Hasta Bakıcı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hasta bakıcı hizmeti sağlık alanında önemli bir yer tutar. Yaşlıların veya kendine bakamayacak hastalar için tercih edilen hasta bakıcıları çok önemlidir. Peki hasta bakıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Evde Bakım Destek Personeli (Hasta Bakıcı)

 

Medical Center Bakım Destek Personeli (Hasta Bakıcı); evde bakım sürecinde, hizmet veren ekibin önemli bir parçasıdır. Evde bakım sertifikasına sahip , en az 5 yıl hastane ve evde bakım deneyimi olan, düzenli olarak hizmet içi eğitimleri alan ve sağlık kontrolleri yapılan personeldir. Bakım Destek Personelimiz ; hastaların, hastane ve/veya evlerinde, günlük yaşam aktivitelerine destek olmak, sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ve koruyucu önlemleri almakla sorumludur. Uzun süreli Bakım Destek Personeli (Hasta Bakıcı) hizmetlerimiz 12 saat / 24 saat veya yatılı olarak sunulan hizmetlerden biridir.

 

Bakım Destek Personeli (Hasta Bakıcı) hizmet taleplerinde; hizmete başlamadan önce Bakım Hizmetleri Yöneticimiz sizleri ziyaret eder. Hastanızın sağlık durumu ile ilgili gerekli değerlendirmeyi yapar, ihtiyaçlarınızı belirler ve size özel bakım planı hazırlayarak en uygun ve yetkin bakım destek personelini (hasta bakıcı) yönlendirir. Hizmet süresince; Bakım Hizmetleri Yöneticisi edindiği tüm verileri evde bakım hekiminin de katıldığı günlük vaka toplantısında değerlendirir. Bu bilgiler ve değerlendirmeler rehberliğinde hastanızın ihtiyaçları dikkate alınarak bakım destek personeli (hasta bakıcı) bilgilendirilir ve bakımın en doğru bir şekilde sunulması sağlanır. Yine Bakım Hizmetleri yöneticisi bakım ihtiyaçları ve hastanın bağımlılık düzeyini dikkate alınarak en az hafta bir gün hizmeti denetlemek amacıyla evinizi ziyaret eder. Bakım Destek Personeli (hasta bakıcı) girişimsel tedavi uygulayamaz. Girişimsel bir tedavi uygulaması gerekiyorsa, bu işlem bir hemşire tarafından gerçekleştirilir. Medical Center ihtiyacınız halinde gerekli organizasyonu yapacaktır.

 

Bakım Destek Personelinin (Hasta Bakıcı) Görevleri;

* Vital bulgı takibi yapmak (ateş, derece, nabız, solunum)

* İnsülin takibi ve uygulaması

* Beslenme ve oral ilaç (ağızdan) takibi

* Hastanın kişisel hijyenin sağlamak (ağız bakımı, yatak banyosu- saç banyosu, tuvalet ihtiyacının karşılanması)

* Hastanın taşınması, kaldırılması ve pozisyon verilmesi, hareketlerine destek olmak.

* Pasif yatak içi egzersizlerin yapılmasını sağlamak ve uygulamak.

* Hastanın moral ve motivasyonunun yüksek tutulmasına destek vermek.

* Hastanın tıbbi durumunu gözlemlemek ve değişiklikleri Bakım Hizmetleri Yöneticisine, Evde Bakım Doktoruna ve hastanın Primer Doktoruna rapor etmek

Diğer Hasta Bakıcı Hizmetlerimiz;

* Kısa süreli bakım hizmeti (Evde banyo hizmeti, günlük yaşam aktivitesine destek, alışveriş, transfer desteği vb. Ziyaret süresi ortalama 2 saattir. Talebeniz doğrultusunda süre uzatılabilir.

* Eğer hastanızın 12 saat/24 saat Bakım Destek Personeli (Hasta Bakıcı) hizmetine ihtiyacı olmayabilir ya da yanında kalan bir hasta bakıcısı olabilir. Bu durumda bakıcınızın izinli olduğu günlerde hastanıza destek sağlamak amacıyla bakım destek personeli (hasta bakıcı) yönlendirmesi yapılmaktadır.

Kimler Hasta Bakıcı Hizmetine İhtiyaç Duyar?

 

* Yaşlılığa bağlı kendi ihtiyaçlarını gidermede zorluk yaşayan yaşlı bireyler

* Yatağa bağımlı hastalar

* Kalça fraktürü (kalça kırığı) sonrası bakım ve pasif egzersizlere ihtiyaç duyan hastalar

* İnme (Felç) sonrası tedavi, bakım ve pasif egzersizlere ihtiyaç duyan hastalar

* By pass sonrası enfeksiyon riski açısından takip edilmesi gereken hastalar

* Terminal dönem (yaşam sonu) bakım gerektiren kanser hastaları

* Hipertansiyon, Diyabet gibi kronik hastalığı bulunan ve düzenli takip gerektiren hastalar

Deneyimli, yetkin ve iletişim becerisi olan sertifikalı bakım destek personelimiz (hasta bakıcı) ile yanınızdayız.

KAYNAK: İstanbu Medical Center

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir