Hangi örümcekler ısırır?

Örümcekler ısırır mı? Her gün insanların yaşam alanlarında karşılaşılan irili ufaklı pek çok örümcek görülmektedir örümceklerin renkleri boy ve türlerine bağlı olarak değişik özellikte olmakta ve bu örümceklerin kimi zararsız bir yapıya sahip iken insanları sokan örümcekler bazı mekanlarda karşımıza çıkabilmektedir.

Tropikal iklimlerde zehirli örümcek çeşitleri çok daha fazla yaşamakta olup bu örümceklerin zehiri insanlar için ölümcül olmaktadır. Türkiye de yaşayan örümcekler konutlarda genel olarak zararsız olsa da bazı durumlarda tehlike arz edebilmektedir. Tarantula örümceği,kırmızı sırtlı örümcek,keşiş örümceği,karadul örümceği ve gezgin örümcek türü bir hayli riskli zehir taşıyan örümcekler arasında yer alırlar. Evde örümcek ilaçlaması yaptırmak örümceklere karşı korunma yolları içinde en başta gelen yoldur. Eve örümcek girişini önlemek için açık alanların kapatılması ve pencerelere sineklik taktırılması en başta gelen tedbirlerdir. Tehlikeli örümcekler özellikle küçük çocuklar açısından bir hayli sorun oluşturabilmekte onların sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. Örümcek ilaçlama servisleri ile temasa geçilerek örümcekli alanlar en kısa sürede ilaçlatılmalı ve bu alanlarda örümcek üremesi engellenmelidir.

Labidognatha = Araneomorphae
Mesothelae = Liphistomorphae
Orthognatha = Mygalomorphae

Örümcek vücudunun ayrıntılar:
dört çift yürüme bacağı , başla göğüs kaynaşmış olur , karın , Anten veya kanat yok. Bu da onların böcek olmadığının bir kanıtıdır.

Örümcek, Eklembacaklılar şubesinin örümceğimsiler sınıfının örümcekler takımından türlerine verilen genel ad. Hemen hemen dünyanın her tarafında yaşarlar. 2012 rakamlarına göre 112 familyada ve 3879 cinste toplanan 43.244 türü bilinmektedir. Baş ve göğüs kaynaşmıştır. Karın, göğüse ince bir bel ile bağlanmıştır. Aynı büyüklükte başka bir canlının beli bu kadar ince değildir. İçinden sindirim borusu, kan damarları nefes boruları ve sinir sistemi geçer. Örümceklerin boyları, birkaç cm’den 35 cm’ye kadar değişir. Ağızlarının önünde iki zehir çengeli ve iki his ayağı yer alır. Göğüslerinde ise, gelişmiş dört çift yürüme bacağı vardır. Uçları, tarak gibi dişli iki çengelle sonlanır. Örümcek bunların sayesinde ağ üzerinde rahatça dolaşır. Bir kısmı ileriye, geriye ve yanlara doğru yürüyebilirler. Çoğunun başında 3 veya 4 çift osel göz bulunur. Gözlerin dizilişi, sınıflandırmada önemli bir özelliktir. Yuvarlak olan karın kısmı yumuşak ve esnek olup, alt kısmında solunum delikleri, ipek bezleri, anüs ve cinsiyet organları yer alır.

Örümcekler, dünyanın birçok ekosistemine adapte olmuş, böylece çok farklı ekosistemlerde yaşayan bir grup halini almışlardır. Örümceklere Everest tepelerinden kanyonların derin çukurlarına, akarsu veya göl içlerine kadar değişik yaşam ortamlarında rastlamak mümkündür. Bütün örümcekler karnivordur . Bazıları serbest dolaşıp avlandıkları halde diğer bazıları örmüş oldukları ağa bağımlı olarak yaşar.

  • Hangi örümcekler ısırır ? Haber Suat Arslan  Türkiye de yaşayan örümcekler konutlarda genel olarak zararsız olsa da bazı durumlarda tehlike arz edebilmektedir.
  • Koyu renkli örümcekler daha zehirlidir, ama beyaz rekli olupta çok zehirli olan örümceklerde vardır.  Hatta ısırması sonucunda ölüme neden olabilir.
  • Bazı örümcek türleri zehirli olabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir. Örümcekler savunma mekanizmaları gereği ısırırlar .
  • arındırılması için şart olup tüm örümcekler ısırır mı endişesi taşıyan insanların.
  • Örümcek ısırması sonucunda hemen sağlık desteği almalısınız.  Uloboridae, Holarchaeidae, Liphistiidae familyalarına ait örümcekler zehirsizdir.
  • en zehirli örümcekler , örümcek fotoğrafları, örümcek özellikleri, zehirli örümcekler nerede yaşar.  Ama insanlar ister istemez dokunduğu zaman kendilerini savunmak için ısırabilir .
  • ForumBu Bölümde Ara. Elimi Örümcek Isırdı Birşey Olur mu?  Elim şişti biraz birde ısırdığı bölge bayaa kızardı.
  • Örümcekler avları dışında insanları zehirlemek için yada insanlardan kendilerine zarar verildiği zaman ısırırlar .
  • El memleketinde örümcek ısırır süper kahraman eder, uzvundan ağ çıkarttırır, bir elektrik direğinden diğerine hat ördürür. Bizde ısırır sigarayı bıraktırır, borcu unutturur.
  • bende örümcek adam olmak istiyom ama şah damarı ısırırsa çok acır bide zehirleniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir