Hipertiroidi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hipertiroidi nedir ve belirtileri, tedavi yöntemleri nelerdir öğrenmek için haberimizi okumalısınız.Haberimizin detayında hipertiroidi nasıl tedavi edilir ve nasıl ilaçlar kullanılmalıdır ve hipertiroidi için doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini de öğrenebilirsiniz.
Hipertirodi; kandaki tiroid miktarının artması ile oluşan bir hastalıktır. Tiroid bezleri normal çalışmasının üzerinde seyretmeye devam ederse hipertiroid meydana gelir. Kanda tiroidin artmasına tirotoksikoz denilmekte ve hipertiroid ile aynı kapıya açılmaktadır. Neden olarak kanda TSH düzeyinde azalma olması, tiroid hormonlarının kontrolsüz alımı, yaşlılık, aşırı iyot alımı, doğum sonrası gibi sebepleri vardır.

Hipertiroidi Belirtileri

Kilo kaybı, aşırı sinirlilik, çarpıntı, el ve ayaklarda titreme, vücudun ısınma hissi ve sıcaktan dolayı tahammülsüzlük başlıca belirtileridir. Ayrıca çift görme, saçlarda dökülme ve zayıflama, saç derisinde yağlanma, deride cansızlık ve incelme, adet günlerinin azalması, kanamada azalma, gözlerde şişkinlik oluşumu ve kızarıklık ta görülen belirtileri arasındadır. Çarpıntı hastalığın en önemli belirtisidir. Çarpıntı yoksa hipertiroid’de yoktur denilebilir.

Hipertiroid tüm organları ve sistem işleyişlerine etki eder. Gözlerden kulaklara, tüm duyu organlarına, hatta üremeye kadar uzanan sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Erkeklerde memelerde büyüme ve süt gelmesi gibi anormal durumlar gerçekleşir. Hastalığın başlarında erkeklerde cinsel istek fazla olur fakat ilerledikçe istek kaybolur. Kadınlarda ise adet kanamasında azalma, yumurta sayısında düşüş ve cinsel isteksizlik meydana gelir. Bu durumlar ise gebe kalmayı zorlaştırır.

Deride incelme, ayak topuklarında ve çevresinde kalınlaşma, avuç içlerinde damar genişlemesi, kızarıklık görülür. Tırnaklar zayıflar ve hemen kırılır, saç telleri ve yapısı bozulmaya başlar.

Bağışıklık sisteminde bozulma ile gerçekleşen bu hastalık, hastaları çok rahatsız eden yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Hasta olan kişiler hemen tedavi olmalı ve hastalık yüzünden meydana gelen tüm sorunlardan kurtulmaya çalışmalıdır.

Hipertiroidin yol açtığı hastalıklar tedaviden sonra ortadan hızla kalkmaktadır. Cerrahi tedavi çok nadir uygulandığı için hastalar genelde ilaç tedavisine alınırlar. İlaç tedavisi uzun süren bir dönemi kapsar. 1-2 Yıl boyunca kullanılan ilaçları vardır. En sık tercih edilen ilaç ise radyoiyot denilen ağız yolu ile alınan bir ilaçtır. Bilinen bir yan etkisi yoktur.

Hipertiroidi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

1. İyot

Sodyum yani tuz alımı sınırlandırılmalıdır. Şu tür gıdaların tüketilmesi önerilir:
– Süt, tercihen inek sütü
– Yumurta
– Peynir, yoğurt, dondurma gibi düşük yağlı süt ürünleri
– Tuzlu su balığı
– Kabuklu deniz ürünleri

2. Guatr yapan gıdalardan kaçınmak

Bazı gıdalar tiroid fonksiyonlarını etkiler ve guatra neden olabilir. Bu tür gıdalardan kaçınılması önerilir:
– Badem
– Karnabahar
– Brokoli
– Darı
– Armut
– Şalgam
– Brüksel lahanası
– Mısır
– Hardal
– Çam fıstığı
– Lahana
– Sarımsak
– Şeftali
– Soya fasulyesi
– Kanola yağı
– Fıstık
– Ispanak
– Çilek
– Su teresi
– Turp

3. Glutatyon eksikliği

Glutatyon, amino asit glutamine, sistin ve glisin denilen üç enzimin kombinasyonudur. Tüm vücut sağlığını için ana antioksidan olarak adlandırılır. Glutatyon içeren ya da üretimine katkı sağlayan gıdalar şunlardır:
– Kuşkonmaz
– Brokoli
– Şeftali
– Avokado
– Ispanak
– Sarımsak
– Greyfurt
– Çiğ yumurta
– Karnabahar

Buradaki makalede sadece bilgi paylaşımı amaçlı yayın yapılmaktadır. Doktorunuza danışmadan uygulama yapmamanızı kesinlikle öneriyoruz.

Hipertiroidi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hipotiroidi, tiroit bezinin yeterli hormon üretememesi sonucu ortaya çıkan hastalıktır. İyot eksikliği dünya genelinde bu durumun en sık sebebidir ancak başka nedenler de etken olabilirler.

İnfantlarda görülen ciddi hipotiroidi hastalığı kretenizm olarak adlandırılır.

Hipertiroidi Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Özet Bilgiler

  • Hipertiroidi nedir ve belirtileri , tedavi yöntemleri nelerdir öğrenmek için haberimizi okumalısınız.
  • Hipertiroidi Belirtileri ve Tedavisi . 17 Ekim 2016 By multiyaşam Yorum yapın.  Kişinin günlük yaşamını zorlaştıran birçok farklı belirtiye neden olabilir.
  • Belirtileri ve Tedavisi . Sagliksever . 20:20 14 Nisan 2016.  6 ayda ya da yılda bir muayene olmanız tedavi sürecinin daha iyi planlanmasına yardım edecektir.
  • Kedilerde Hipertiroid ve Tedavi Yöntemleri .
  • Zayıflama Yöntemleri . Close. Estetik Güzellik.  Hipotiroidi Belirtileri Ve Tedavisi . Yaşam boyu süren hipotiroidi hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.
  • Hipertiroidi belirtileri nelerdir?  Tedavi için farklı yollar mevcuttur. Uygulanan ilaç tedavisi ile hastalığın belirtileri bir müddet sonra yok olur.
  • tiroid hormonları kana döküldüğünden hormonlar yükselir ve hipertiroidi belirtileri ortaya çıkar.  Bu nedenle hipertiroidi hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
  • İyot eksikliği ve radyoaktif iyot tedavisi almış kişilerde hipotiroidi gelişebilir.  Kolon Kanseri: Nedenleri, Belirtileri , Tanısı, Tedavisi ve Korunma Yöntemleri .
  • Ayrıca hipotiroidi tedavi edilmediği takdirde böbreğin vücuttaki suyu atması yavaşlar ve ödem meydana gelir.  Egzama Nedir ve Belirtileri Nelerdir? için trek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir