Hangi ülke ne kadar emlak alıyor?

Türkiye’de emlak ve konut projeleri satış rakamları. En çok konut alan ülkeler ve ev, daire, arsa seçimlerine ait veriler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre yabancıya satışta Arap ülkeleri sınıfta kaldı.

2013 ilk on ayında yabancıya satılan toplam 21 bin 691 taşınmazdan 3 bin 322 ‘sini Ruslar alarak ilk sıraya oturdular. Rusyayı 2 bin 637 taşınmaz ile Almanlar ve 2 bin 455 taşınmaz ile İngilizler izledi.

Yabancılara yapılan konut satışları 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20.4 arttı ve yıl genelinde 22 bin 830 yabancı Türkiye’den ev satın aldı. Yabancılara yapılan konut satışlarında 2015 yılında ilk sırayı 7 bin 493 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 6 bin 72 konut ile Antalya aldı. Antalya’yı bin 501 konut satışı ile Bursa ve bih 425 konut satışı ile Yalova izledi. Irak vatandaşları 2015 yılında Türkiye’de 4 bin 228 konut satın aldı. Irak’ı 2 bin 704 konut ile Suudi Arabistan, 2 bin 130 konut ile Kuveyt, 2 bin 036 konut ile Rusya izledi.

Bakanlığın yabancı uyruklu müşterileri baz alarak hazırladığı rapora göre, yılın ilk 10 ayında 98 ayrı ülke vatandaşı Türkiye’den taşınmaz aldı. 98 ülkeden 15 bin 86 yabancıya, 9 bin 888’i arsa, 11 bin 803’ü konut olmak üzere ülkede toplam 21 bin 691 taşınmaz satışı yapıldı.

Tazmanya bile var !

İşte Yabancıya satışta ilk beş ülke:

Rusya: 3.322
Almanya: 2.637
İngiltere: 2.455
Norveç: 1.256
Azerbaycan: 911

Ruslar, Almanlar ve İngilizler arsa topluyor.

Yabancıya taşınmaz satışlarında Özellile Alman, İngiliz ve Ruslar arsa alımına konut kadar büyük ilgi gösteriyorlar. Bu oran Almanlarda daha da artarak konut alımını geçmiş durumda.

Arap Ülkelerine Satışta Durum Nasıl?

Suudi Arabistan: 773 taşınmazla Arap ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor.
Irak: 770,
Kuveyt: 725,
Birleşik Arap Emirlikleri: 250,
Ürdün:179

taşınmaz alımı ile Suudi Arabistan’ı takip ediyor.

Türkiye’den gayrimenkul alımına yoğun ilgi gösteren ülkeler arasında özellikle ABD, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İrlanda, Kazakistan, Ukrayna da bulunuyor.

Türkiye’den emlak alımı gerçekleştiren yabancılar arasında Bangladeş, Bolivya, Brezilya, Etyopya, Hindistan, Malezya, Meksika, Slovenya, Sudan, Umman, Tanzanya, Tayland, Venezuella gibi ülke vatandaşları da yer alıyor.

Raporda Arap ülkelerinin sıralamada gerilerde kalmasının en önemli sebeplerinden birisi daha çok maketten ve topraktan konut alımına ilgi göstermeleri nedeniyle satışların tapu olarak satışlara resmi olarak yansımaması gösteriliyor.

Amazon.com , Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketidir. Jeff Bezos tarafından 5 Temmuz 1994’te Amerika Birleşik Devletleri ‘nın Seattle şehrinde kurulmuştur. Gerek toplam satış hacmi gerekse piyasa değeri açısından dünyanın en büyük alışveriş sitesidir. Adını dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri ‘nden alır.

Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir elektronik ticaret öncüsüdür. Bugün Amazon’da, DVD , müzik CDsi , bilgisayar yazılımı , bilgisayar oyunu , elektronik eşya, aksesuar , mobilya gibi farkı türden mallar satılmaktadır. Şirket ayrıca kendi tüketici elektroniği ürünlerini üretmektedir. Amazon aynı zamanda dünyanın en büyük bulut altyapı hizmetleri sağlayıcısıdır. Şirket arıca AmazonBasics markasıyla USB kablosu gibi basit ürünler satmaktadır.

Amazon’un Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İrlanda, Fransa, Kanada, Almanya, İtayla, İspanya, Hollanda, Avustrayla, Brezilya, Japonya, Çin, Hindistan ve Meksika için ayrı alışveriş siteleri vardır. Almanya sitesinde Türkçe dil seçeneği sunulmaktadır. Amazon’un Türkiye sitesi bulunmamakla birlikte çeşitli Amazon siteleri uluslarası gönderim kapsamında Türkiye’ye gönderim yapmaktadır.

Amazon’un son yıllarda yaptığı en büyük atılım, elektronik kitap okuyucusu Kindle ‘ı piyasaya sürmek olmuştur. Şu anda Kindle 3 adıyla satılmakta olan cihaz, Amazon’un en çok satılan ürünü haline gelmiştir. Ayrıca, Amazon internet sitesinde Kindle üzerinden okunabilecek oldukça geniş bir elektronik kitap arşivi bulunmaktadır. Halihazırda, Kindle ürünleri ve elektronik kitapların satışı Türkiye’de yapılmamaktadır.

Dünyanın en yaygın alışveriş sitelerinden olan Amazon.com’un logosunda yer alan sarı ok sadece bir gülen surat değil, aynı zamanda amazon.com adresinde a’dan z’ye her şeyi bulabileceğinizi söyleyen gizli bir semboldür.

Amazon.com, Alexa.com , Goodreads , a9.com , 43things.com , Audible.com , IMDb ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir.

  • Hangi ülke ne kadar emlak alıyor ? Haber Osman Güven  Türkiye’de emlak ve konut projeleri satış rakamları. En çok konut alan ülkeler ve ev, daire, arsa seçimlerine ait veriler.
  • Hangi ülke Türkiye’den ne kadar emlak aldı ? Yabancılar Türk sahillerine iyice yerleşiyor. Yabancıların Türkiye’den aldıkları arsa, konut ve iş yeri sayısında patlama yaşandı.
  • Avrupa’nın yanısıra Asya, Afrika ve hatta Amerika'da miktarlar değişse de parayla, yatırım yapılarak oturma izni ya da vatandaşlık alınabiliyor .
  • Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz? Daha Sonra.  EMLAK . Gündem. Siyaset.  Bugüne kadar ne kadar dava açtıysanız hepsinde haklı çıktım” dedi.
  • Danimarka neden dünyada en çok vergi alanlar arasında?  Emlak . Eğitim. Galeri.  birlikte toplam tutar aracın çıplak vergisinin yüzde 7’sine kadar çıkabiliyor.
  • Emlak . Siyaset. Dünya.  yakınındaki Elbu Seyf köyünü hafta başında terör örgütünden geri almıştı .  8 Ocak'ta ordu birlikleri kenti ikiye bölen Dicle Nehri' ne kadar ilerledi.
  • ENERJİ. EMLAK .  Hangi ülkenin ne kadar borcu var? 28 Ekim 2016 Cuma, 15:11:25 | Güncelleme: 30 Ocak 2017 Pazartesi, 19:46:20.
  • video konferans yapılarak rapor alınıyor .  Yaşam süresi rekorunu o ülke kıracak!  Emlak Konut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir