Hangi Ülke Hangi Yabancılar Türkiye’den Ne Kadar Emlak Aldı?

Hangi ülke Türkiye’den ne kadar emlak aldı? Yabancılar Türk sahillerine iyice yerleşiyor. Yabancıların Türkiye’den aldıkları arsa, konut ve iş yeri sayısında patlama yaşandı.

Aslında yabancıların Türkiye’ye yönelmesindeki en büyük etken 2012 yılında “mütekabiliyet” yasasında yapılan değişiklik…

 

Yasanın onaylandığı Ağustos 2012 tarihi itibariyle Türkiye’de en fazla taşınmaz İngilizlere aitti. Türkiye’de 35 bin 825 İngiliz’in gayrimenkulü bulunuyor. İngilizleri 29 bin 223 kişi ile Almanya, 10 bin 832 kişi ile Yunanistan, 6 bin 816 kişi ile İrlanda, 5 bin 907 kişi ile Hollanda, 5 bin 833 kişi ile Danimarka, 5 bin 541 kişi ile Norveç, 5 bin 415 kişi ile Rusya vatandaşları izliyor.

 

İsrailliler için bir alım sınırlaması söz konusu değil. İsraillilerin Türkiye’nin güney doğu bölgesinde gayrimenkul aldıklarına dair çok sayıda haber çıksa da bunu gösteren bir devir işlemi ya da tapu sicil kaydı mevcut değil.

Satışlar patladı

 

Mütekabiliyet yasasının değişmesi ile yabancılara mülk satışında patlama oldu. Türkiye’den yoğun olarak alım yapan Araplar İstanbul’un yanı sıra Sakarya, Bursa ve Trabzon gibi yeşil ve serin bölgeleri tercih ediyor. Ruslar ve Kuzey ülkelerinden gelenler Antalya ve Muğla gibi sıcak illerden ev alıyor.

 

Son dönemdeki verilere göre, yabancılara konut satışının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artışla 5 bin 194’e ulaştığını gösteriyor. Bu yılki satışların yaklaşık 1 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. Yabancılar Ocak-Nisan 2016 döneminde en fazla Antalya’da alım yaptı. Antalya’daki 1886 konutluk satışı, 1511 konutla İstanbul, 298 konutla Aydın izledi. Yabancıların ilgi gösterdiği diğer şehirler “Muğla, Bursa, Mersin, Sakarya,Yalova, Ankara, İzmir ve Trabzon” olarak sıralandı. Özellikle Sakarya’da Araplara yönelik satışların rekor kırdığı dikkat çekiyor. Geçen yıl sadece 19 konutun satıldığı Sakarya’da bu yılın ilk 4 ayında 179 adet satış yapıldı. Sapanca Gölü etrafında konutla birlikte arsa satışları ve dolayısıyla fiyatlar ciddi bir şekilde tırmanıyor.

Kim nereden mülk alabilir?

 

2012’deki Mütekabiliyet Yasasında yapılan değişikliğe göre, Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore vatandaşları Türkiye’de gayrimenkul satın alamıyor. Ayrıca Türkiye’ye komşu İran, Irak, Gürcistan, Bulgaristan gibi ülkeler sınır illerinde mülk sahibi olamıyorlar. Yunanistan vatandaşlarına İstanbul dahil sahil şeridindeki 28 ilden ve sınır komşusu Edirne’den satış yapılamıyor. Ama iç bölgeler serbest. Düzenlemenin “şartsız gayrimenkul alımı” imkanı tanıdığı 129 ülkeden bazıları şöyle: ABD, Almanya, Arjantin, Arap Emirlikleri, Bahreyn, Belçika, Brezilya, Brunei, Dominik Cumhuriyeti, Fransa, Finlandiya, Güney Kore, Hollanda, İrlanda, İsveç, İngiltere, İspanya, İtalya, Japonya, Kanada, Kuveyt, Katar, Lüksemburg, Lübnan, Suudi Arabistan, Fas, St.Vincent, Türkmenistan, Tuvalu ve Umman. İsrail vatandaşları için daha önce uygulanan “tek mesken” şartı 2012 yılında kaldırıldı. İranlıların ise sadece İran sınırındaki vilayetlerde mülk sahibi olmalarına izin verilmiyor. Çin, Filistin, Hindistan ve Irak’ın da aralarında bulunduğu 16 ülke vatandaşlarının İçişleri Bakanlığından özel izin almaları gerekiyor. Irak vatandaşlarının ayrıca Dışişleri Bakanlığı’ndan “uygunluk” belgesi getirmesi şart koşuldu.

Araplara kredi̇ kartıyla satış

 

Özellikle Arap ülkelerinde talep yaratmak için Türk inşaat firmaları seferber olmuş durumda. Büyük konut projeleri yurt içi ve yurt dışında pazarlanıyor. İki ay önce Kuveyt, Dubai ve Abu Dhabi’de emlak fuarlarına katılan firmaların konutların peşinatı için kredi kartı kabul ettikleri bildiriliyor. Nakit para taşıma sorununu çözdüğü için kredi kartı uygulaması satışları büyük oranda artırmış durumda. Nisan ayında gerçekleşen Arap fuarlarında yüzlerce konut satıldığı belirtiliyor.

Araplar nereden kaç konut aldı?Araplar İstanbul’dan, Ruslar’ın Antalya’dan, İngilizler’in Fethiye’den, Almanların Alanya’dan ev aldığını söyledi. 2013 yılının 10 aylık dönemini içeren verilere göre; Suudi Arabistan vatandaşları 773, Irak vatandaşları 770, Kuveytliler 725, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları 250, Ürdünlüler 179 konut satın aldı.

Konut alacak yabancılara uyarılar

 

Dışişleri Bakanlığı yabancıların Türkiye’den gayrimenkul satın alırken dikkat etmeleri gereken noktalar konusunda bir “rehber” hazırladı. Bakanlığın internet sitesinde yer alan rehberde; sözleşmelerin nasıl düzenleneceği, kanuni sınırlamaların ne olduğu, nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında bilgi veriliyor. Buna göre, taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan resmi sözleşmelerin mutlaka taşınmazın bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüklerinde yapılması gerekiyor. Resmi satış öncesinde noter huzurunda “satış vaadi sözleşmesi” imzalanması da öneriliyor.

Listede 206 ülke bulunmaktadır.

Uluslararası ortamda tanınan 500

ülke, Birleşmiş Milletler ‘e üye olan 193 ülke ve Vatikan ‘dır.

Uluslararası ortamda

tanınan, Birleşmiş Milletler’e üye olmayan ülkeler:

 • 1971’den itibaren Birleşmiş Milletler’e üye olmayan; ancak uluslararası hukuk ve Montevideo Konvansiyonuna göre devlet olarak tanımlanan ülke: Çin Cumhuriyeti
 • Birleşmiş Milletlerin 46 üyesi tarafından tanınan; fakat Birleşmiş Milletler tarafından tanınmayan ülke: Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti
 • Birleşmiş Milletlerin 91 üyesi ve Çin Cumhuriyeti tarafından tanınan ülke: Kosova
 • Türkiye dışında herhangi bir Birleşmiş Milletler üyesi tarafından tanınmayan ülke: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Rusya , Venezuela ve Nikaragua dışındaki Birleşmiş Milletler üyeleri tarafından tanınmayan ülke: Abhazya ve Güney Osetya
 • Birleşmiş Milletler’in hiçbir üyesi tarafından tanınmayan fiilen bağımsız ülkeler: Dağlık Karabağ Cumhuriyeti , Transdinyester , Somaliland

Bakınız: Tanınmayan devletler listesi

 • Hangi ülke Türkiye ’ den ne kadar emlak aldı ? Yabancılar Türk sahillerine iyice yerleşiyor. Yabancıların Türkiye ’ den aldıkları arsa, konut ve iş yeri sayısında patlama yaşandı.
 • Hangi ülke ne kadar emlak alıyor? Haber Osman Güven  Türkiye ’ de emlak ve konut projeleri satış rakamları. En çok konut alan ülkeler ve ev, daire, arsa seçimlerine ait veriler.
 • Anasayfa > Foto Galeri > Emlak .  Bu gelişme, Türkiye ’ de yurtdışında ev almak ve yaşamak isteyenleri harekete geçireceğe benziyor.
 • Türkiye ' de yabancıların satın aldığı konut adedi yılbaşından bu yana 12 bini aştı.
 • SANAT. HT EMLAK .
 • Ülkemizde emlak sektörü oldukça hızlı bir şekilde ilerleme göstermektedir.
 • Bellirli bir rakamın üzerinde ödeme yaparak ev alanlara tüm aileyle birlikte oturma izni veriliyor.
 • Bakanlığın sadece yabancı uyrukluları baz alarak hazırladığı rapora göre, yılın 10 ayında 98 ülke vatandaşı Türkiye ' den taşınmaz aldı .
 • 4 bin 380 Alman uyruklu, kentte 5 bin 146 emlak satın aldı . Bunun toplam alanı ise 1 milyon 633 bin 990 metrekareyi buldu.
 • Bir yolda toplamda 180 gün: Özetle yabancılar , Türkiye ’ de bir yıl içinde parçalı halde ikamet izni almadan, toplamda 180 gün kalabilme hakkına sahip olmaktadırlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir