Hangi marka otomatik vites (şanzıman) en iyisi?

Otomobilde otomatik vites için şanzıman (Dualogic, Easytronic, DSG, CVT, EDC, MMT, TCT) olarak hangisi en iyisidir?

Sürekli şehir içi kullandığınız aracınız ile yaptığınız kilometre ve araç tipine göre bu özellikler değişmektedir.

Sürüş deneyimleriniz Sikayet ve sorunsuzluk, sessizlik hissettirmeyen vites geçişlerini göz önünde bulundurarak; Hangi Otomatik Vites? DSG şanzıman mı? CVT şanzıman mı? EDC Şanzıman mı ?

Şanzıman nedir?

Motorun ürettiği gücü çeşitli dişliler yardımıyla, farklı tork değerleriyle tekerleklere aktaran parça ve parçalar dizisidir. Şanzımanın çalışma mantığı basitçe bu şekilde tarif edilebilir. Şanzımanın dişli oranları ve içerisinde bulunan çeşitli parçalar yakıt tüketimine ve performansa doğrudan etki etmektedir.

Şanzıman içinde hangi parçalar bulunur?

Şanzıman dişlileri, senkomeçler, contalar ve şanzıman muhafaza kutusudur. Bunlar basitçe olarak söylenebilecek belli başlı şanzıman parçalarıdır ve otomatik şanzımanlarda değişiklik göstermektedir.

DSG Şanzıman: DSG otomatikleştirilmiş bir manuel şanzıman sistemidir. Avantajı vites geçişlerinde bir sonraki vitesi hazırda tutup vites geçişini çok hızlı yapmasıdır . Ama kısacası; siz 1. viteste gezerken bu şanzıman çoktan 2. vitese takmış oluyor ve vites değiştirme komutunu alır almaz gecikme yaşanmaksızın vites değiştiriliyor.

 

CVT şanzıman: Honda markasının otomatik vitesler için geliştirdiği,vites geçişlerini hissetmediğiniz, metal bir kayışın, iç yüzeyleri konik bir çift kasnak arasında çalışmasıyla aracınızı hareket ettirebileceğiniz ve sarsıntısız araç kullanmayı sağlayan sistem sonsuz zamanlı vites değişimi de denilebilir .Yakıt ekonomisi ve ivmelenme konusunda 4 vitesli otomatik transmisyona göre daha üstün olduğu bilinir.

EDC Şanzıman: “Konfor, Tutumluluk, Performans bir arada” EDC otomatik vites sürüş rahatlığı ve yakıt tüketiminde gösterdiği üstün ekonomi ile adını duyuran bir dizel otomatik vites çözüme ile adını duyuran 6 ileri vitesli şanzıman türüdür.

 

Otomatik Vites Şanzıman Türleri:

DSG şanzıman

CVT şanzıman

EDC Şanzıman

MMT (Multi Mode Transmission)

TCT Dualogic Easytronic

Şanzımanda ne gibi arızalar olabilir?

Bu durum otomatik ya da manuel şanzımanlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Otomatik şanzımanlarda arızalanabilecek parçalar:

-Tork konvertörü

-Yağ pompası

-Vites kavrama gurupları

-Şanzıman Muhafazası

-Güneş dişli gurupları

-Hidrolik valf gövdesi

-Elektronik kumanda parçaları

-Şanzıman keçeleri

Gibi parçalar otomatik şanzımanlarda arıza çıkarabilecek parçalardan bazılarıdır. Manuel şanzımanlarda ise durum biraz daha farklı olabilmektedir.

Manuel şanzımanda arıza çıkarabilecek parçalar:

-Vites dişlileri

-Senkromeçler

-Giriş mili

-Gurup dişlisi

-Vites çatalı

-Şanzıman keçeleri

Gibi parçalar genel anlamdaki şanzıman parçalarıdır ve bu parçalar arıza çıkarabilmektedir.

Şanzıman parça değişimi nasıl yapılır?

Şanzıman tamiri başlı başına uzmanlık gerektiren bir konudur. Şanzıman parçası değişimi için öncelikle doğru çalışmayan parça tespit edilmelidir. Bu tespit yapılırken tecrübeler ve elektronik yardımcılar son derece önemlidir. Özellikle yeni nesil araçların birçoğunda şanzımandan kaynaklanan arızaların tespiti daha kolay yapılabilmektedir. Bunun dışında yine tüm modellerde yapılan arıza tespiti için Mobil Oto Servis çeşitli elektronik yardımcılar kullanmaktadır.

Şanzımanlarda en sık rastlanılan sorunlar nelerdir?

Şanzımanda diğer parçalarda olduğu gibi çeşitli metallerin kullanıldığı bir dişli gurubudur. Bu parçalarında diğer parçalar gibi yağlanması ve bu yağın bir haznede tutulması gerekmektedir. İki parçadan oluşan bir şanzıman kutusunun parçaları arsına keçe, conta benzeri bir malzeme kullanılmaktadır. Bu malzeme yağın şanzıman kutusundan sızmasını engellemek içi tasarlanmıştır. Şanzıman problemlerin birçoğu bu conta ya da keçelerin doğru zamanlarda değiştirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bir diğer problem ise vites dişlileri ve senkromeçlerde meydana gelen arızalardır. Genellikle vites geçişlerinde yaşanılan problem sonucunda ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda değişimleri gerekmektedir. Otomatik şanzımanlarda ise durum biraz daha farklı olmaktadır. Otomatik şanzıman problemlerinin en bilineni tork konvertörü arızası ve şanzıman beyni problemidir. Bu tarz bir arızayla karşılaşıldığında araba çekiş anlamında zayıflayacak ya da vites geçişleri zorlaşacaktır.

Uzun ömürlü bir şanzıman için yapılması gerekenler nelerdir?

şanzıman bakımlarınızı özellikle keçe ve yağ değişimleri doğru zamanlarda yapılmalı.

Şanzıman yağı ve durumu sürekli kontrol edilmeli. En ufak yanlış çalışma birbirine bağlantılı olarak çalışan vites dişli sisteminin hepsini bozabilir.

Vites değişimleri yapılırken debriyaja tam basılmalıdır.

Sert kalkış ve sert vites geçişlerinden kaçınılmalıdır.

Otomatik şanzımanlı araç kullanıyorsanız vites geçişlerinde mutlaka geçiş mandalına basın. Bu mandal tork konvertörünün çalışmasını ayarlamaktadır. Aksi takdirde şanzıman dişlilerini bozabilirsiniz.

Yüksek devirlerde vites geçişlerinden kaçının. Özellikle devir bandında bulunan kırmızı çizgiye kadar devri yükseltip vites değiştirmek şanzımana, düşük devir aralığına göre 3 kata kadar daha fazla yük bindirmektedir.

2015’te dizel otomobil satışlarının payı yüzde 61,34’e, otomatik şanzımanlı otomobillerin payı ise yüzde 48,19’a yükseldi. Artık satılan iki araçtan biri otomatik ama hangi otomatik vites bizim için daha uygun?

Otomatik vitesli araçlar yıllardır yollarda. İlk dönem örnekleri, düşük konforları, fazla yakıt tüketimleri ve yüksek fiyatları sebebiyle toplumda olumsuz bir imaja sahipti. Günümüzde ise gelişen teknoloji sayesinde yeni otomobil alan sürücülerin aradığı özelliklerin başında otomatik vites geliyor. Artan trafikte manuel vitese göre daha konforlu olması, bazı modellerin yakıt tüketimini azaltması, otomatik şanzımanların başlıca avantajları. Dikkatli kullanıldığında yıllar boyu sorunsuzca hizmet verebilen otomatik şanzımanlı araç almadan önce modellerin çalışma prensiplerini ve hangi modelin sizin kullanım amacınıza daha uygun olduğunu bilmekte yarar var.

En iyisi hangisi? Bu sorunun tek bir cevabı yok. Birçok farklı şanzımanın birbirine göre avantajları var. Mesela, CVT’ler genel olarak uzun ömürlü ve sorunsuzken yakıt verimliliği konusunda rakiplerinin gerisindedir. Renault’nun dizel araçları için geliştirdiği EDC şanzımanlar çok iyi yakıt tüketim değerlerine sahipken belirli bir torkun (250 nm) üzerine çıkamazlar. BMW, Jaguar ve Land Rover modellerinde kullanılan ZF marka 8 ileri tam otomatik şanzıman yakıt tüketimi, performans ve konfor anlamında en iyisi olsa da satın alma maliyeti yüksektir.

Kaç çeşidi var? Geleneksel tam otomatik: Bu grup yağ basıncı ile çalışır. Vites geçişlerinde sarsıntı yapmaz, arıza riskleri oldukça düşüktür ve konfor olarak en iyi sınıftır. İlk dönem örneklerinde yakıt tüketimleri çok yüksekti ancak günümüzde lüks araçlarda kullanılan modern örnekleri manuellerden daha az yakıt tüketir. Fiyatları diğerlerine oranla yüksektir.

Çift kavramalı yarı otomatik: Manuel şanzımana benzer ancak debriyaj sistemi bir beyin tarafından elektronik olarak kontrol edilir. İki ayrı kavrama olduğu için vites geçişlerini sarsıntısız ve çok hızlı yapar. Yakıt tüketimi, konfor ve performanstan ödün vermeniz gerekmez.

Tek kavramalı yarı otomatik: Manuel şanzımana benzer. Debriyaj sistemi bir beyin tarafından elektronik olarak kontrol edilir. Sadece bir kavrama olduğu için vites geçişleri yavaş olur ve yolcular tarafından hissedilir. Yakıt tüketimleri düşüktür ancak performans ve konfor daha azdır.

CVT: Sistemde debriyaj, vites kutusu ve dişli yoktur. Onun yerine konik yapıda makaralar bulunur. Bu makaraların yalnızca üst ve alt sınırı bellidir. Onun dışında bu üst ve alt sınır arasında teorik olarak sonsuz vites bulunur. Bu sayede aracın hızına bağlı olmaksızın yalnızca motor hızına bağlı kalarak sistem en uygun vites seçimini yapar. Yakıt verimliliği konusunda sıkça eleştirilse de sorunsuzluğu sebebiyle günümüzde Honda, Nissan, Renault, Toyota ve pek çok marka bu şanzımanı çeşitli modellerinde kullanır.

Çok mu arıza yapar? Gerektiği gibi kullanılırsa arıza yapmaz. Ancak otomatik şanzımanlı aracınızı ömürlü ve sorunsuz bir şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gereken küçük ayrıntılar var. Aracınız hareket hâlindeyken vitesi P veya N konumuna almamak bunların başında geliyor. Vitesi R ve P konumlarına getirmeden önce aracınızın hareketinin tamamen durmuş olması şart. Otomatik vitesli araç çalışmadığında halk arasında “vurdurmak” diye tabir edilen işlem asla yapılmamalı. Otomatik vitesli araçlar yağ konusunda daha hassastır. Aracınızın yağı mutlaka zamanında ve yetkili servis tarafından önerilen şekilde ve özellikte yağ ile değiştirilmelidir.

OTOMATİK VİTES HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Otomatik vitesler sorunlu mudur? Genel bir cevabı yoktur. Birçok modelin kronik sorunlu otomatik vitesleri yüzünden böyle bir kanaat yaygınlaşsa da çok uzun ömürlü ve sorunsuz otomatik vitesler de mevcuttur. Üstelik gelişen ve ucuzlayan teknoloji sayesinde her geçen gün otomatik vitesler daha da iyileşiyor ve sorunsuz hâle geliyor.

Otomatik vitesler yakıt tüketimini artırır mı? Evet, genel olarak otomatik vitesler manuel viteslere oranla biraz daha fazla yakıt tüketirler. Ancak aradaki fark giderek azalıyor. Uygulamada birçok otomatik vites manuel kullanımdan daha az yakıt tüketiyor.

Otomatik vitesler sarsıntılı mıdır? Kesinlikle hayır. Sarsıntılı olanlar otomatik vites değil, otomatikleştirilmiş viteslerdir. Çalışma prensipleri manuel vitesle aynıdır. Tam otomatik viteslerin neredeyse tamamı manuel viteslerden çok daha fazla konforlu bir sürüş deneyimi sunarlar.

Otomatik vitesler sürüş zevkini öldürür mü? Daha yavaş mıdır? Kısmen evet ancak günümüzdeki otomatik viteslerin tamamı aynı zamanda manuel kullanıma da izin verdiğinden gerektiğinde sürüş zevkini artırmak ya da ani hızlanmalar için manuel moda geçilip kullanılabilir. Ayrıca çift kavramalı otomatik vitesler manuelden çok daha seri vites geçişleri de sunabiliyorlar.

Otomatik şanzıman motorlu aracı sürerken belli bir motor devir hızı için, tekerleklerin devir hızının kademeli olarak, motor gücünü ileten dişlileri değiştirerek yükseltilmesi ya da alçaltılması işleminde sürücünün işini kolaylaştıran bir mekanizmadır.

  • Ücretsiz araştırma.Yılların tecrübesi ile güvenilir hizmet.
  • CVT şanzıman : Honda markasının otomatik vitesler için geliştirdiği  En iyisi hangisi? Bu sorunun tek bir cevabı yok. Birçok farklı şanzımanın birbirine göre avantajları var.
  • ForumBu Bölümde Ara. Hangi marka otomatik vites ( şanzıman ) en iyisi (Teknik açıklamalı)?  En iyisi PDK. Rakibi yok. < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >.
  • Arabalar .tr yaptığı araştırma ile " En İyi Otomatik Vites Hangisi?" sorusuna cevap bulmaya çalıştı.
  • siz hangi marka modeli önerirsiniz.  bilmiyorsunuz demektir .dsg şu anda otomatik şanzıman olarak ilk sıralarda  Normal arabada vitesi yanda oturan dağa iyi hisseder.
  • Otomatik vites arabalar, üç farklı özellikte üretilirler.  Alıcılara en iyi ürünü sunma çabası, markanın başarısının tesadüf olmadığını gösterir.
  • En iyi otomatik vites hangisi? 17 Haziran 201517 Haziran 2015 ugurakkYorum bırakın. Otomatik Vites . Şanzıman türü elbette araç seçiminde çok önemli bir kriter.
  • Fiat linea hem otomatik hem dizel.  arabalarındaki ve Mercedes marka arabalardaki şanzıman üstüne yok derler.  İyi günlerde, kazasız belasız kullanımlar temennimle.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir