Hiç Düşündünüz mü? Yaşamımızın Kaynağı Neden Su?

Su hayattır. Yaşamak için suya ihtiyacımızın olduğunu eminim hepiniz biliyorsunuz. Ama neden su? sorusunun cevabı bugüne kadar tam anlamıyla açıklanamadı. Ta ki Amerika’daki araştırma yapılana kadar.

Ohio State Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, sonunda suyun gizemi çözmeyi başardı.

 

Yapılan araştırmaya göre suyun proteinlerin düzenlenmesinde hayati rol oynadığı açıklandı.

 

Proteinler bildiğimiz gibi vücudun temel taşlarını oluşturmaktadırlar.

1392_4

Aminoasitlerin uzun zincirler halinde düzenlenmesi ile oluşan proteinlerin, kendi üzerlerinde katlanarak üç boyutlu yapılarının oluşmasında su büyük önem taşıyor.

 

Proteinlerin etrafını saran küçük ve hızlı su molekülleri, onlara itme ve çekme kuvveti uygulayarak proteinlerin doğal işlevsel şekillerini almalarını sağlıyor. Üstelik su molekülleri, şekil verme işini pikosaniye gibi çok çok kısa sürelerde gerçekleştiriyor.

Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi . MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

Kurucularından, Jimmy Wales Vikipedi’yi, “Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı” olarak tanımlamaktadır.

Vikipedi sözcüğü, viki ve pedi kelimelerinin birleşiminden oluşur. “Viki”, Hawaii dili ‘ndeki “wiki wiki” sözcüğünden türetilmiştir. “Pedi” ise, Antik Yunan Medeniyeti’nde “kapsamlı kültürel eğitim sistemi” anlamına gelen paideia kelimesinden gelmektedir.

  • Hayatımızın en önemli parçası olduğu halde su hakkında ne biliyoruz hiç düşündünüz mü ? Hidrojenle oksijenin birleşimi bu eşsiz madde canlıların yaşam kaynağı .
  • denizkızı Yeni Üye. Neden suyu az tüketiriz hiç düşündünüz mü ?  Ne yazık ki internet üzerinde bulunan görsellerin tümünde gerçek kaynak bulunamayabiliyor.
  • De ki: 'Haber verin; eğer suyunuz yerin dibine göçüverecek olsa, bu durumda kim size bir akar su kaynağı getirebilir?  Ahmet Tekin Meali.
  • Neden su içmeliyiz? Başlangıç olarak, su kalori içermez.
  • Kaynak : HÜR24 Haber.
  • Su aslında bizim için ne anlama gelir? Hiç düşündünüz mü ?  İnsanlar Neden Susar? Su , yaşamın kaynağı ve aslında canlılığın da bir nevi göstergesi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir