İstanbul’a 180 kilometre, Ankara’ya 640 kilometre, Silivri’ye 125 kilometre, Çorlu’ya 100 kilometre, Tekirdağ’a 130 kilometre, Çanakkale’ye 300 kilometre, Lüleburgaz’a 90 kilometre ve Edirne’ye 200 kilometre mesafededir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir